|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  736 737 [738] 739 740   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:03:11   
Lady26

IZVORNA PORUKA: felix

Lady kapam operilom to nam dala .


Jel vam rekla da max 3 dana to smijes koristiti? I to DO 3x na dan?

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 18426
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:04:41   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR


IZVORNA PORUKA: noa

IZVORNA PORUKA: bebacha

ja da pitam i treci put
do kad se mora primit vakcina sto ide s 18 mjesci




do drugog rođendanauser posted image



A sta ako se ne primi user posted image

Mi smo zapeli s onom za 12/13 mjeseci što ide user posted image



kao i mi i smao ćemo natsaviti sa imunizacijom kad s eza to steknu zdravstevni uvjeti djeteta

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 18427
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:05:08   
Lady26

IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR


IZVORNA PORUKA: noa

IZVORNA PORUKA: bebacha

ja da pitam i treci put
do kad se mora primit vakcina sto ide s 18 mjesci




do drugog rođendanauser posted image



A sta ako se ne primi user posted image

Mi smo zapeli s onom za 12/13 mjeseci što ide user posted image


Mya, ni Lana nije primila MRP, to cemo aBd ovih dana, i poslije te vakcine 42 dana mora proci da primi jedan dio vakcine od 18mj...
Ne znam jesi li me skontala... znaci ako ne primi do 2 godine pola vakcine propada, ne moze primiti...

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 18428
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:05:47   
Lady26

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

kao i mi i smao ćemo natsaviti sa imunizacijom kad s eza to steknu zdravstevni uvjeti djeteta

Sto tvoja nije primila? Nije ni MRP?

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 18429
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:07:26   
Anoniman
Mya ne znam sta ondauser posted image mi smo isto kasnili sa mrp i primili je tek sa 18 mjeseci pa nakon mjesec dana ovu sto ide sa 18 mj.

moja Noa je od mrp totalno drugo djete ili se to poklopilo s nekom ''fazom'' jer ona od tad ne jede i cešće je bolesnauser posted image

(odgovor članu Mya_81 RR)
  Neposredna veza do poruke: 18430
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:09:27   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Lady26


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

kao i mi i smao ćemo natsaviti sa imunizacijom kad s eza to steknu zdravstevni uvjeti djeteta

Sto tvoja nije primila? Nije ni MRP?


ne ...mi smo stale na vakcini s agodinu dana ...i dalje ništa....
u septebru smo trebale nastaviti al su ono obe bile slabe...
elem mi ne rpimamo cinu dok svi u kući i okruženju nisu skroz dravi...kad imaš dvije ''bebe'' mogu ti reći teško je ti postićiuser posted image

ja sam u stalnom kontaktu sa našom dokroicom u domu zdravlja jer radim hanaid urinokuture privatno pa javim d aunesu u karton da su sterilne d anisu išel bi dole

uglavnom ona mi je rkl da ih sad čuvam do februara koliko mogu...
što je teško

al da dođemo poečtkom februara...hanadi da primi ovu predškolu sa 5 godina jer je kasni a mlađa da nastavi gdje je stala...

međutim ja sma joj rekla rođkas nam je 12 ferbuara ona kaže onda polovinom februara nas očekuje i poželjele smo da s eprije toga ne vidimo nikakouser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 18431
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:12:46   
*pcelica*

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Lady26


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

kao i mi i smao ćemo natsaviti sa imunizacijom kad s eza to steknu zdravstevni uvjeti djeteta

Sto tvoja nije primila? Nije ni MRP?


ne ...mi smo stale na vakcini s agodinu dana ...i dalje ništa....
u septebru smo trebale nastaviti al su ono obe bile slabe...
elem mi ne rpimamo cinu dok svi u kući i okruženju nisu skroz dravi...kad imaš dvije ''bebe'' mogu ti reći teško je ti postićiuser posted image

ja sam u stalnom kontaktu sa našom dokroicom u domu zdravlja jer radim hanaid urinokuture privatno pa javim d aunesu u karton da su sterilne d anisu išel bi dole

uglavnom ona mi je rkl da ih sad čuvam do februara koliko mogu...
što je teško

al da dođemo poečtkom februara...hanadi da primi ovu predškolu sa 5 godina jer je kasni a mlađa da nastavi gdje je stala...

međutim ja sma joj rekla rođkas nam je 12 ferbuara ona kaže onda polovinom februara nas očekuje i poželjele smo da s eprije toga ne vidimo nikakouser posted image



Znaci nisam sama user posted image user posted image Kod mene je bilo ko u karantinu dok nije primila vakcinu. Taman svi ozdrave i kad trebam da je narucim ona pocne kasljati. Jedva smo nekako uspjele par dana prije drugog rodjendana da primimo.

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 18432
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:15:07   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: *pcelica*


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Lady26


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

kao i mi i smao ćemo natsaviti sa imunizacijom kad s eza to steknu zdravstevni uvjeti djeteta

Sto tvoja nije primila? Nije ni MRP?


ne ...mi smo stale na vakcini s agodinu dana ...i dalje ništa....
u septebru smo trebale nastaviti al su ono obe bile slabe...
elem mi ne rpimamo cinu dok svi u kući i okruženju nisu skroz dravi...kad imaš dvije ''bebe'' mogu ti reći teško je ti postićiuser posted image

ja sam u stalnom kontaktu sa našom dokroicom u domu zdravlja jer radim hanaid urinokuture privatno pa javim d aunesu u karton da su sterilne d anisu išel bi dole

uglavnom ona mi je rkl da ih sad čuvam do februara koliko mogu...
što je teško

al da dođemo poečtkom februara...hanadi da primi ovu predškolu sa 5 godina jer je kasni a mlađa da nastavi gdje je stala...

međutim ja sma joj rekla rođkas nam je 12 ferbuara ona kaže onda polovinom februara nas očekuje i poželjele smo da s eprije toga ne vidimo nikakouser posted image



Znaci nisam sama user posted image user posted image Kod mene je bilo ko u karantinu dok nije primila vakcinu. Taman svi ozdrave i kad trebam da je narucim ona pocne kasljati. Jedva smo nekako uspjele par dana prije drugog rodjendana da primimo.


ma kakav sama...
pa kod mene kad zavrte krugovi to je cirkus...

pa meni i mama i ja i muž i njih dvije moramo biti super zdravi...
mislim teško postić stavrno...

šta da radim..al sma se uredno os vemu infromisala i u stalnom sam kontaktu sa doktoricom ...pa nemam porblema u mislu straha i panike u vezi sa istim...

ja jedva čekam da obe završe sa tom imunizacijom do 5 godine d asmirom čekamo ove godine iza ...
al šta ja mogu kad ne ide ne ide...
user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 18433
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:19:37   
Lady26
Samo ti jedan dio revakcinacije (od 18mj) nece moci primiti, njega ne smiju davati poslije 2 rodjendana...
Lana ce aBd ovih dana MRP pa mjesec nakon toga ce popiti polio, mislim...

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 18434
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:20:24   
*pcelica*
Nemoj se sikirati zavrsit cete. Sad kad prime tu onda do pete je mirna.
Kod mene samo ako je jedna bolesna naredna dva mjeseca ja ne izlazim iz d z.Jedna drugu uvijek zaraze, i kad jedna ozdravi druga se razboli i sve ispocetka ko zacarani krug. Mm me prozvao Matija Paunovska user posted image Ne izlazim iz kuhinje samo im nekakve cajeve i sirupe kuham

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 18435
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:26:38   
*pcelica*

IZVORNA PORUKA: Lady26

Samo ti jedan dio revakcinacije (od 18mj) nece moci primiti, njega ne smiju davati poslije 2 rodjendana...
Lana ce aBd ovih dana MRP pa mjesec nakon toga ce popiti polio, mislim...


Atija je sad primila polio +HIB. Jednu je popila a drugu u rukicu sve za isti dan Nismo isle nista ponovo

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 18436
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 13:53:46   
malenaa
ja ovdje najgora mati :)) moj malac nije primio nista poslije vakcinacije u 9.cini mi se mjesecu...
tdan kad je trebao primiti vakcinu neka frka u omer maslic oko toga... i nestadose vakcine najednom ... ubzo neka beba umrla i gotovo meni djavo nije dao mira sa ruznim mislima ... i ne odvedoh ga nikada. doc neki dan kaze nije problem sve sto nije primio nedaj boze bolesti su prosle njegov uzrast da bi ga uhvatile. primit ce kaze jos jednu i to je to...
a ja nikada nisam primila, cak nebi vjerovali da nemam ni bsz za novorodzence :))))
ali eto nisu ih dzaba izmislili... treba voditi djecu.
nek  je ziv i zdrav Hvala Bogu bez obzira i na vakcine..


