|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
6.10.2009 19:41:00   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: reallove

heheh moze i to bitiuser posted image user posted image zato pazi gdje spustas torbu stavljaj ju na visoko neces li imati vise


mozda sam trebala poceti sa tim jer u mene vazda prazan novcanik ahhahaah

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
6.10.2009 19:42:31   
Anoniman
Ilhana, to je upravo ono sto je ova zenica rekla... stare zene nisu bile skolovane da bi umjele objasniti pojedine stvari svojim kcerkama i mladicama, a zeljele su im samo najbolje, kako njima tako i njihovoj djeci.... a kao sto smo svi svjesni cinjenice da rijetko koja hoce poslusati svoju majku ili svekrvu ono sto joj kaze da uradi ili da je dobro da uradi, morale su da ih u prevodu "prepadnu" da bi uradile ono sto je dobro za njih...
recimo da je meni ovoj moja mama rekla ne ostavljaj djeciju garderobu na striku preko noci uvuci ce se hulega, ja bih prva reka ma daj mama pa istrescu sve kad skinem, pregledacu, a necu to shvatiti kao dobronamjerno upozorenje, jer vrlo lahko se moze desiti da ne vidim insekt i da mi ujede dijete bez potrebe...
ma pametne su nase nane i stare zene... sve sto kazu ima to svoje neko logicno objasnjenje, samo sto ne znaju da objasne...

(odgovor članu Ilhana RR)
  Neposredna veza do poruke: 177
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
6.10.2009 19:46:55   
reallove
IZVORNA PORUKA: Ilhana


IZVORNA PORUKA: reallove

heheh moze i to bitiuser posted image user posted image zato pazi gdje spustas torbu stavljaj ju na visoko neces li imati vise


mozda sam trebala poceti sa tim jer u mene vazda prazan novcanik ahhahaah
eto draga probaj pa mi javi kako si prosla,ma ima tih vjerovanja koliko hoces samo nemogu da se sjetim sada

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
6.10.2009 19:49:27   
Ilhana RR
Da bambi, mada ja uvijek svoju mamu i sveki slusam sto se tice tih savijeta oko Lamije. Jer stvarno svaki savijet sto sam dobila od njih bio mi je dobar... pa cak i to oko strika, nedozvoli da ti haljine na striku docekaju aksam je imala moja mama obicaj da kaze, nisam je pitala ni sto ni kako nego sam unosila cim se aksamu blizi.

A to je dobro i radi vlage, predvece pocinje i vlaga da se pojavljiva tako da nisu samo bube u pitanju ja mislim...

Mislim da mnoge koje slusaju babice i sestrice grijese sto ih poslusaju kad im kazu one da neslusaju svoje mame i svekrve jer stvarno kad se dobro razmisli njihove mame i svekrve su odgajile djecu i nista im nefali ;)

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
6.10.2009 19:55:49   
nikita
da vam pravo kazem , meni je se upravo to dogodilo ...sa vjesalice na vecer skinula i slozila rucnike, ostavila ih na policu i sutradan kad sam se tusirala, uzmem prvi s reda i da se obrisem ujede me pcela po ruci...sreca pa sam prvo ruke brisala user posted image user posted image user posted image od tada, sve zivo dobroooo pregledam prije slaganja 

_____________________________

Boze hvala ti na ovom najljepsem daru...
EI 16.11.2009.

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
6.10.2009 19:56:45   
Anoniman
da slazem se s tobom...
cak mislim da su nase mame i nane 100 x bolje odgajale djecu od nas... bez obzira sto mi danas imamo sve ono sto one nisu mogle ni da zamisle, ipak su one bolje odgojile djecu... prije nije bilo hipp kasica ili pampers pelena ili sta ti ja znam cucla ovakva cucla onakva flasica on NUK-a ...
sve je bilo prirodno, od prirodnih vlakana i sve je bilo na svjezem zraku... djeca rumena, debela, zdrava i sretna...

(odgovor članu Ilhana RR)
  Neposredna veza do poruke: 181
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
6.10.2009 19:58:56   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: Bambi09

da slazem se s tobom...
cak mislim da su nase mame i nane 100 x bolje odgajale djecu od nas... bez obzira sto mi danas imamo sve ono sto one nisu mogle ni da zamisle, ipak su one bolje odgojile djecu... prije nije bilo hipp kasica ili pampers pelena ili sta ti ja znam cucla ovakva cucla onakva flasica on NUK-a ...
sve je bilo prirodno, od prirodnih vlakana i sve je bilo na svjezem zraku... djeca rumena, debela, zdrava i sretna...


Upravo tako!!

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
7.10.2009 23:28:25   
frenkoza
evo za pobozne zene objasnjenje za ves: u aksamsko kao i u sabahsko vrijeme, znaci kad je smjena dana i noci smjena je i dnevnih i nocnih meleka, takodjer u aksamski vakat su dzini najaktivniji i zato se s vjerske strane preporucuje da se ves ne ostavlja napolju, kao i da se maksimalno smanje aktivnosti i radovi oko kuce.... pa ko vjeruje  vjeruje..... ne samo za djecu nego i za odrasle....

a da ima gluposti u narodu ima.... meni je najveca odvala kad su mi rekli nemoj prelaziti preko kablova u trudnoci... kontam pa logicno  da ne zapnem i da ne padnem.... ma JOK nego da se djetetu ne bi oko vrata omotala pupcana vrpca..... ja se umalo nisam oduzela od smijeha.... kakve veze imaju kablovi sa pupcanom vrpcom.... kako su se djeca radjala sa omotanom pupcanom kad uopste nije ni bilo kablova?????

treba samo dobro razmisliti.... moze se od nana jako dobrih savjeta pokupiti, ali ne treba vjerovati ni svakoj izvali koju cujes....
uglavnom ja se drzim samo onih stvari koje imaju objasnjenje s vjerske strane..... meni su rekli ne valja da ti trudnice idu u svatove, da ti trudnica bude kuma a moja kuma bila u 9. mjesecu trudnoce.... naravno pitala sam ljude od vjere i rekli su mi da to nikakve veze nema.....

ne valja se vjencavati izmedju ramazanskog i kurbanskog bajrama.... i to je apsolutna neistina.... evo objasnjenje za one koje ne znaju: iza ramazana je mjesec sevval ( u korijenu rijeci on znaci rastavljanje, razdvajanje ) pa se u predislamsko doba vjerovalo ako se neko u tom mjesecu vjenca da taj brak nece uspjeti.... da bi prekinuli to neutemeljeno vjerovanje Poslanik a.s. i Aisa r.a. su se vjencali u tom mjesecu.... cak je ona preporucavala da se bracni i intimni odnosi zapocnu bas tada....

uhhh jesam se raspisala....
naravno to je opet individualno jer svako bira u sta ce vjerovati a u sta ne


_____________________________

"Postoji trenutak u zivotu zene u kome je svaka suza zlatna,trenutak kad sunce obasja dusu i nestane mraka.Trenutak kada znamo da mozemo,da smo istovremeno i nezne i jake,kad ugledamo dva oka najmilija,Trenutak kada postanemo majke"
10.11.2009.
30.0

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
7.10.2009 23:32:54   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: frenkoza

evo za pobozne zene objasnjenje za ves: u aksamsko kao i u sabahsko vrijeme, znaci kad je smjena dana i noci smjena je i dnevnih i nocnih meleka, takodjer u aksamski vakat su dzini najaktivniji i zato se s vjerske strane preporucuje da se ves ne ostavlja napolju, kao i da se maksimalno smanje aktivnosti i radovi oko kuce.... pa ko vjeruje  vjeruje..... ne samo za djecu nego i za odrasle....

a da ima gluposti u narodu ima.... meni je najveca odvala kad su mi rekli nemoj prelaziti preko kablova u trudnoci... kontam pa logicno  da ne zapnem i da ne padnem.... ma JOK nego da se djetetu ne bi oko vrata omotala pupcana vrpca..... ja se umalo nisam oduzela od smijeha.... kakve veze imaju kablovi sa pupcanom vrpcom.... kako su se djeca radjala sa omotanom pupcanom kad uopste nije ni bilo kablova?????

treba samo dobro razmisliti.... moze se od nana jako dobrih savjeta pokupiti, ali ne treba vjerovati ni svakoj izvali koju cujes....
uglavnom ja se drzim samo onih stvari koje imaju objasnjenje s vjerske strane..... meni su rekli ne valja da ti trudnice idu u svatove, da ti trudnica bude kuma a moja kuma bila u 9. mjesecu trudnoce.... naravno pitala sam ljude od vjere i rekli su mi da to nikakve veze nema.....

ne valja se vjencavati izmedju ramazanskog i kurbanskog bajrama.... i to je apsolutna neistina.... evo objasnjenje za one koje ne znaju: iza ramazana je mjesec sevval ( u korijenu rijeci on znaci rastavljanje, razdvajanje ) pa se u predislamsko doba vjerovalo ako se neko u tom mjesecu vjenca da taj brak nece uspjeti.... da bi prekinuli to neutemeljeno vjerovanje Poslanik a.s. i Aisa r.a. su se vjencali u tom mjesecu.... cak je ona preporucavala da se bracni i intimni odnosi zapocnu bas tada....

uhhh jesam se raspisala....
naravno to je opet individualno jer svako bira u sta ce vjerovati a u sta ne



To za kablove sam cula od snahe koja je iz Prijedora... za koje moja mama nikad nije cula, moja mama je pola sandzaklinka pola bosanka...

