RE: Roditeljska nemarnost (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Odgoj



Poruka


hanabanana -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:18:46)


IZVORNA PORUKA: sporty mamaa


IZVORNA PORUKA: chuci

da ne citiram
šta bi to trebalo reći umjesto stidi se. ništa ne piše ovdje


Ja sam protiv toga da se djetetu govore rijeci tipa "stidi se", "zlocesta si", "nevaljas", itd...
Umjesto toga uvijek koristim, tvoje ponasanje je nevaljalo, zlocesto, itd... Znaci nikad dijete, uvijek ponasanje...



Djesi prije...[sm=smiley36.gif]
Vec sam mislila da sam endemska vrsta.[sm=smiley1.gif]




Hanady RR -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:22:22)


IZVORNA PORUKA: Iman83

ne bih postupila ko Hanady, smatram da na takav način postižemo kontraefekat.



koji je to kontraefekat...

pošto mene nije strefio evo godinu kako sam na isti način rješila problem djevojčice koja je vrlo kulturno donijela cigarete koje je ukrala ia tjerala moje dijete da ih puše...

njena mama nije vidjela a njen babo smatra da je to dječije...

ja sam lijepo rekla djevojčici...obe ih kritikovala za ponašanje ...iako je moja H rekla šta je tjera ova i došla u kuću...
pričala sa njima, objašnjavala...

nakon toga ta ista djevojčica donosi upaljača koji je ukrala mami i pali mom djetetu ispred očiju da joj kosu spali...

e onda sam uardila to da sma rekla glasno da ''nije u redu da donbosi mamine cigaret i nije u redu da pali upaljač pred tvojim očima, a to je jako jako opasno može te zapaliti, pošto ona bebo mene neće da posluša iako sam joj rekla da et stavri nisu ok doći ti da se ja i ti igramo lopte a ona neka ide u svoju valiju jer očito ne možete se igrati zajedno''

Izvini al nije moje odgajati tuđe dijete...
moje dijete nikada neće otići u tuđu avliju a da nisma pitana ja jel smije, da nije pitan onaj kome ide jel može...
i nikada ne ostavljam ih a da svako nekoliko minuta izađem i pogledam šta rade...
obavezno su smao ondje gjde moj pogled sa moje avlije dopire...

ili sam trebala opet je kultruno zamoliti...pa da treći put sapli mi dijete
il sam trebala opet otići roditeljima koji nisu regirali ni prvi put po dogovor ''to je dječije''




sporty mamaa -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:22:51)

IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: sporty mamaa


IZVORNA PORUKA: chuci

da ne citiram
šta bi to trebalo reći umjesto stidi se. ništa ne piše ovdje


Ja sam protiv toga da se djetetu govore rijeci tipa "stidi se", "zlocesta si", "nevaljas", itd...
Umjesto toga uvijek koristim, tvoje ponasanje je nevaljalo, zlocesto, itd... Znaci nikad dijete, uvijek ponasanje...



[sm=smiley36.gif]if][sm=smiley36.gif]
Vec sam mislila da sam endemska vrsta.[sm=smiley1.gif]



[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] Tek vidjeh[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] Pa i u normalnoj komunikaciji uvijek se ide na "napad" stavova ako nam se ne svidaju, a ne na osobu koja iznosi te stavove. Takve rijeci mogu izazvati da se dijete stvarno postidi i ima posljedice poslije, povuce se u sebe itd...




jasmin -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:23:25)


IZVORNA PORUKA: sporty mamaa

IZVORNA PORUKA: chuci

da ne citiram
šta bi to trebalo reći umjesto stidi se. ništa ne piše ovdje


Ja sam protiv toga da se djetetu govore rijeci tipa "stidi se", "zlocesta si", "nevaljas", itd...
Umjesto toga uvijek koristim, tvoje ponasanje je nevaljalo, zlocesto, itd... Znaci nikad dijete, uvijek ponasanje...
A tih mama koje piju kavu, dok njihova djeca okolo luduju ima na pretek. I ja fino kazem, da prestane udarati moje dijete, ako mu nece mama gospoda, necu ni ja sjediti skrstenih ruku. Nisam ga rodila da ga netko mlati, jos posebno stariji 5.6. godina.

Ovo je velika razlika od stidi se.
Zločest i nevaljao je epitet koji obilježava tvoju ličnost općenito.
A 'stidi se' je osjećaj koji svaki čovjek treba da nosi kada napravi grešku.
Kakav bi svijet samo bio da niko nema tog osjećaja...i dosta nam je što gledamo kako postupaju oni koji nemaju taj osjećaj [sm=smiley13.gif].




sporty mamaa -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:24:24)


IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: sporty mamaa

IZVORNA PORUKA: chuci

da ne citiram
šta bi to trebalo reći umjesto stidi se. ništa ne piše ovdje


Ja sam protiv toga da se djetetu govore rijeci tipa "stidi se", "zlocesta si", "nevaljas", itd...
Umjesto toga uvijek koristim, tvoje ponasanje je nevaljalo, zlocesto, itd... Znaci nikad dijete, uvijek ponasanje...
A tih mama koje piju kavu, dok njihova djeca okolo luduju ima na pretek. I ja fino kazem, da prestane udarati moje dijete, ako mu nece mama gospoda, necu ni ja sjediti skrstenih ruku. Nisam ga rodila da ga netko mlati, jos posebno stariji 5.6. godina.

Ovo je velika razlika od stidi se.
Zločest i nevaljao je epitet koji obilježava tvoju ličnost općenito.
A 'stidi se' je osjećaj koji svaki čovjek treba da nosi kada napravi grešku.
Kakav bi svijet samo bio da niko nema tog osjećaja...i dosta nam je što gledamo kako postupaju oni koji nemaju taj osjećaj [sm=smiley13.gif].


Pa da, ali mislim ovako "Stidi se svojih postupaka, oni su nevaljali". To mi je ok[sm=smiley1.gif]




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (17.4.2013 15:31:13)

[Sadržaj poruke je obrisan]




veeseelaa -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:31:59)

ja ne znam gdje vi nadjete tu djecu koja upadaju u avliji itd[sm=zmeden.gif]




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (17.4.2013 15:33:48)

[Sadržaj poruke je obrisan]




jasmin -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:33:49)


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja ne znam gdje vi nadjete tu djecu koja upadaju u avliji itd[sm=zmeden.gif]

Ne upadaju,normalno uđu da se igraju.




veeseelaa -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:38:38)

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja ne znam gdje vi nadjete tu djecu koja upadaju u avliji itd[sm=zmeden.gif]

Ne upadaju,normalno uđu da se igraju.



s opremom tipa upaljači, kamenje i co[sm=zmeden.gif]
i kako neko kod nekog može da udje u avliju normalno? jel se vi mame prije dogovorite il kako? čujete se telefon?
sad konntam nazove me komšinica i pita jel može moje dijete kod tebe u avliju [sm=zmeden.gif]

nisam bila u toj situaciji, i ko je onda zadužen za nadgledanje djece, onaj čija je avlija?




salmy -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:42:24)


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja ne znam gdje vi nadjete tu djecu koja upadaju u avliji itd[sm=zmeden.gif]

Veselaaaa ti si meni kraljica....tacno ne znam kako bi ovaj forum funkcionisao bez tebe....gigant si majkemi[sm=smiley1.gif]
Kako uspijes izvuc iz konteksta Tito si...
ja padam od sege.a nemam avliju[sm=jezicek.gif]




hanabanana -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:43:18)

Šta je stid

Vrlo je korisno, ako se nekom da da pročita.
Lično, moj otac je isto smatrao da je stid negativna emocija, i to je pod svaku cijenu nastojao izbjeći.
Zato je u nama upravo razvio osjećaj da žalimo, a ne da se stidimo.
Dakle, da žalimo radi svog ( svojih ) postupaka, jer samo tako je sigurno da takav postupak više nećemo ( i nismo ) ponavljale.

Zato i ja mislim da je vrlo bitno da svoju djecu naučim tomu.
Valjda svi podsvjesno kopiramo naučeno, odnosno vaspitamo kako smo mi vaspitali.




Lady26 -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:43:59)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja ne znam gdje vi nadjete tu djecu koja upadaju u avliji itd[sm=zmeden.gif]

Legenda si [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




veeseelaa -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:45:29)

[sm=smiley16.gif]




jasmin -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:50:09)


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja ne znam gdje vi nadjete tu djecu koja upadaju u avliji itd[sm=zmeden.gif]

Ne upadaju,normalno uđu da se igraju.



s opremom tipa upaljači, kamenje i co[sm=zmeden.gif]
i kako neko kod nekog može da udje u avliju normalno? jel se vi mame prije dogovorite il kako? čujete se telefon?
sad konntam nazove me komšinica i pita jel može moje dijete kod tebe u avliju [sm=zmeden.gif]

nisam bila u toj situaciji, i ko je onda zadužen za nadgledanje djece, onaj čija je avlija?

Naravno da ta eksplozivno ubojita sredstva [sm=jezicek.gif] ne dolaze u obzir.
I ako se moje dijete igra pred vratima,sasvim je normalno da joj se drugarica pridruži....
Tvoje dijete nema drugaricu [sm=zmeden.gif]?




Lady26 -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:54:26)

IZVORNA PORUKA: jasmin

Naravno da ta eksplozivno ubojita sredstva [sm=jezicek.gif] ne dolaze u obzir.
I ako se moje dijete igra pred vratima,sasvim je normalno da joj se drugarica pridruži....
Tvoje dijete nema drugaricu [sm=zmeden.gif] ?

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
Meni je to sasvim normalno, dok Vesi nije, naravno [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image]...posebno kad zivis u "mahali" gdje je bukvalno kuca uz kucu a djeca su priblizno istih godina...meni je to bas super....




jasmin -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 15:56:18)


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Šta je stid

Vrlo je korisno, ako se nekom da da pročita.
Lično, moj otac je isto smatrao da je stid negativna emocija, i to je pod svaku cijenu nastojao izbjeći.
Zato je u nama upravo razvio osjećaj da žalimo, a ne da se stidimo.
Dakle, da žalimo radi svog ( svojih ) postupaka, jer samo tako je sigurno da takav postupak više nećemo ( i nismo ) ponavljale.

Zato i ja mislim da je vrlo bitno da svoju djecu naučim tomu.
Valjda svi podsvjesno kopiramo naučeno, odnosno vaspitamo kako smo mi vaspitali.

Tačno je da sam učena stidu,ali ne toliko koliko ja svoje dijete planiram naučiti.
Najvažniji je vjerski odgoj koji im planiram pružiti a tamo stoji da je stid pola imana [sm=smiley1.gif].
I zaista je tako,kada imaš stid kao vrlinu kojom si okićen,od puno negativnih stvari ćeš ustuknuti.




hanabanana -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 16:08:20)

Jasmin tvoj stav mi je jasan bez da si ga posebno naglasila. [sm=smiley1.gif]
I poštujem ga, jer svako od nas ima pravo da ima svoje uzanse ponašanja. Kako ja, tako i svi drugi.
U kontekstu u kojem ja pišem, govorim o stidu općenito kao emociji.
Jasno je da vjera isto posmatra u sasvim drugom kontekstu.
Iako često izgleda suprotno, ja znam da se ti i ja odlično razumijemo. [sm=smiley1.gif]
Čak šta više, u nekim stavovima i dosta slažemo.




Hanady RR -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 16:14:34)


IZVORNA PORUKA: Iman83

Hanady, ako bih postupila na taj način, indirektno, govoreći djetetu a da me čuju roditelji, mislim da bih roditeljima poslala ružnu poruku a i svom djetetu.
Ja bih uvijek radije odabrala da lijepo popričam s roditeljima dotičnog roditelja, nego da šaljem neke poruke, ne bi li me čuli.
Opet, sve pod uslovom da su roditelji iole spremni na saradnju.
Ako nisu, lijepo bih rekla...molim vas onda je ne šaljite više...iako je dijete drago i milo, ja ne smijem rizikovati da mom djetetu danas sutra spali kožu ili nanese zlo jer vi mislite da je to dječije.

Ali uvijek bih direktno...opet to sam ja.
Ja ne volim ni da se meni govori izokola, neko drito šta imaš...a sve s mjerom i ukusom.[sm=smiley1.gif]


sve urađeno...a onda sma im udarila na ''obraz'' svom djetetu pričala a oni čuli i po mahale...

više nemamo problema[sm=smiley1.gif]




škorpija -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 16:15:37)

ne treba mješati pristojnost i stid, ja želim da moje dijete bude pristojno, ali da se ne stidi, smatram kao štop neko gore reče da je stid negativna emocija koja je konkretno mene zbog odgoja dosta kočila u životu dok se nisam oslobodila toga




Hanady RR -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 16:15:43)


IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja ne znam gdje vi nadjete tu djecu koja upadaju u avliji itd[sm=zmeden.gif]

Ne upadaju,normalno uđu da se igraju.


ne upadaju...dođu na igranje...
normalno je i da dođu, i d amoje odu kod drugih na igranje u avliju...
al normalno igranje naravno




EEDITH -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 16:16:28)

mi nemamo avliju i moja djeca se igraju ispred zgrade,na trotoaru........
tako da nemamo tih problema ulaska na tuđu teritoriju [sm=smiley36.gif]
ali imamo problem dječje graje koja smeta komšijama,pa ima i bacanja kesa sa vodom na djecu.....moju ne jer sam ja opasna [sm=jezicek.gif]

evo jedan primjer-
komšija koji ne voli djecu tjerao ih sa trotoara,
a moj D mu lijepo rekao:
-Meho,haj uđi u kuću ,kupit ću ti čokoladu.




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (17.4.2013 16:19:14)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Lady26 -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 16:19:25)

Mi nemamo djece u komsiluku i zao mi je zbog toga...zato njegujem prijateljstva sa zenicama sa RR i imamo jos par prijatelja kojima su djeca L vrsnjaci...to mi je super...




Hanady RR -> RE: Roditeljska nemarnost (17.4.2013 16:20:44)


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja ne znam gdje vi nadjete tu djecu koja upadaju u avliji itd[sm=zmeden.gif]

Ne upadaju,normalno uđu da se igraju.



s opremom tipa upaljači, kamenje i co[sm=zmeden.gif]
i kako neko kod nekog može da udje u avliju normalno? jel se vi mame prije dogovorite il kako? čujete se telefon?
sad konntam nazove me komšinica i pita jel može moje dijete kod tebe u avliju [sm=zmeden.gif]

nisam bila u toj situaciji, i ko je onda zadužen za nadgledanje djece, onaj čija je avlija?


ne vesela...
nemaš pojma...jako si aocijalan tip na čak dvije teme danas[sm=jezicek.gif]

moja djeca su evo vani sad...
vozaju se na biciklima...
dolazi komšinica djevojčica i moja se cura obraduje dođla joj drugarica...i malena se igra s anjima...voze po 2 kruga na biciklu svaka i tako...
kod nas ima djece hB i trenutno ih je avliji 5 komada :)))
svi roditelji znaju da su im djeca tu :)

a nadgledamo svi...
i ja kod koga su...
i oni čija su djeca...ako su iz bliže ''kuće''[sm=smiley1.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sljedeća stranica >   >>