_____________________________

MAMINO SRCE I DUSA ..SVE MOJE DOSLO NA SVIJET 1.6.2009... CITAV SVIJET JE TAKO MALI NA PREMA TVOJIM OKICAMA SINE MOJ!!

Nedostajes mrvice mamina 18.4.2012. :(

Ema & Kaan. 19.3.2014. Duse moje malene...


(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 18437
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 14:09:14   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Lady26


IZVORNA PORUKA: felix

Lady kapam operilom to nam dala .


Jel vam rekla da max 3 dana to smijes koristiti? I to DO 3x na dan?
5 dana 3 puta na dan

(odgovor članu Lady26)
  Neposredna veza do poruke: 18438
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 14:12:44   
Lady26

IZVORNA PORUKA: *pcelica*


IZVORNA PORUKA: Lady26

Samo ti jedan dio revakcinacije (od 18mj) nece moci primiti, njega ne smiju davati poslije 2 rodjendana...
Lana ce aBd ovih dana MRP pa mjesec nakon toga ce popiti polio, mislim...


Atija je sad primila polio +HIB. Jednu je popila a drugu u rukicu sve za isti dan Nismo isle nista ponovo

Pa to ide do 2 rodjendana...Poslije moze samo popiti taj jedan dio, drugi sto prima u ruku propada...

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 18439
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 14:13:14   
leona81
IZVORNA PORUKA: malenaa

ja ovdje najgora mati :)) moj malac nije primio nista poslije vakcinacije u 9.cini mi se mjesecu...
tdan kad je trebao primiti vakcinu neka frka u omer maslic oko toga... i nestadose vakcine najednom ... ubzo neka beba umrla i gotovo meni djavo nije dao mira sa ruznim mislima ... i ne odvedoh ga nikada. doc neki dan kaze nije problem sve sto nije primio nedaj boze bolesti su prosle njegov uzrast da bi ga uhvatile. primit ce kaze jos jednu i to je to...
a ja nikada nisam primila, cak nebi vjerovali da nemam ni bsz za novorodzence :))))
ali eto nisu ih dzaba izmislili... treba voditi djecu.
nek  je ziv i zdrav Hvala Bogu bez obzira i na vakcine..



jesi li bolovala ikad neku djecju bolest? a sto nisi primila nijednu ako smijem pitati. ni ja nisam May vodila nakon one sa 6 mjeseci...


_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu malenaa)
Neposredna veza do poruke: 18440
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 14:23:31   
malenaa
pa tada 86.god je isto bila neka zbrka oko vakcina kako mama kaze... u gradaccu gdje sam ja rodjena i nisam primila,kasnije me mama nikada vodila nije. jedino u osnovnoj oko 5-6 razreda se nesto primalo...
hvala bogu nikakve bolesti,osim standardnog pljuske...


_____________________________

MAMINO SRCE I DUSA ..SVE MOJE DOSLO NA SVIJET 1.6.2009... CITAV SVIJET JE TAKO MALI NA PREMA TVOJIM OKICAMA SINE MOJ!!

Nedostajes mrvice mamina 18.4.2012. :(

Ema & Kaan. 19.3.2014. Duse moje malene...


(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 18441
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 14:50:57   
pocahontas
bris ce mu biti gotov tek u srijedu user posted image a sta cu ja do srijedeuser posted image o Boze kretenizma...
helem, odveo ga mm u vazovu, poslusali ga, ukljucili inhalacije 2x dnevno ujutro i navecer i navodno kao malo cuju nesto na plucima,..bez razmisljanja kaze dr. da bi mu uvela antibiotik samo da ga nije pio prije 8 dana...sta sad? ako mu ne pomogne inhalacija  i ako mu se opet javi ova mala tura da ukljucim antibiotik opet..jojjj majko, da sam znala, mogla sam odmah puknut zinat i bog te veselio..a sad dva puta antibiotik na prijeti ne daj Bozeuser posted image ...


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu malenaa)
Neposredna veza do poruke: 18442
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 14:55:05   
R&T@
Dan, zeneuser posted image

Moze li rezime za mene, molim lijepo?

Dva dana bez vas nije mala stvar...

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 18443
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 14:57:22   
pocahontas
ma puknucu ja sad njemu sumamed pa da sam mirna...jojjjjuser posted image
ljuta sam...znam da necu...ali jako sam bijesna user posted image


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 18444
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 14:59:33   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Lady26



Jel vam rekla da max 3 dana to smijes koristiti? I to DO 3x na dan?


Zavisi u koju svrhu se koristi, shodno tome se propisuje trajanje upotrebljavanja operila.


Pocy zao mi je. Je li ono Ospen pio nedavno? Nama ospen nikad nije pomogao, tako da sada kad mi kazu ospen ja uvijek kazem daj sta drugo, jer uvijek posle njega drugi moramo antibiotik. isto tako Zinat nam je dobar ako je samo grlo upaljeno, ako je uho nista ne pomaze.
Ani spala temp, ali nema sanse da spava. Izbacila mi zadnjih dana dnevni san, a ja ludim. Luka tek zaspao od jutros od pola sedam, ja vecinu spremila, nesta ok ispalo, nesto Boze nedaj, ali iskreno zaboli me, kome se svidja nek jede, kome se ne svidja ne mora, nek zaobidje. Tako volim Bozic, a Boze oprosti ove godine se nikako ne radujem, nema mi onog ushicenja kao svake godine, jos kako vidjeh temp jutros kod Ane raspolozenje mi je skroz klonulo. Cak sam se i sa mm posvadjala i "istjerala" ga iz kuce, ja se polomih kuvajuci, njih dvoje ne zna se ko je nervozniji, a on na skype sjeo sa mojim zetom pricati. Reko imas li ti sta posla vani, kao pa ja ostao u kuci da ti pomognem, reko dragi moj posto ti meni samo odmazes hajde ti idi radi sta imas najlakse mi sama.

(odgovor članu Lady26)
  Neposredna veza do poruke: 18445
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 15:11:19   
DM
Joj jelo znam kako ti je -ja sam tako na Bajram zaglavila sa S.u bolnici i tako 5 dana...
Nadam se da je tura prolazna...
Pocy-iste dileme nas muče(doduše moj nema ture) čekam crp danas, a bris rekli tek u utorak...


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 18446
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 15:15:41   
Anoniman
poci zao mi je , neznam radi kako mislis nemogu ti rec ni ukljuci nni nemoj nisam pametna kao ni ti ....user posted image
user posted image da sto prije ozdravi


(odgovor članu DM)
  Neposredna veza do poruke: 18447
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 15:19:39   
Anoniman
Pocy je li mu crveno grlo sta kaze dr, kakve su mu boje sline. Ako je grlo mirno i sline ne vuku na zelenkastu boju brisevi ce vam biti ok. Zbog cega je rekla antibiotik, tog skriputanja u plucima ili? sa cim inhalacije?
Ja bih na tvom mjestu, ali ja otisla i uradila CRP i leukocite, ako jsu mirni nista ne bih ukljucivala, a ako nisu ukljucila bih.

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 18448
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 15:45:52   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: jelenaT

Pocy je li mu crveno grlo sta kaze dr, kakve su mu boje sline. Ako je grlo mirno i sline ne vuku na zelenkastu boju brisevi ce vam biti ok. Zbog cega je rekla antibiotik, tog skriputanja u plucima ili? sa cim inhalacije?
Ja bih na tvom mjestu, ali ja otisla i uradila CRP i leukocite, ako jsu mirni nista ne bih ukljucivala, a ako nisu ukljucila bih.


potpis ko kuća...

a i u gorenjm postu...meni čim handi propišu open ja kažem dajet nešto drugo...
inače opsen za grlo je ko dobar al on pluća uopšte ne štiti...svaki put nam se sa gral na pluća spustilo i zavšimo na nečem drugom...jednom sam ga bacila ...nisma joj ni počela davati fino bcim...ja lijepo kažem daj drugo ona piše u hitnoj...ja ua poteku ono ospen ja ga kehnem u kantu i poršla ona bez natibiotika tada...

eh sad da joj je tura opet sutra bila visoka otišla bih pedijatrici našoj...



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 18449
   RE: Bebe 1 - 2 godine [chat]
6.1.2012 16:00:01   
Mya_81 RR
Poci, uradite nalaze krvi, sto se ne ceka dugo pa da znas sta ti je ciniti.

Moja je malo prije dušu ispovraćala od kasljanja dok je pokusavala zaspati. bar je sav šlajm izbacila i evo nije se ni jednom zakašljala user posted image Tankamo se lukom i jabukama ko lude.

_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 18450
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  736 737 [738] 739 740   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  736 737 [738] 739 740   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Simptomi porođaja.
пеперутка16

Koji su bili vaši posljednji simptomi prije porođaja tog dana ili dan-dva ranije? Ako ste imali bilo kakve simptome?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *