RE: Porod kod kuce (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


D_K -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:47:48)


IZVORNA PORUKA: Selminja


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Uz dužno poštovanje, ali meni je ovaj ...porod kod kuće ... kao neka vrsta horor filma 21. vijeka.
Šta će nam onda struja, voda, deterdžent, automobil...kad nam može biti mnogo lakše i bez toga ...što će nam pencilin, što će nam medicina uopšte, kad sve može majka lakše organizovati kod kuće.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Nikada, ama baš nikada sebi ne bih oprostila da mi na porodu nešto bude djetetu - a da mu nisam pružila dovoljno stručne pomoći.
Po meni porod kod kuće je sebičan nastup majke u kojoj ona želi da njoj bude lakše, bolje i ugodnije ... a svaki porod boli, prije, u toku, ili kasnije ...

Ali ovo je samo moje skromno mišljenje, i ja nikada ne bih tako, ja bih opet onako kako sam i  prvo - u bolnici uz ljude koji su stručni u svom "zanatu".


Potpisujem [sm=smiley20.gif]
i da dodam, ne mogu da vjerujem da uopste postoji ova tema i da se vodi diskusija za ili protiv ...


da sam M. radjala kod kuce ona vjerovatno sada ne bi bila ziva.. rodila sam CR silom prilika iako sam silno zeljela prirodan porod..
zato, potpisujem B_R i bildirano..




Esmica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:48:07)

Razlika je kad krenu porodjajni bolovi i pukne vodenjak,od toga kad pukne prvo vodenjak.
Mislim da jasmin govori o tome kad krenu porodjajni bolovi,i pukne vodenja nemoguce je kod prirodnog poroda da traje 24 h.
Leena,a sta je bilo,sta kazu,zasto beba nije prezivjela?

A pun internet prica o kucnom porodu,ih,toliko reklama.Ja sam bila zagrijana za porod kuci,al Bogami dok nisam sjela i dobro prostudirala sta me ceka,nisam se usudila.
Gledala sam da budem blizu bolnice,imala spremne stvari,al kad je pocelo,nisam mogla otici iz te ljepote u onu hladnocu bolnice.

Jes vala animagical,da bar te zbog para gledaju lijepo,da nam je bar privatno porodiliste da imamo.





treće -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:49:12)

ali neko se može povesti za tvojim primjerom, a ti se ne osjećaš dijelom toga, meni se ne trebaš izvinjavati već se bolje ogradi radi tuđeg hakka, to sam mislila samo dobronamjerno jer znam da nisi imala lošu namjeru, ali eto ja bih se možda u nekom slučaju osjećala saučesnikom.
moje mišljenje je da akcenat treba staviti na legalnu BORBU i kući i u bolnici, a ne savjetovati nekome to, negdje sam iščitala da je tvoj muž to toplo preporučio nekom na tel. Nije mi namjera zakuhavati niti uticati na tvoj izbor već da ja sebe ogradim da nisam rekla nešto ženama što sam možda trebala, pa da ne snosim odgovornost ja.Halali ako sam te nečim pvrijedila, onda vjerovatno nisam bila shvaćena
IZVORNA PORUKA: Esmica

Jao trece,izvini sto sam imala uspjesan porod kuci i napisal pricu na forumu,bas kao sto vi pisete pricu s bolnickog poroda.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]





Skvo RR -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:49:18)


IZVORNA PORUKA: Esmica

Razlika je kad krenu porodjajni bolovi i pukne vodenjak,od toga kad pukne prvo vodenjak.
Mislim da jasmin govori o tome kad krenu porodjajni bolovi,i pukne vodenja nemoguce je kod prirodnog poroda da traje 24 h.
Leena,a sta je bilo,sta kazu,zasto beba nije prezivjela?

A pun internet prica o kucnom porodu,ih,toliko reklama.Ja sam bila zagrijana za porod kuci,al Bogami dok nisam sjela i dobro prostudirala sta me ceka,nisam se usudila.
Gledala sam da budem blizu bolnice,imala spremne stvari,al kad je pocelo,nisam mogla otici iz te ljepote u onu hladnocu bolnice.

Jes vala animagical,da bar te zbog para gledaju lijepo,da nam je bar privatno porodiliste da imamo.



moguce je.




Esmica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:50:15)

Kod prirodnog poroda NE




neki x -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:51:05)


IZVORNA PORUKA: Skvo RR


IZVORNA PORUKA: Esmica

Razlika je kad krenu porodjajni bolovi i pukne vodenjak,od toga kad pukne prvo vodenjak.
Mislim da jasmin govori o tome kad krenu porodjajni bolovi,i pukne vodenja nemoguce je kod prirodnog poroda da traje 24 h.
Leena,a sta je bilo,sta kazu,zasto beba nije prezivjela?

