|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  38 39 [40] 41 42   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Riječi koje vas ozbacuju iz takta
29.10.2010 13:39:50   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: Blue rose

Mene više izbacuje iz takta ono što je neizgovoreno.

Lijep dio teksta koji se može u cjelosti naći na net-u, a za koji nadam se, ćemo naći vremena da iščitama i da shvatimo zašto različitost naših narječja i dijalekata, daje kroz vijekove, NAMA - Bosancima i Hercegovcima - posebnu čar, vječnost i ljepotu, NA KOJU BI TREBALI BITI PONOSNI.

"Bosanski jezik, zajedno s ostalim srednjojužnoslavenskim jezicima, dijeleći zajedničku sudbinu porijekla, vremena migracija, prostornih političkih državnih autonomija, od prvih (za)pisanih slavenskih riječi i prvih svjedočanstava slavenskog duha, još od srednjovjekovlja – kada se na balkanskim prostorima počinju stvarati prve politicko-administrativno-pravne državne tvorevine – započinje kretanje vlastitom stazom jezičke (r)evolucije, ne isključujući se nikad iz okvira širih i zajedničkih južnoslavenskih jezičkih turbulencija – koje oplemenjuju i zahvaćaju taj balkanski prostor – ali je čuvajući vjerno, upravo na temeljima vjerske spečifičnosti njegovih nosilaca i političke samosvojnosti zemlje Bosne.

    Materijalna svjedočanstva razvoja bosanskog jezika pratimo od prvih spomenika slavenske pismenosti s kraja X i početka XI stoljeća, paralelno sa drugim zemljama srednjojužnoslovenskoga govornog područja. To su crkveni rukopisi, natpisi na kamenu,  zapisi na marginama rukopisa, krajišnicka pisma i franjevačka književnost."
 
http://www.kns.ba/s/index.php?option=com_content&task=view&id=198&Itemid=66



Sama sebe da citiram :)
Meni je ružno čuti kada neko ismijava drugačiji način govora, ma koliko on bio neispravan. Ja svoju nanu (neka mi je živa i zdrava) ne mogu, poslije njenih haman 90 godina života, da preobratim na književni način izražavanja.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 976
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 13:39:51   
samedi

IZVORNA PORUKA: pingpong

A mene plaho izbaciva iz cipela kad učenici u pismenoj vježbi napišu dj umjesto đ!!!



htjela si reci da te izbaciva iz CIPILA user posted image

_____________________________

Moja ljubicica-bubicica N. 5.5.2010. 2850gr 51cm 18:25
Prohodala 6.6.2011.<3
Bubamara A. je stigla 15.11.2012. 3400gr 55 cm 02:45

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 977
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 13:42:19   
Anoniman
Evo sad sam se sjetila jedne riječi koju sam prvi put čula kad sam se udala,od strina mm,ni dan danas nisam sigurna šta bi to trebalo značiti...npr.  Asli je to bilo u subotu ? valjda čini mi se da je ...  user posted image

(odgovor članu samedi)
  Neposredna veza do poruke: 978
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 13:43:55   
samedi
nek se niko ne uvrijedi,nije ovo ismijavanje nego sala,tako vecinom pricaju stariji ljud i ljudi koji zive na selu, Moj rahmetli profesor dr.Muhamed Nezirovic je govorio da "seljak cuva jezik" tj da ljudi na selu govore ispravno,onako kako se govorilo u vrijeme njihove mladosti i da oni znaju puno rijeci koje su danas "izumrle" a to je steta jer zasto da se stidimo onoga sto je bogatstvo jezika...

_____________________________

Moja ljubicica-bubicica N. 5.5.2010. 2850gr 51cm 18:25
Prohodala 6.6.2011.<3
Bubamara A. je stigla 15.11.2012. 3400gr 55 cm 02:45

(odgovor članu samedi)
Neposredna veza do poruke: 979
   RE: Riječi koje vas ozbacuju iz takta
29.10.2010 13:46:15   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Blue rose

IZVORNA PORUKA: Blue rose

Mene više izbacuje iz takta ono što je neizgovoreno.

Lijep dio teksta koji se može u cjelosti naći na net-u, a za koji nadam se, ćemo naći vremena da iščitama i da shvatimo zašto različitost naših narječja i dijalekata, daje kroz vijekove, NAMA - Bosancima i Hercegovcima - posebnu čar, vječnost i ljepotu, NA KOJU BI TREBALI BITI PONOSNI.

"Bosanski jezik, zajedno s ostalim srednjojužnoslavenskim jezicima, dijeleći zajedničku sudbinu porijekla, vremena migracija, prostornih političkih državnih autonomija, od prvih (za)pisanih slavenskih riječi i prvih svjedočanstava slavenskog duha, još od srednjovjekovlja – kada se na balkanskim prostorima počinju stvarati prve politicko-administrativno-pravne državne tvorevine – započinje kretanje vlastitom stazom jezičke (r)evolucije, ne isključujući se nikad iz okvira širih i zajedničkih južnoslavenskih jezičkih turbulencija – koje oplemenjuju i zahvaćaju taj balkanski prostor – ali je čuvajući vjerno, upravo na temeljima vjerske spečifičnosti njegovih nosilaca i političke samosvojnosti zemlje Bosne.

    Materijalna svjedočanstva razvoja bosanskog jezika pratimo od prvih spomenika slavenske pismenosti s kraja X i početka XI stoljeća, paralelno sa drugim zemljama srednjojužnoslovenskoga govornog područja. To su crkveni rukopisi, natpisi na kamenu,  zapisi na marginama rukopisa, krajišnicka pisma i franjevačka književnost."
 
http://www.kns.ba/s/index.php?option=com_content&task=view&id=198&Itemid=66



Sama sebe da citiram :)
Meni je ružno čuti kada neko ismijava drugačiji način govora, ma koliko on bio neispravan. Ja svoju nanu (neka mi je živa i zdrava) ne mogu, poslije njenih haman 90 godina života, da preobratim na književni način izražavanja.




Naravno...niti cu pokusavati.I nanu i baku pazljivo slusam kako god da se izrazavaju,tako su odgojene,naucene i svakako je tesko za ispraviti.Starijim ljudima nije ni zamjeriti,a mladje definitivno treba pokusati ispraviti.Ja uzivam kada mene neko ispravi onda kada se pogresno izrazim.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 980
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 13:48:17   
dzeni_nl
ja mislim da Asli znaci zar ili tako nesto.

_____________________________

Ima nade za bolje sutra...
04.09.2010 rodila se Marisa mamina radost najveca.

(odgovor članu samedi)
Neposredna veza do poruke: 981
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 13:48:40   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Gracanka

Evo sad sam se sjetila jedne riječi koju sam prvi put čula kad sam se udala,od strina mm,ni dan danas nisam sigurna šta bi to trebalo značiti...npr.  Asli je to bilo u subotu ? valjda čini mi se da je ...  user posted image



Cinjenica je da u nasem jeziku ima mnogo turcizama i arabizama.Aslen je rijec arapskog porijekla,znacilo bi -u osnovi-,dakle asli je tako,znacilo bi u osnovi je tako.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 982
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 13:49:46   
Anoniman
Moja pokojna baka je bila riznica staromodnih rijeci...
Cage-papir
puljka-dugme
pemzija-penzija
penkalo- hem. olovka
ima toga puno
Sjecam se jednom ja napravila belaj i nisam htjela priznati a ona meni govori "ti mene sabotiras"ja mala bila nisam ni znala sta znaci sabotazauser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu samedi)
  Neposredna veza do poruke: 983
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 14:05:57   
w.pooh

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

a sta je sa ljudima, ne moze se tri ljuda,


Imenica čovjek u množini ima dopunski oblik ljudi.


IZVORNA PORUKA: samedi

nek se niko ne uvrijedi,nije ovo ismijavanje nego sala,tako vecinom pricaju stariji ljud i ljudi koji zive na selu, Moj rahmetli profesor dr.Muhamed Nezirovic je govorio da "seljak cuva jezik" tj da ljudi na selu govore ispravno,onako kako se govorilo u vrijeme njihove mladosti i da oni znaju puno rijeci koje su danas "izumrle" a to je steta jer zasto da se stidimo onoga sto je bogatstvo jezika...


..što ne mora značiti da su govorili gramatički ispravno.



_____________________________

13.08.2008.
Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√ﻉR

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 984
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 14:10:54   
w.pooh
Prije nekih 5 godina sam prvi put čula riječ obikla i bila blago šokiranauser posted image ..poslije sam saznala da to znači i odvikla i navikla zajedno

_____________________________

13.08.2008.
Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√ﻉR

(odgovor članu w.pooh)
Neposredna veza do poruke: 985
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 14:27:54   
veeseelaa
ne izbacuju me iz takta već mi je drago  čuti ih

puljka - dugme
pačarva - otirač
imaj navar - budi na oprezu
ofrndati - izgrebati
više mene - iznad mene
ni hič za to ne hajem - ni pet para za to ne dajem
ne haje me - ne gotivi me
spuča - bašlija
tendžera - šerpa
srča - čaša
stavljati se u šerluke - folirati se, praviti se lud
vidjeti nekog na premase - vidjeti nekog iz daljine




_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu w.pooh)
Neposredna veza do poruke: 986
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 16:19:00   
samedi

IZVORNA PORUKA: w.pooh


IZVORNA PORUKA: MarinaDK

a sta je sa ljudima, ne moze se tri ljuda,


Imenica čovjek u množini ima dopunski oblik ljudi.


IZVORNA PORUKA: samedi

nek se niko ne uvrijedi,nije ovo ismijavanje nego sala,tako vecinom pricaju stariji ljud i ljudi koji zive na selu, Moj rahmetli profesor dr.Muhamed Nezirovic je govorio da "seljak cuva jezik" tj da ljudi na selu govore ispravno,onako kako se govorilo u vrijeme njihove mladosti i da oni znaju puno rijeci koje su danas "izumrle" a to je steta jer zasto da se stidimo onoga sto je bogatstvo jezika...


..što ne mora značiti da su govorili gramatički ispravno.





Naravno da ne znaci,ali i gramatika se mijenja iz dana u dan,sto je danas ispravno nije bilo prije dvadeset godina,pojavljuju se i mnoge "uvozne" rijeci pa cak i izmisljene,pa to opet ne znaci da nisu gramaticki ispravne. Da ne nastavljam dalje,ipak je ovo tema "rijeci koje vas izbacuju iz takta" user posted image

_____________________________

Moja ljubicica-bubicica N. 5.5.2010. 2850gr 51cm 18:25
Prohodala 6.6.2011.<3
Bubamara A. je stigla 15.11.2012. 3400gr 55 cm 02:45

(odgovor članu w.pooh)
Neposredna veza do poruke: 987
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 19:11:40   
Niobe
zaova i mekki turabi user posted image

_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu samedi)
Neposredna veza do poruke: 988
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 19:17:35   
dzeni_nl
IZVORNA PORUKA: Niobe

zaova i mekki turabi user posted image



user posted image user posted image


_____________________________

Ima nade za bolje sutra...
04.09.2010 rodila se Marisa mamina radost najveca.

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 989
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 19:24:35   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Niobe

zaova i mekki turabi user posted image



.....i mene,s tim da je meni bolje da ga totalno preskocim...dobila sam alergiju na njega :D.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 990
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 19:34:45   
jasmin
Hajd priznajte koga rijec >>jasmin<< izbacuje iz takta???
:D:D:D

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 991
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 19:37:47   
jasmin
........sad ce da zakoci forum zbog ove teme...hahahahaha

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 992
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 19:38:30   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: jasmin

Hajd priznajte koga rijec >>jasmin<< izbacuje iz takta???
:D:D:D




prije jest a sad kako kaduser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu jasmin)
  Neposredna veza do poruke: 993
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 19:40:07   
Niobe
Iako se ne slažemo u fundamentalnim uvjerenjima, mene ne izbacuješ iz takta, čak štaviše, volim pročitati tvoje postove.

Svakako imaš šta za reći.

A posebno cijenim to što ne odgovaraš na provokacije, nego zaobilaziš konflikte.(voljela bih da posjedujem tu osobinu)

Odoh ja u OT.
Pardon.

_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 994
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 19:41:22   
Lalana

IZVORNA PORUKA: Niobe

Iako se ne slažemo u fundamentalnim uvjerenjima, mene ne izbacuješ iz takta, čak štaviše, volim pročitati tvoje postove.

Svakako imaš šta za reći.

A posebno cijenim to što ne odgovaraš na provokacije, nego zaobilaziš konflikte.(voljela bih da posjedujem tu osobinu)

Odoh ja u OT.
Pardon.


Potpisala bih niobe user posted image

_____________________________

Moje tri srece...

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 995
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
29.10.2010 19:43:22   
Lalana
Ali moram dodati da se ipak u vecini slucajeva slazem sa tvojim postovima user posted image

_____________________________

Moje tri srece...

(odgovor članu Lalana)
Neposredna veza do poruke: 996
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
30.10.2010 11:30:51   
Niobe
galeba - balega
spuž, špug - puž
proglen - problem



_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu Lalana)
Neposredna veza do poruke: 997
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
30.10.2010 11:36:46   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: jasmin

Hajd priznajte koga rijec >>jasmin<< izbacuje iz takta???
:D:D:D


Vala ti gdje turis ne vadis, stara poslovica...user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu jasmin)
  Neposredna veza do poruke: 998
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
30.10.2010 11:54:14   
Anoniman
Mislim da bi se ova tema trebala preimenovati u "rijeci koje nam paraju usi", jer ipak nas ne izbacuju iz takta.
Evo i mog priloga:
-hektarica-heftalica
-ostamo-otamo
-brdu-gore
-strmu-dolje
-oklen-odakle
-bona
-zenska glavo
-treba-djevojka


(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 999
   RE: Riječi koje vas izbacuju iz takta
30.10.2010 13:26:33   
Anoniman
Ja često koristim bona, ba, ćejf, tefter-zatefteri to, špiglo, zentaš...user posted image
a šta znači "eki" Niobe ti si to spomenula jednom???

Ne izbacuje me iz takta ni jedna riječ, naprotiv volim kad se neko izrazi na malo drugačiji način...

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 1000
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  38 39 [40] 41 42   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  38 39 [40] 41 42   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Na radno mjesto nakon porodiljskog odsustva.
пеперутка16

S kojim izazovima se suočavate kada se vratite na posao nakon porodiljskog odsustva?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *