RE: Porod kod kuce (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


Mirkica -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:08:35)

 u Njemackoj je dozvoljen porod kuci s tim sto imas svoju babicu tu uz sebe .
JA se ne bih usudila, nikome ne bih posavjetovala nismo svi isti.
Moja kona se porodila u sobi trecim detetom krenuli bolovi dok je hitna dosla sama sebe porodila, u Becu na U bahn stanici zena se porodi , ruk cuk sada pa sad krenula sa starijim sinom negdje i porodi se , sve je to fino i blago onom ko moze , ali da se odlucim na taj korak NIKADA.

I da Esma ti kada pises pisi za sebe i ti imas pravo na misljenje i stav kao i svi drugi ali velik je teret ako druge savjetujes .




jasmin -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:11:11)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Esmica

Jao covjece,ovako necemo nidokle stici.
Pa imate primjer danas zemalja vani u kojima je legalan porod kuci,gdje smrtnost djece uopste niko ne spominje u odnosu na bolnicke porode.
Ko zna sta je bio razlog smrtnosti djece ranije,kod nasih starih.
Primjere cemo naci svugdje u svemu,svaka od nas ima primjer za i protiv.
Samo kazem,21 je vijek,i u stranim zemljama,naprednijim od nas je porod kuci legalan,uz babicu,sto dokazuje da je siguran jednako kao porod u bolnici.
Zasto kod nas se to dovodi pod upitnik?



babica =stručno lice...
posebno educirana za porod u kući....
prijavljeno obližnjoj bolnici da se isti dešava tu...u slučaju komlikacija stižu kola hitne pomoći, doktor, sa preporukom do ginekologa koji je vodio trudnoću da trudnoća teče školski i može se prirodno roditi u biranom okruženju...

da za to sam...
nekada i negdje....u našoj zemlji..
mimo poredanog sistema u vezi sa tim...nažalsot ne bih ni pomislila da me ohrabre tuđe priče, posebno iz zemalja sa uređenom legistlativom u vezi sa istim.


Slazem se potpuno!




Esmica -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:11:30)

IZVORNA PORUKA: vjestica

imala sam nekomplikovanu trudnoću, nisma uzimala nikavu terapiju osim prenatala,a to je obični vitamniski preparat, pa mi otvaranje nije išlo tako brzo
pukao vodenja počeli bolovi na 10 minuta vrlo brzo, i pustili me da se sama otvaram, pa opet nije išlo 1 prst na 1 sat, nego na mnogo duže
tek nakon otprilike 12 sati patnje i konstantnih bolova su mi uključili drip
nisam na kraju imala snage da tiskam


Vjestice,sve je individualno.Ja ti mogu postaviti sad vise pitanja,da bih imala uvid u tvoju situaciju?
Prvo,jesi rodila kod nas?
Drugo,sta si radila dok su isli bolovi?
Ima mnogo nacina da se podstakne otvaranje koje babice vani koriste,i pravo su vjeste u tome.
Drip sam vec napisala sta je.




treće -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:11:48)

ŠTA JE BILO KOJA od nas učinila da nešto promijeni, jeste li ubacile svoju žalbu na bilo šta u porodilištu u onaj sandučić za žalbe i pohvale, jeste li se požalile nekom šefu, možda niste, e pa onda niste učinile ništa po ovom pitanju kao ni ja već ste klepnule ušima, i potčinile se ovom sistemu, a neka ga je možda , ne daj Bože podržala novčanom donacijom,
svima puno sreće sljedeći put, odjavljujem se[sm=smiley1.gif]laka vam noć




vjestica -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:18:02)

naravno da je sve individualno,ali zato kažem da ja ne bih smjela kući
koliko poznajem fiziologiju poroda, toliko poznajerm i moguće komlikacije
btw hodala sam cijelo vrijeme, predisavala i pitala se što nisam poslušala jendog od ljekara koji mi je predložio carski [sm=smiley36.gif]
porodila sam se na staroj klinici
babica mi je masirala cijelo vrijeme na stolu međicu da ne pune, ali su ipak recnuli jer je cura zapela u porođajnom kanalu, ja nisam imala snage da tiskam, a bila joj je omotana pupčana vrpca oko vrata
od pucanja vodenjaka sam imala izuzetno jake bolove, pa ne mogu tačno rekonstruisati svoj porod




vjestica -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:19:32)

nisma nikoga podražala novačanom donacijom
nisam se žalila, jer nisam imala razloga da se žalim, osoblje skojim sam bila u kontaktu je bilo fer i koretno prema meni




samedi -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:22:13)


IZVORNA PORUKA: vjestica

naravno da je sve individualno,ali zato kažem da ja ne bih smjela kući
koliko poznajem fiziologiju poroda, toliko poznajerm i moguće komlikacije
btw hodala sam cijelo vrijeme, predisavala i pitala se što nisam poslušala jendog od ljekara koji mi je predložio carski [sm=smiley36.gif]
porodila sam se na staroj klinici
babica mi je masirala cijelo vrijeme na stolu međicu da ne pune, ali su ipak recnuli jer je cura zapela u porođajnom kanalu, ja nisam imala snage da tiskam, a bila joj je omotana pupčana vrpca oko vrata
od pucanja vodenjaka sam imala izuzetno jake bolove, pa ne mogu tačno rekonstruisati svoj porod

Ovako isto je i meni bilo.

Niakd se ne bih usudila na porod kuci,svjesno da se odlučim na to ne .Taj rizik ne bih mogla podnijeti,prevelik sam paničar.




Esmica -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:28:42)

Ja sam od osoba koje stvarno u bolnici se izgube.Veliki imam strah od bolnice,zapravo nije to strah,koliko neka nervoza sto se susrecem s tim ljudima,u takvom stanju,i ja se sad moram boriti za nesto svoje.
Pisala sam negdje,meni kad ima neko u blizini,ne mogu otici na veliku nuzdu.Kad odem negdje,ne mogu otici na wc,cak cijeli dan nemam potrebu.
Kod mene je tijelo takvo,da se ne mogu opustiti negdje drugo.
Poznavajuci sebe kao takvu,ja znam da bi moj odlazak u bolnicu izazvao vise komplikacija,nego kuci,jer nisam opustena=razvoj komplikacija,od omotane pupcane vrpce,do svega.
Zato je za mene,kao takvu,porod kuci manji rizik.




animagical -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:34:55)

zene drage sta ste napale ko corave macke[sm=smiley36.gif] nije esmica rekla da ce ukinuti porodilista[sm=smiley36.gif] ko vise vjeruje doktoru nego prirodi, bujrum u bolnicu, ko misli da mu je tijelo savrsen stroj i da moze sam, bujrum kuci... ja spadam u one sto im tijelo nije savrsen stroj, ne nekim mojim osjecajem,nego je tako... ali da bih rado u privatno porodiliste, bih...pa i vojna mi je bila rizik,ako cemo pravo,a odabrala sam je iz razloga sto promovisu dojenje, daju bebu u sobi stalno...bila je rizik jer tokom noci nemaju pedijatra... ja sam taj rizik svjesno odvagala i rekla ne daj Boze da zatreba pedijatar, ali bebi ce sigurno trebati mama uz njega, i trebace mu sika... po nekoj Bozijoj nafaki, rodio se u 20 do 8,a pedijatrica stigla u 8, trebao mu je pregled brzo...




Esmica -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:37:27)

IZVORNA PORUKA: animagical

zene drage sta ste napale ko corave macke[sm=smiley36.gif] nije esmica rekla da ce ukinuti porodilista[sm=smiley36.gif] ko vise vjeruje doktoru nego prirodi, bujrum u bolnicu, ko misli da mu je tijelo savrsen stroj i da moze sam, bujrum kuci... ja spadam u one sto im tijelo nije savrsen stroj, ne nekim mojim osjecajem,nego je tako... ali da bih rado u privatno porodiliste, bih...pa i vojna mi je bila rizik,ako cemo pravo,a odabrala sam je iz razloga sto promovisu dojenje, daju bebu u sobi stalno...bila je rizik jer tokom noci nemaju pedijatra... ja sam taj rizik svjesno odvagala i rekla ne daj Boze da zatreba pedijatar, ali bebi ce sigurno trebati mama uz njega, i trebace mu sika... po nekoj Bozijoj nafaki, rodio se u 20 do 8,a pedijatrica stigla u 8, trebao mu je pregled brzo...


[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]Pa nije bas da mislim da mi je tijelo savrsen stroj..evo se raspadam [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]Ledja me slomise u dnu.




animagical -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:39:48)

hajde ti u krevet, i ne misli o porodu jos koji mjesec[sm=smiley36.gif] ovdje je sve receno, a za one koji zele da vise znaju o prirodnom porodu imaju i druga mjesta, otvorenija za takva saznanja... kod nas je sredina malo skucena...




Esmica -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:54:25)

Evo samo da jos ovo kazem,i bas cu se morat ispruzit [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image].
Kod nas je nazalost takvo stanje ovdje,ostalo od komunizma,sta li da vlada jednoumlje u mnogo cemu.Recimo vani je normalno da ljudi imaju razlicite poglede,i razlicite stvari i koriste.Neki ce odabrati porod kuci,neki u bolnici,i tako u svemu.Dok kod nas svi smo nauceni na jedno,i niko nista ne mjenja.
Da zene ne znam kako prodju na porodu,opet ce rijetko koja nesto pokusati uraditi,pa cak ce rijetko koja i zaliti se.Nego,suti,neke cak i podplate,kao nek ja dobro prodjem,i tako.I naravno da se nista ne mjenja.
Evo,mozda je porod kuci krajnost,ali zasto se ne bismo organizovale da se zalazemo za promjene u porodilistima?

Nije tema,al da spomenem,danas se satrala trazeci gdje kod nas ima organsko sjeme za povrce.Nigdje nema [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image].
Vidim na forumu neka pita gdje se ima nabaviti u BiH,kad joj odgovaraju a sto ce ti,svi koriste ovo kupovno (GMO),i niko nije umro od toga.
I ja se bas zamislim kako kod nas vlada ona :Kud svi Turci,tu i mali Mujo.
Hvala Bogu,poslace mi zena iz Hrvatske organsko sjeme [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Medić* -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:54:52)

Moja jetrva takodjer ne radja u bolnici. Tri djecaka je rodila,moja svekrva i privatna babica obavile posao. U skoplju ne ovdje.

Ja vec vise volim bolnicu, zbog mogucih komplikacija ipak nisam za porod kuci. Svaka cas_t koja smije. Meni su cak u V. bolnici sredjijavali privatni apartman (''[sm=smiley36.gif]'')) ali nisam htjela bilo milakse da sam sa drugim zenama u sobi [sm=smiley36.gif]




Anoniman -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 6:55:50)

e vala svaka ti cast pa si tako ya kratko vrijeme sve ti dobro prostudirala..pa sad ovdje mozes da nam pricu prosipas, samo ne znam sto doktori toliko uce skoro pa cijeli zivot pa opet im se desi pogreska, a ti si to eto super savladala naoruzala se znanjem ma daj molim te..ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccsvijet osvojila




D_K -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 7:23:34)

auuu - sto je neko natakaren na sabahu..

draga Esmice, pa san svake zene je roditi kod svoje kuce a okruzen strucnim osobljem, svim potrebnim aparatima za ne daj Boze i ono svi sjede u velikom dnevnom boravku a iz spavace se zacuje plac bebe..
eh, kombinacija sapunjara ili milionerskog zivota.. ne zivim niti jedno od navedenog (sad ne znam koji smajli da odaberem veseli ili tuzni).. ma ipak [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]





Blue rose RR -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 9:11:15)

RR je dokaz da smo davno iz jednoumlja prešli na demokratski način razmišljanja. Daleko smo mi dogurali od komunizma.:)

Helem, svako ima pravo da kaže šta bi i kako bi...i to se upravo ovdje i radi.
Ja jesam za što lakši porod (ako je to uopšte moguće pored onih bolova),
jesam za humanizaciju poroda,
za bolji tretman i žene koja želi da zatrudni, trudnice, porodilje i
za bolje uslove za svaku majku.

I za to sam da se legalizira porod kod kuće, da se otvore privatne klinike u kojim bi se za novac koji izdvajam sa plate, dobila puno bolja usluga čak i pri porodu ...a ne da smo osuđeni na državne zdravstvene usluge.

I za to se moramo mi majke boriti.

A ne da u nekom "zapećku" sa nestručnim insanima u tzv, steriliziranom području donosimo jedan život na ovaj Dunjaluk.

I da velika se odgovornost preuzima na sebe savjetujući druge da rađaju same kući uz muža, koji nije stručan u medicini po pitanju poroda.




malena sharena -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 9:27:03)

Ne bih se nikad odlucila na porod kod kuce zbog komplikacija niti bih to ikome preporucila, narocito ne prvorotkama.

Sama statistika o smanjenu smrtnosti i novorodjencadi i porodilja unazad sedamdeset_ godina u Evropi govori u prilog radjanju u bolnicama i pod nadzorom ljekara. Ginekologija i akuserstvo su vjerovatno jedna od grana medicine koje su u ovom periodu najvise uznapredovale.

Ono sto bih uvijek podrzala jeste kao sto BR rece - humanizacija poroda. Da se ukine praksa dripa i epiziotomije kad nema indikacije, da se porodilji omoguci izbor polozaja i nacina radjanja (voda, stocic i sl.), da se omoguci postovanje intime prilkom poroda ( da se prigusi svjetlo, da se ne poradja istovremeno pet zena u jednoj sali), da se osoblje ponasa strucno i profesionalno (da redovno obilaze porodilju, a ne da je ostavljaju samu u sobi do samog izgona).





cinceza -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 9:30:25)

Drage moje,

dobro vam jutro zelim. Meni je stvarno zao ako je neko ovu temu shvatio na taj nacin da cemo esmica i ja sada puskom zene iz bolnice tjerati kuci [sm=jezicek.gif] nije mi to bila namjera. Imala sam tu neku zelju, fantaziju kako sada vidim, da se zene barem jednom kod nas ovdje udruze i da pokusamo nesto promijeniti. meni licno se nisu svidjelui uslovi u nasim bolnicama i pri tome ne mislim na posteljinu nego na odnos prema porodilji (namjerno ne govorim prema pacijentu). Sara.at nisu ni ove zene u Bosni bas glupacice pa da se svaka od nas na svoj nacin nije pokusala izboriti za neko svoje pravo. neko je pokusao sa osmjehom mada je u trudu, neko je pokusao da izmami paznju parama (mada ja nisam za to ali zene to ovdje rade iz ocaja i straha uglavnom), neke su dizale veeeliku frku kao npr. zena koja radjala u sobi na krevetu pored mene koja je babicu nogom udarila kada ova nije imala sluha (i protiv sam nasilja da ne bude da ja ovo sad promovisem nekako). Uglavnom, sve smo mi citale sto vise, naoruzale se savjetima i krenule u bolnicu. Neko je prosao bolje a neko gore, ali nije mi jasno da nas treba zbog toga osudjivati, kao trebale smo muza snagatora zvati da razvali vrata bolnice i udje. ne kontam?! Fino je vani znam ja to i tvoj se glas tamo cuje, ovdje ne i evo trudimo se da se cujemo. i ovaj forum je nacin da se cuju nase zelje, da se pokusamo mozda organizovati za neku peticiju, pismo bolnicama sa nasim zeljama (drugo su mogucnosti).
Posto je jako tesko nesto mijenjati pojedinacno, ali nas puuuno bi se culo, morali bi nas cuti. Nije to radi mog cejfa (ja eto nazalost nisam ni trudna) ali nisam ja sama na ovom svijetu. zasto ne bi pokusale nesto mijenjati? esmici svaka cast na hrabrosti, zene je svjesna svog tijele i u skladu sa njim reaguje. ne zato da bi bila ovdje teme ogovaranja nego vjerovatno sto nije imala izbora. ili kuca ili bolnica (ovakava kakava je sada), Nije niko protiv bolnice u kojoj se pita jeste li za epi? da vam mozda masiramo ledja? hocete li vode? Ovdje se na rodilje zna i psovati!! Mislim mozes li sara.at zamisliti sitauciju kada se doktor toliko dere i psuje na sestru da sve rodilje zanjeme od straha samo sto to cuju? i kao tada tu tim uslovim atreba da se porodim normalno. ja sam treci dan mog boravka u bolnici plakala kao malo dijete da me puste kuci. jednostavno psihicki nisam mogla vise izdrzati. I jesam mislila sam da je to postporpdjana depresija, ustvari je to bio taj akumulirani stres iz te bolnice. Nije to atmosfera za radjanje. I jesam rodila na carski, i opet je moj "porod" dobar jer mi je beba ziva i zdrava, ali da je to pravilo i da tako treba ne mozes me ubijediti! ostala mi je zelja da rodim prirodno dijete i treba me sad lincovati zbog toga. i da nisam u SM fazonu, samo zelim da rodim, da to dozivim, a da me pri tome ne "siluju".
Mozemo li nesto postici peticijom? da trazimo prirodnije uslove za porod? Ima li uopste zainteresovanih za to?????
Esmice zeno, ja tebi kapu skidam!! Svaka cast i na hrabrosti i na tome sto ne ramisljas samo crno-bijelo.




chuci -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 9:46:29)


IZVORNA PORUKA: animagical

u neometanom, prirodnom porodu, u sigurnoj atmosferi, i nekomplikovanoj trudnoci, prvorotka bi se trebala otvarati brzinom otprilike jedan prst za jedan sat...ovako kaze gajton i fiziologija,a knjiga jako stara, pisana otprilike kad su se i radjale bebe kuci,vecinom... koliko ej to daleko od danasnjeg poroda, ptice znaju... a treba uzeti i u obzir da sad haman svaka trudnica uzima utrogestan, progesteron depo, ginipral,apaurine...prva ja pa i ostale, evo skvo npr, sjecam se da smo mi obje uzimale utrice do 34 sedmice[sm=zmeden.gif] e ako nas nisu zacepili sasvim,Bog me ubio[sm=smiley36.gif]


ja sve čitam pa moradoh ovdje odgovoriti
ja u prvoj trudnoći nisam uzimala ništa osim vitamina, sve u redu bilo, bez ikakvih problema.
prvi trud osjetila oko 2 u noći, otišla u bolnicu nakon 20 sati trudova, znači sljedeće veče u 22 sata. trudovi su bili neometani, kući, radila šta sam htjela, zauzimala položaje koji su mi odgovarali, šetala koliko sam mogla itd. znači sve prirodno po vašoj definiciji. kad sam došla bila otvorena 3 prsta.
u bolnici mi nisu ništa dali bez da me obavijeste. kad sam stigla dr me pitala (koju sam prvi put vidjela u životu) da li želim pustiti da se nastavi prirodno. ležala po 15 tak minuta u par navrata zbog CTG-a, a ostalo sam hodala po sobi i hodniku. sve se može kad se hoće. mene je nerivrala sestra koja me priključivala na CTG jer mi nije odgovaralo da ležim, ali sam joj rekla da mi minimalno uključuje ctg jer ne mogu ležati više me boli tako.
porodila sam se u 2, znači nakon 4 sata od dolaska u bolnicu. dr me obavijestila kada sam prešla u salu da će mi prokinuti vodenjak sa čim sam se složila, jer su krenuli naponi. tada sam se za 10tak minuta otvorila još 3 potrebna prsta.

smeta mi što je tema otišla u malo pogrešnu stranu. nije u redu pisati o svom iskustvu kao apsolutno tačnom. ako je neko loše prošao na porodu, ne znači da je svako. ako neko kaže da ne bi nikada zbog rizika odabrao porod kući, to ne znači da napada nekoga ko je to odabrao. niti obratno.
čitajte malo pažljivije šta se piše, i nemojte ubacivati između redova nešto što ne piše




animagical -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 9:56:09)

ja ne znam sta tebi smeta u mom postu, nisam to ja izmislila,nego se sjetih kako pise u udzbeniku fiziologije covjeka...




cinceza -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 10:11:52)

chuci svaka cast, drago mi je da su se prema tebi odnosili tako uljudno. Bila bih sretna kada to ne bi bio izuzetak nego pravilo. nadam se da cemo to i postici pa da nema vise dileme kuci ili u bolnici jer ce to biti onda slicno [sm=smiley36.gif]




M kao Mama -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 10:42:39)

Esmice bolnica je jedno, a prordilište drugo, ja u bolnicu idem za ne daj Bože, kad me šta zaboli ili šta, au porodilište idem po najljepši poklon na svijetu.

Ovo oko vodenjaka, bolova, otvaranja, bolje da Vamne piem moju priču, ali hvala Bogu pa imaju ljekari,




chuci -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 10:45:01)

animagical htjela sam da kažem da je to po knjigama ali nije nužno tako u stvarnosti. ne znači da se prvorotke sporo otvaraju samo ako primaju lijekove. u knjigama je uvijek prosjek, ima neko otvori se za par sati iako je prvorotka, a neko se duže otvara.
htjela sam reći da iako sam bila kod kuće većinu vremena, to nije pomoglo bržem otvaranju.

Meni je izgleda pomogao ogroman strah od dr i bolnica [sm=smiley36.gif] pa se odmah otvorila kad sam došla [sm=smiley36.gif]



cincezo ja se nadam da će biti sve više ovakvih priča kao moja. hB meni se u životu najčešće dešava da se ljudi odnose prema meni lijepo, kao i ja prema njima. baš mi se rijetko desi da se neko ružno ponaša prema meni. valjda sam sretna




Blue rose RR -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 10:46:59)

I prema meni i prema mom mužu koji je bio uz mene dok sam se porađala su se odnosili uljudno :)




cinceza -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 11:07:33)

[sm=smiley1.gif] drago mi je stvarno cuti da nisu sve same horor price. Mislim ije da ja ocekujem da sam u bolnici kao u hotelu, ali da barem pitaju da li se slazemo sa nekom intervencijom koju nad nama vrse. Ne treba me niko maziti ali da imaju normalan odnos prema trudnicama. Zena je u tim trenucima mozda i uplasena i osjetljiva i najmanje mi treba da mi neko muza, sestru, mamu svejedno istjera i odvoji od mene. ja razumijem da drugu trudnicu u sobi moze da ometa tudji muz ali se to jednim obicnim paravanom izmedju kreveta moze rijesiti ili?
Blue rose da li je tvoj suprug bio sa tobom i tokom trudova ili?




Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>