RE: Porod kod kuce (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


jasmin -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 16:07:29)

Slazem se u jednom sa sarom,a to je da je svako donosenje vlastitog djeteta na svijet posebna stvar za majku,pa i putem carskog reza.No da je prirodan porod-nije.Rijetko kome se desi da jeste.Danas imamo samo vaginalni i carski rez.Uzecemo na stranu nasa osjecanja kao majke,ali ne smijemo zanemariti potrebu tijela rodilje za prirodnim porodom,a tek potrebu bebe koja se,jadna,ne moze braniti od bilo cega.Nejse,nek` su nam nasi mali ljepotani zivi i zdravi.




KupusLivada -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 16:12:01)

Mislim da u BiH nije jos vrijeme za porod u kuci, jer mi nemamo jos uvijek razvijenu svijest... Evo i ove opcije koje vec imamo niko ne koristi - porod u vodi, stocic... Zene cak ne idu na besplatnu pripremu...

Da se omoguci porod kod kuce, niko se ne bi usudio?




Esmica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 16:16:35)

Kupus livada,nek se samo omoguci prirodan porod.Makar da postoji kuca za porode,gdje zene mogu da rode uz babice na prirodan nacin.
Bilo sto,samo da nije indukovani porod na onakav da kazem neljudski nacin kakav zna kod nas da bude.
Nek se ne pozuruje,i sve ostalo.




leona81 -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 18:11:42)


IZVORNA PORUKA: jasmin

Slazem se u jednom sa sarom,a to je da je svako donosenje vlastitog djeteta na svijet posebna stvar za majku,pa i putem carskog reza.No da je prirodan porod-nije.Rijetko kome se desi da jeste.Danas imamo samo vaginalni i carski rez.Uzecemo na stranu nasa osjecanja kao majke,ali ne smijemo zanemariti potrebu tijela rodilje za prirodnim porodom,a tek potrebu bebe koja se,jadna,ne moze braniti od bilo cega.Nejse,nek` su nam nasi mali ljepotani zivi i zdravi.


ovo je meni bilo najtuznije kod carskog...sve bih dala da sam bila dovoljno jaka da jos cekam, mozda bi se beba okrenula? ali nisam bila dovoljno jaka da se usudim otici na vaginalni nakon sto su mi svi doktori rekli da MORAM na carski...sta da se bebi nesto desilo? sebi nikad ne bi oprostila...iako sam carski podnijela jako dobro, voljela bih roditi prirodno...dosta stvari kod carskog mi se nije svidjelo, a isto tako kad cujem katastrofalne stvari o prirodnom porodu - razne komplikacije, rezanja, vakume...onda vise ne znam ni sama...bojim se druge trudnoce bas zbog ovog...




MicoTico -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 19:03:16)

Meni se zaista sviđa ideja poroda kod kuće, ali i shvatam sve koji misle i osjećaju drugačije. Uostalom, svi smo mi različiti i imamo različite potrebe.
Ono što je zaista važno, po meni, je dati ženama pravo izbora poroditi se na način na koji misel da trebaju.
Ponovljam još jednom - imala sam relativno lake porode, pogotovo drugi put, ali bih ipak voljela da me nije niko vezao ( i stavrno mi njije jasno zbog čega jer sam ja bila izuzetno "poslušna" porodilja, nisam se otimala, slušala sve što mi babice govore, nisam vrištala, psovala i sl i ne osuđujem one što to rade[sm=smiley1.gif]), da nisam morala slušati sestru kad sam rađala I put: hoće li više, moram ići sa djetetom na paketiće i sl.
Blago tebi sara.at kad su ti nudili i predlagali - meni niko nije ni nudio ni predlagao, od mene je zahtjevano i to je,moraš priznati, velika razlika!