A pun internet prica o kucnom porodu,ih,toliko reklama.Ja sam bila zagrijana za porod kuci,al Bogami dok nisam sjela i dobro prostudirala sta me ceka,nisam se usudila.
Gledala sam da budem blizu bolnice,imala spremne stvari,al kad je pocelo,nisam mogla otici iz te ljepote u onu hladnocu bolnice.

Jes vala animagical,da bar te zbog para gledaju lijepo,da nam je bar privatno porodiliste da imamo.



moguce je.

Ama jastaje nego moguce,pa ljudi sta vam je,jel vi znate o cemu pricate[sm=zmeden.gif]




neki x -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:52:13)


IZVORNA PORUKA: Esmica

Kod prirodnog poroda NE

Kako mislis,molim te,kod prirodnog poroda?????
Kako nije moguce,na osnovu cega,daj mi primjer,molim te...




Skvo RR -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:52:34)

IZVORNA PORUKA: Esmica

Kod prirodnog poroda NE

Ja kazem da...da..meni su drip ukljucili u 10:20h, iduceg dana...vidi kada me krenulo u ranijem postu...mozda u kuci bi brze rodila da sam bila...[sm=smiley36.gif]

I velika slova znace deranje u forumskoj komunikaciji..ne budi agresivna.




Leena -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:53:11)

Prerano rođen, premala tjelesna težina... to je bilo 1996., hitna je zakasnila sat i po', i on se kuci rodio. Tako mu je bilo zapisano, ali eto, vidis da danas prezive i bebe rođene u 24. sedmici. Opet, njima bude vijeka, braci nije bilo i tako je kako je... Samo kazem, jer sam i ja imala tezak porod, a imala sam dogovor sa babicom da cu na onaj stocic gdje budes u prirodnom polozaju, ali se zakomplikova i nisu mi dali. Hvala Bogu, izvukosmo se zive i ja i moja Esmica [sm=smiley1.gif]




D_K -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:53:25)

IZVORNA PORUKA: Skvo RR


IZVORNA PORUKA: Esmica

Razlika je kad krenu porodjajni bolovi i pukne vodenjak,od toga kad pukne prvo vodenjak.
Mislim da jasmin govori o tome kad krenu porodjajni bolovi,i pukne vodenja nemoguce je kod prirodnog poroda da traje 24 h.
Leena,a sta je bilo,sta kazu,zasto beba nije prezivjela?


moguce je.



potpisujem ovo moguce je..
jasta je nego moguce.. pa kazu da ako je zeni pukao vodenjak a nije se porodila u periodu do 2 dana (48) sati (ili neki kazu cak i 3) ide se na inducirani porod ili na CR jer se plodova voda moze inficirati..




Esmica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:53:59)

trece,ja i stavljam akcenat na legalan prirodan porod,uz babicu,bilo kuci,ili negdje drugo.
Neki,kad tvrdis,objasni mi sta je to prirodan porod,objasni nam sta se desava kad krenu bolovi i pukne vodenjak,kakav je dalje tijek poroda?
Kad nam budes znala ovo objasniti,onda ces sama sebi dati odgovor,a molim te i nama,da znamo.
Naravno,svo vrijeme govorimo o potpuno prirodnom porodu.




neki x -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:54:44)


IZVORNA PORUKA: Leena

Prerano rođen, premala tjelesna težina... to je bilo 1996., hitna je zakasnila sat i po', i on se kuci rodio. Tako mu je bilo zapisano, ali eto, vidis da danas prezive i bebe rođene u 24. sedmici. Opet, njima bude vijeka, braci nije bilo i tako je kako je... Samo kazem, jer sam i ja imala tezak porod, a imala sam dogovor sa babicom da cu na onaj stocic gdje budes u prirodnom polozaju, ali se zakomplikova i nisu mi dali. Hvala Bogu, izvukosmo se zive i ja i moja Esmica [sm=smiley1.gif]

[sm=smiley19.gif]




treće -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:55:03)

moja sveki rodila drugo kući jer se sve prebrzo odigralo i ispucala je iako je bilo u klečećem položaju, nema pravila,




neki x -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:55:37)


IZVORNA PORUKA: Esmica

trece,ja i stavljam akcenat na legalan prirodan porod,uz babicu,bilo kuci,ili negdje drugo.
Neki,kad tvrdis,objasni mi sta je to prirodan porod,objasni nam sta se desava kad krenu bolovi i pukne vodenjak,kakav je dalje tijek poroda?
Kad nam budes znala ovo objasniti,onda ces sama sebi dati odgovor,a molim te i nama,da znamo.
Naravno,svo vrijeme govorimo o potpuno prirodnom porodu.


Mislim da sam ja tebe pitala nesto,ako zelis odgovori,ako ne,i ne moras...
LP




Esmica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:55:57)

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Ja kazem da...da..meni su drip ukljucili u 10:20h, iduceg dana...vidi kada me krenulo u ranijem postu...mozda u kuci bi brze rodila da sam bila...[sm=smiley36.gif]

I velika slova znace deranje u forumskoj komunikaciji..ne budi agresivna.

Nisi me shvatila Skvo,rekla sam da je razlika kad prvo pukne vodenjak,od onoga kad krenu bolovi pa onda pukne vodenjak.
Kod tebe je prvo pukao vodenjak,pa onda bolovi.





Hanady RR -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:56:39)

Ja nebih smejla...nema šanse...
uz stručnu pomoć ili bar prisustvo stručnjaka mojoj kući...možda i da....
ali bez toga nema šanse...

zakonska rješenja su kod nas takva kakav jesu....
a mi možemo izabarti koliko ćemo iskreni biti ...kad sve obavimo nazovemo i kažemo...bilo prebrzo....

mene je zaista strah komlikacija...
hrabro je i prehrabro ovo ispričano...
u slučaju nedao Bog komlikacije i smrti...ova priča bi bila dokaz za ubistvo sa predumišljajem...ja to ne bih mogla rizikovati.


Emicina pirča jeste lijepa...
no imamo i niz bolničkih lijepih priča...o laganih

znači nije isključivo da lijep lagan porod imamo obavezno kod kuće...ja ne mogu to sa sigurnošću tvrditi...

A na ovaj dio moja nana je rodila sedmoro...
samo da dodam i moja nana je rodila sedmoro do toga 5 živih ostalo dvoje umrlo...eto tako trebalo...
Smrtnost djece koja su se rađala kući prije je bila veća...
no moramo znati da niz podatka o tome i nemamo...ta naši stari znaju reći da su se oni rodili nekada kad se sjeno nosilo....
a poznato je da imate i vršnjaka naših roditelj riđenih prije nove godine il u januaru a prijavljeni u proljeće dok je otoplilo...
Mislim da s ovim u vezi 21. vijek je ipak 21.....
ne kažem da je svaka naša bolnica humana po pitanju poroda, znam da su im bebe brojke...al vi imate kod nas doktora sa 14.000 poroda uspješno obavljenih mislim nema šanse da ih sve pamti sve i da hoće...
no nebih sebe da krivim...moglo je durgije biti ili da sam otišla u bolnicu rečenica da me proganja kroz život[sm=zmeden.gif]


[sm=smiley13.gif]




animagical -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:57:38)

u neometanom, prirodnom porodu, u sigurnoj atmosferi, i nekomplikovanoj trudnoci, prvorotka bi se trebala otvarati brzinom otprilike jedan prst za jedan sat...ovako kaze gajton i fiziologija,a knjiga jako stara, pisana otprilike kad su se i radjale bebe kuci,vecinom... koliko ej to daleko od danasnjeg poroda, ptice znaju... a treba uzeti i u obzir da sad haman svaka trudnica uzima utrogestan, progesteron depo, ginipral,apaurine...prva ja pa i ostale, evo skvo npr, sjecam se da smo mi obje uzimale utrice do 34 sedmice[sm=zmeden.gif] e ako nas nisu zacepili sasvim,Bog me ubio[sm=smiley36.gif]




D_K -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:58:21)


IZVORNA PORUKA: neki x


IZVORNA PORUKA: Esmica

trece,ja i stavljam akcenat na legalan prirodan porod,uz babicu,bilo kuci,ili negdje drugo.
Neki,kad tvrdis,objasni mi sta je to prirodan porod,objasni nam sta se desava kad krenu bolovi i pukne vodenjak,kakav je dalje tijek poroda?
Kad nam budes znala ovo objasniti,onda ces sama sebi dati odgovor,a molim te i nama,da znamo.
Naravno,svo vrijeme govorimo o potpuno prirodnom porodu.


Mislim da sam ja tebe pitala nesto,ako zelis odgovori,ako ne,i ne moras...
LP



ko nam moze garantovati prirodan porod.. mi se sve spremamo za njega ali kad sve krene, 100 stvari nam se moze desiti..




draguljče -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:58:25)

Ma ja bih se kući porodila samo kad ne bih stigla do bolnice. Što bih to radila kad su su bolnici dostupni svi. Nedaj Bože da krene nešto naopako šta nda. I da nešto s bebeom ne bude u redu, šta onda. Kad si u bolnici tu je i operaciona sala i pedijatrija,....




D_K -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:59:31)


IZVORNA PORUKA: animagical

u neometanom, prirodnom porodu, u sigurnoj atmosferi, i nekomplikovanoj trudnoci, prvorotka bi se trebala otvarati brzinom otprilike jedan prst za jedan sat...ovako kaze gajton i fiziologija,a knjiga jako stara, pisana otprilike kad su se i radjale bebe kuci,vecinom... koliko ej to daleko od danasnjeg poroda, ptice znaju... a treba uzeti i u obzir da sad haman svaka trudnica uzima utrogestan, progesteron depo, ginipral,apaurine...prva ja pa i ostale, evo skvo npr, sjecam se da smo mi obje uzimale utrice do 34 sedmice[sm=zmeden.gif] e ako nas nisu zacepili sasvim,Bog me ubio[sm=smiley36.gif]


[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]..




Esmica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:59:43)

Jao covjece,ovako necemo nidokle stici.
Pa imate primjer danas zemalja vani u kojima je legalan porod kuci,gdje smrtnost djece uopste niko ne spominje u odnosu na bolnicke porode.
Ko zna sta je bio razlog smrtnosti djece ranije,kod nasih starih.
Primjere cemo naci svugdje u svemu,svaka od nas ima primjer za i protiv.
Samo kazem,21 je vijek,i u stranim zemljama,naprednijim od nas je porod kuci legalan,uz babicu,sto dokazuje da je siguran jednako kao porod u bolnici.
Zasto kod nas se to dovodi pod upitnik?





jasmin -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:00:20)

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Meni je pukao vodenjak 04. oktobra u 4:30h ujutro, pisala sam ovde na forumu, da se javim da idem u bolnicu..[sm=smiley36.gif], rodila sam 05. oktobra u 10:40h.

I meni je procurio vodenjak,no nisam uopce imala trudove.
Ja govorim o pucanju vodenjaka kad su trudovi vec u toku :).




vjestica -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:05:28)

imala sam nekomplikovanu trudnoću, nisma uzimala nikavu terapiju osim prenatala,a to je obični vitamniski preparat, pa mi otvaranje nije išlo tako brzo
pukao vodenja počeli bolovi na 10 minuta vrlo brzo, i pustili me da se sama otvaram, pa opet nije išlo 1 prst na 1 sat, nego na mnogo duže
tek nakon otprilike 12 sati patnje i konstantnih bolova su mi uključili drip
nisam na kraju imala snage da tiskam




Hanady RR -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:07:40)


IZVORNA PORUKA: Esmica

Jao covjece,ovako necemo nidokle stici.
Pa imate primjer danas zemalja vani u kojima je legalan porod kuci,gdje smrtnost djece uopste niko ne spominje u odnosu na bolnicke porode.
Ko zna sta je bio razlog smrtnosti djece ranije,kod nasih starih.
Primjere cemo naci svugdje u svemu,svaka od nas ima primjer za i protiv.
Samo kazem,21 je vijek,i u stranim zemljama,naprednijim od nas je porod kuci legalan,uz babicu,sto dokazuje da je siguran jednako kao porod u bolnici.
Zasto kod nas se to dovodi pod upitnik?



babica =stručno lice...
posebno educirana za porod u kući....
prijavljeno obližnjoj bolnici da se isti dešava tu...u slučaju komlikacija stižu kola hitne pomoći, doktor, sa preporukom do ginekologa koji je vodio trudnoću da trudnoća teče školski i može se prirodno roditi u biranom okruženju...
da za to sam...
nekada i negdje....u našoj zemlji..
mimo poredanog sistema u vezi sa tim...nažalsot ne bih ni pomislila da me ohrabre tuđe priče, posebno iz zemalja sa uređenom legistlativom u vezi sa istim.




Esmica -> RE: Porod kod kuce (21.2.2012 0:08:00)

IZVORNA PORUKA: D_K


ko nam moze garantovati prirodan porod.. mi se sve spremamo za njega ali kad sve krene, 100 stvari nam se moze desiti..


Naravno da ne moze niko.Ne osporavam da je CR nekad jedina opcija,ali to je vrlo vrlo rijetko,odnosno trebalo bi biti,isto kao za dojenje.Po SZO dojiti ne moze samo 1 % zena.Sta je sa ovim ostalim,mislis da sve doje?
Mislim da ih polovina ne doji,il ce reci nema mlijeka,a ima,ili ovo ili ono.Tako i za prirodan porod.Vecinom se moze bez problema izvesti do kraja,samo kad zapne,doktorima je lakse ukljuciti drip i ubrzati stvar nego li se muciti sa svakom porodiljom na prirodan nacin,kad im je sigurno vise puna kapa.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>