Esmica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 19:12:29)

Zalosno je stanje sto rodilja na svom porodu mora biti "poslusna".
To je njen porod,i ona se slusa,a ne drugi.
Ja sam prije imala misljenje da trebam cekati kad ce mi babica ili doktorica reci da tiskam.I tako je i bilo na prvom porodu.
Na trecem porodu,kad sam se potpuno uzivjela u ono sto se dogadja sa mojim tijelo ja uopste nisam tiskala.Nikako.Imala sam onaj osjecaj pritiska,a beba se sama kretala kroz moje tijelo,i ja sam je potpuno osjecala.Kad trud krene,i beba krene,trud stane,i beba stane.
Zato kazem porod je velika saradnja izmedju psihe rodilje i onoga sto se dogadja u njenom tijelu.To ne moze niko znati sa strane da bi rekao kad sta treba da se odvija.Kad smije da pije vodu,a kad ne.Kad osjeca potrebu da pije,naravno da ce da pije.
Nikad tijelo ne salje neke signale bezveze.Uvijek ih treba slusati.
I nijedno tijelo nije isto,zato nikad ne treba usporedjivati i sa svima jednako postupati,vec u svemu,ne samo u porodu,svakoj osobi treba prici na pojedinacan nacin.





Mirkica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 21:22:46)

IZVORNA PORUKA: jasmin

Slazem se u jednom sa sarom,a to je da je svako donosenje vlastitog djeteta na svijet posebna stvar za majku,pa i putem carskog reza.No da je prirodan porod-nije.Rijetko kome se desi da jeste.Danas imamo samo vaginalni i carski rez.Uzecemo na stranu nasa osjecanja kao majke,ali ne smijemo zanemariti potrebu tijela rodilje za prirodnim porodom,a tek potrebu bebe koja se,jadna,ne moze braniti od bilo cega.Nejse,nek` su nam nasi mali ljepotani zivi i zdravi.


Sto se tice mene ja govorim za sebe sada , ja da sam kojim slucajem odlucila se na porodjaj kuci , kakvo je moje tijelo sigurno bi ili ja ili beba a mozda oboje podlegli , da se razumijemo nisam imala teskoce u trudnoci nikakve ali ja sam tako gradjena da nema sanse da bi djete od 3-4 kg moglo izaci , Bog zna najbolje sta bi bilo , ali za zene kao mene je CR rjesenje , ja bih dala sve da rodim normalno , jer sam jednom rodila normalno , beba je bila mala 1 kg i jedva je izasla , o vecoj bebi se nebi smejlo ni misliti ( gledajuci medecinski) . Ovja put cu pokusati normalno uz to da je OP vec spreman i sve za CR u slucaju nedaj Boze opet da reagujemo , mada moja doktorica  kaze da je VELIKI RIZIKO .

Eh sada iz ovog razloga ja ne bih nikada prvorodilji savjetovala porod kuci NIKADA , ja sam imala tu neku sitnu srecu u  toj velikoj nesreci , da su prilikom prvog poroda otkrili da sam extremno uska (kako  stoji u papirima ) , a zamislite da je sve bilo kako treba dosla do samog kraja hocu kuci da se porodim i taj belaj , beba ne moze izaci a nigdje doktora nigdje OP sale .




Dz3ni -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 21:26:29)

Neće me valjda vezati na porodu??? Ne prepadajte me [sm=jezicek.gif]




Mirkica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 21:28:08)

IZVORNA PORUKA: Dz3ni

Neće me valjda vezati na porodu??? Ne prepadajte me [sm=jezicek.gif]

mene su na CR vezali ali ja sam bila toliko u panici da sam zamolila da me odvezu i odvezali me s tim da me je jedan Njegovatelj (mislim tako se kaze) cijelo vrijeme drza za rulu i masira i nesto saptao da me smiri [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Dz3ni -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 21:43:46)

A gdje si se porađala? [sm=smiley3.gif] Jesi prijetila doktoru??? hahaha [sm=jezicek.gif]




veeseelaa -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 21:44:43)

IZVORNA PORUKA: Esmica

Zalosno je stanje sto rodilja na svom porodu mora biti "poslusna".
To je njen porod,i ona se slusa,a ne drugi.
Ja sam prije imala misljenje da trebam cekati kad ce mi babica ili doktorica reci da tiskam.I tako je i bilo na prvom porodu.
Na trecem porodu,kad sam se potpuno uzivjela u ono sto se dogadja sa mojim tijelo ja uopste nisam tiskala.Nikako.Imala sam onaj osjecaj pritiska,a beba se sama kretala kroz moje tijelo,i ja sam je potpuno osjecala.Kad trud krene,i beba krene,trud stane,i beba stane.
Zato kazem porod je velika saradnja izmedju psihe rodilje i onoga sto se dogadja u njenom tijelu.To ne moze niko znati sa strane da bi rekao kad sta treba da se odvija.Kad smije da pije vodu,a kad ne.Kad osjeca potrebu da pije,naravno da ce da pije.
Nikad tijelo ne salje neke signale bezveze.Uvijek ih treba slusati.
I nijedno tijelo nije isto,zato nikad ne treba usporedjivati i sa svima jednako postupati,vec u svemu,ne samo u porodu,svakoj osobi treba prici na pojedinacan nacin.




[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




Mirkica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 21:46:06)

IZVORNA PORUKA: Dz3ni

A gdje si se porađala? [sm=smiley3.gif] Jesi prijetila doktoru??? hahaha [sm=jezicek.gif]

eh u Njemackoj sam se poradjala i nisam nikome priejtila




Dz3ni -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 21:48:25)

Ma zezam se za ove prijetnje...a mogu ti reći da si me sad zabrinula. Ne bih voljela da me vežu [sm=smiley13.gif]




Mirkica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 21:54:03)

IZVORNA PORUKA: Dz3ni

Ma zezam se za ove prijetnje...a mogu ti reći da si me sad zabrinula. Ne bih voljela da me vežu [sm=smiley13.gif]

ti ces CR , ja sam se i prirodno poradjala tu me vala niko nije vezao i nisam cula da se na prirodno zeen vezu




jasmin -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 22:02:33)

Mirki,ja sam i napomenula da porod u kuci ne smije ni zamisljati zena koja nema uslove za to.Ja i ti smo medju tim zenama.Ti jer si uska,a ja jer mi se bebe ne okrecu i imala sam carski oba puta.Svaka zena koja ima urednu trudnocu,brze porode,beba se okrenula,spustila i smjestila za porod,moze se savjetovati s doktoricom i roditi kuci uz babicu.Na zapadu je to normalno...doduse...mi smo jedva i na karti :).




Mirkica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 22:06:45)

IZVORNA PORUKA: jasmin

Mirki,ja sam i napomenula da porod u kuci ne smije ni zamisljati zena koja nema uslove za to.Ja i ti smo medju tim zenama.Ti jer si uska,a ja jer mi se bebe ne okrecu i imala sam carski oba puta.Svaka zena koja ima urednu trudnocu,brze porode,beba se okrenula,spustila i smjestila za porod,moze se savjetovati s doktoricom i roditi kuci uz babicu.Na zapadu je to normalno...doduse...mi smo jedva i na karti :).

jasmin kod mene ne bi ni znali do samog kraja da NE ide prirodno , da nije bilo akko je bilo ( da se sada ne ponavljam ) znas vec. Hocu ti reci kako su oni mogli znati da djete ne nmoez izaci , nikako dok niej doslo do tog momenta .




umahmed -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 22:14:06)

porod kod kuce za mene je velika hrabros,iskreno ja se divim tim zenama
iako sam rodila troje djece normalnim putem,bez iakavih komplikacija,porod kod kuce mi je ne pojmljiv,svaka cast ko moze ili mora

ja znam da su zene prije radjale najnormalnije kuci,ja opet kazem divim im se




umahmed -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 22:23:46)

draga esmice citam tvoj post i sva se najezih kako ti to samo pricas,nema sta hrabra si da te gospodar nagradi ali ja cini mi se nebih smjela. kako si sa posteljicom,to je meni nekako najstrasnije jer ako ostane i komadic nedaj boze sepse.

ja sam zivjela u arapskom svjeut i tamo sam radjala,sam si u sobi bebu ni sekund ne nose od tebe,niti ju kupaju ma nista. cim se rodi odha ti ga daju u narucje,pa onda vaganje,i mjerenje to sve govore jako glasno da cujes. Sama samo sa babicom,bebea cijelo vrjeme uz mene ma ljepota,ako se odlucim abd za porod naredni u Sarajevu mislim da ce mi to biti tesko poslije ovih divnih iskustava




Skvo RR -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 22:29:31)


IZVORNA PORUKA: umahmed

porod kod kuce za mene je velika hrabros,

Po meni je velika glupost..
Ja zaista nisam pobornik poroda kod kuce iz vise razloga. Prvi je da kod nas ne postoji mogucnost da educirana osoba "vodi" porod i dovrsava ga u okrilju naseg doma. Drugi, u zemljama gdje je ovakav porod legalan postoji jedan vid stand by aranzmana, gdje je doktor koji je vodio trudnocu obavjesten o porodu koji se obavlja kuci, i za ne daj Boze komplikacija lako se organizuje transport rodilje i bebe u rodiliste.
Moja rahmetli pranena je bila babica ili u to doba "primalja"...znaci tacno se znalo na koliko km ima primalja u naselju. Konkretno u Trebinju su bile 4. Zene nisu ranije radjale same su sobom..imale su dakle pomoc.

Meni jezivo zvuci da se neko treba poradjati prirodno, sam.

A opet kazem vjerovatno se moze, i hvala Bogu da takve majke mogu reci rodila sam zivo i zdravo dijete, ali ima i drugih slucajeva. U ovakvim okolnostima kada je nemoguce dovesti u kucu legalno educiranu osobu, mislim da majka ne samo svojim postupkom svjesnog porodjaja kod kuce dovodi sebe u opasnost, vec i zivot svog nerodjenog djeteta.

Ja jesam za porod kod kuce u sistemu, gdje je taj porod legalan i gdje rodilja ima pomoc edukovane osobe.




kaktuscic -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 22:43:09)

Slazem se sa Skvo, da je porod kuci legalan i uz prisustvo educirane osobe mogu zmisliti... A ovako bome mi jezivo zvuci, mada se ja prirodno nazalost nikad necu poroditi, i za mene bi prirodan porod, posebno u kuci, znacio gubitak vida.




Esmica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 22:43:52)

Umahmed...to ti je ko kad predjes s konja na magarca [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image],kad dodjes ovdje da rodis.
Velika razlika.
Meni je isto moja prijateljica pricala kad je rodila mrtvu curicu u Svedskoj,kako su je sredili,obukli,slikali,pa otisak stopala,kilaza,sve sve i dali joj te podatke,pokazivala mi je.
Mislim prelijepo mi je to,ma koliko tesko bilo njeno iskustvo,ipak joj je,zbog tako lijepih rijeci oko sebe,i paznje prema njoj bilo lakse.
Nama samo treba ljudsko ponasanje,sve ostalo dolazi samo po sebi.

Posteljica kad se ne dira obicno izadje sama u komadu.Nikad se ne smije povlaciti za pupcanik,kao sto rade u bolnicama.
Nisam se bojala da ce nesto poslije biti,a i osjetila bih.Kad sam bila na pregledu poslije poroda sve je bilo uredno.Nije bilo nikakvih zaostataka,bez puknuca,sasvim sve uredno,elhamdulillah.
Kad sam se porodila,poslije kad god bih mokrila bilo je ugrusaka krvi.To je ono kad tijelo prirodno izbacuje stetne tvari.
Sepsa se rijetko desava.Kod vecine zena posteljica ne zaostaje.
Isto tako vecina zena moze da rodi normalno.
I opet smo se svi zadeverali oko komplikacija koje su rijedje,a zanemarili ono sto je normalno i cesce.
Mnoge zene ce propustiti prirodan porod,iako mogu da ga imaju,bojeci se komplikacija.





animagical -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 22:52:20)

Mnoge zene ce propustiti prirodan porod,iako mogu da ga imaju,bojeci se komplikacija.


ne samo za porod, mnoge zene ce puno prirodnog propustiti bojeci se... ja se svog bolnickog vaginalnog poroda s tugom sjecam...




Esmica -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 22:54:23)

Ja posto sam se porodila kuci,bez babice,sama s muzem moram reci da zaista ne bih savjetovala porod kuci bez edukovane osobe.
I prva ja se zalazem da takvo nesto postane legalno kod nas,kao sto sam pisala u postovima prije.
Ipak,kao za mnogo stosta u zivotu,preuzimam na sebe rizik kad radjam kuci,uzimajuci sve prednosti i mane,i za sebe i za dijete.
U mojim poredjenjima izmedju kuce i NASE bolnice uvijek cu izabrati kucu.
Svjesno,s rizikom.
Jer,isto tako za sve podjednako postoji rizik i u bolnici.Samo sto je nama mozda lakse,jer se tu doktori u blizini,mada opet i kad se desi nesto,ne znam da li ce ijednoj majki znaciti to sto je doktor bio u blizini,jer opet se sve vraca na tu istu majku.Opet ce ona nositi posljedice onog sto se desi,a ne doktor.
Majka uvijek na sebe preuzima rizik. Kad pustis dijete vani da se igra,i desi mu se nesto,reci ces zasto sam ga pustila,ja sam kriva.

Ali ja nisam osoba koja moze da prezali i zazmiri nad cinjenicama da ono sto se radi kod nas u bolnici mora da bude,i da samo zato sto nije legalan porod kuci,moram da prodjem svu tu proceduru.
To je moj porod,i ja zelim da bude onako kako hocu.





Blue rose RR -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:03:51)

Uz dužno poštovanje, ali meni je ovaj ...porod kod kuće ... kao neka vrsta horor filma 21. vijeka.
Šta će nam onda struja, voda, deterdžent, automobil...kad nam može biti mnogo lakše i bez toga ...što će nam pencilin, što će nam medicina uopšte, kad sve može majka lakše organizovati kod kuće.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Nikada, ama baš nikada sebi ne bih oprostila da mi na porodu nešto bude djetetu - a da mu nisam pružila dovoljno stručne pomoći.
Po meni porod kod kuće je sebičan nastup majke u kojoj ona želi da njoj bude lakše, bolje i ugodnije ... a svaki porod boli, prije, u toku, ili kasnije ...

Ali ovo je samo moje skromno mišljenje, i ja nikada ne bih tako, ja bih opet onako kako sam i  prvo - u bolnici uz ljude koji su stručni u svom "zanatu".




animagical -> RE: Porod kod kuce (20.2.2012 23:11:21)

blue rose bas u bolnicama znaju biti pregrubi s bebama,samo da im prije izadjes iz ruku[sm=zmeden.gif] nit te ko beda sto se poradjas, niti sto ti je tvoje dijete nesto najljepse na svijetu...kaze meni ona sestrica jel tvoj ovaj br 2 plavi[sm=zmeden.gif] misleci na br na narukvici i plavu boju za djecaka...i usput s drugom komentarise u baby friendly bolnici joooj sta je prvorotki, mrsko mi pokazivati dojenje... a nije mi ni pokazala...
jos jedan detalj,malo smijesan[sm=smiley36.gif] mene za dva dana u porodilistu niko nije ponudio da jedem[sm=jezicek.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>