To za svatove nisam nikad cula nit za kumu... za to izmedju bajrama sam cula al nikad nisam znala sto...

Upravo to sam i ja rekla, vjeruj u ono sto ti zvuci realno ;)

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu frenkoza)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
8.10.2009 1:57:07   
veeseelaa

IZVORNA PORUKA: frenkoza


ne valja se vjencavati izmedju ramazanskog i kurbanskog bajrama.... i to je apsolutna neistina.... evo objasnjenje za one koje ne znaju: iza ramazana je mjesec sevval ( u korijenu rijeci on znaci rastavljanje, razdvajanje ) pa se u predislamsko doba vjerovalo ako se neko u tom mjesecu vjenca da taj brak nece uspjeti.... da bi prekinuli to neutemeljeno vjerovanje Poslanik a.s. i Aisa r.a. su se vjencali u tom mjesecu.... cak je ona preporucavala da se bracni i intimni odnosi zapocnu bas tada....




ja sam se udala između dva Bajrama, svi su se ibretili našoj odluci i opominjali nas da to ne valja jer se može desiti da se razidjemo, kakva glupost

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 185
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
8.10.2009 2:22:12   
Niobe
rece mi moja baka da zena koja doji mora da pazi da joj mlijeko ne kane slucajno na sporet ili vatru ili tome slicno, jer ce ga odma nestat.

nisam ni komentarisala user posted image user posted image


_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
8.10.2009 8:06:46   
dzeny_2103

IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: frenkoza


ne valja se vjencavati izmedju ramazanskog i kurbanskog bajrama.... i to je apsolutna neistina.... evo objasnjenje za one koje ne znaju: iza ramazana je mjesec sevval ( u korijenu rijeci on znaci rastavljanje, razdvajanje ) pa se u predislamsko doba vjerovalo ako se neko u tom mjesecu vjenca da taj brak nece uspjeti.... da bi prekinuli to neutemeljeno vjerovanje Poslanik a.s. i Aisa r.a. su se vjencali u tom mjesecu.... cak je ona preporucavala da se bracni i intimni odnosi zapocnu bas tada....




ja sam se udala između dva Bajrama, svi su se ibretili našoj odluci i opominjali nas da to ne valja jer se može desiti da se razidjemo, kakva glupost


I ja sam to cula, ali nigdje veze

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
8.10.2009 8:09:14   
dzeny_2103
Isto kada mi kazu nevalja se kupati utorkom, ili prati ces nedeljom poludimuser posted image

(odgovor članu dzeny_2103)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
8.10.2009 9:41:16   
Anoniman
Jucer sam cula da jedna trudnica ne podnosi malog od jetrve...a konstatacija njene svekrve je ....NOSI MUSKO!user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu dzeny_2103)
  Neposredna veza do poruke: 189
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
8.10.2009 9:43:03   
Nedi
Širok ti stomak, velik nos sigurno je djevojčica, nigdje veze ja rodila muško

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
19.10.2009 10:45:05   
Nunichi
Ja sam juce cula da ce mi Zara brzo prohodati, jer puze unazad. user posted image user posted image user posted image user posted image
Pa eto da znate, samo sto nije. user posted image

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
19.10.2009 10:52:37   
dina_89
meni sveki stalno govori ne stavljaj Saru pred ogledalo, prepasti ce se, a Sara najsretnija kad sebe vidi user posted image

_____________________________

08.06.2009 godine -nasa princeza & Sarah &

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
19.10.2009 10:53:00   
Anoniman
A meni rekli da će mi Alim kasno prohodat zato što je rano propuzaouser posted image

(odgovor članu Nunichi)
  Neposredna veza do poruke: 193
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
19.10.2009 10:53:48   
Hocu bebu
Praznovjerje, a nesto ima i sa vjerske strane... starije zene su cesto govorile, i tada smo ih i slusali, da ulazimo u kucu kad je aksam, jer je jedan djecak kod nas bio ograjiso bas u aksam kad se igro lopte kod nekog starog stecka(Groba)

A ima tu i gluposti, iako i ja sto sta radim, iz navike...
kad ko sta lose prica, pomicem se s mjesta uvijek ne bi htjela jer je glupo al navika
kaze ne prelazi ispod ljestava
pljucni tri put kad vidis crnu macku
nikad ne odbijaj zelje trudne zene ( to svakako ne bi )
ne stavljaj torbu na pod neces imat nafake
ne mogu se sjetit, ali ima toga jos

_____________________________

Ti si zelja iza koje druge zelje nema

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
19.10.2009 10:55:15   
Hocu bebu
ako si trudna jedes puno ribe, dijete ce ti bit pjegavo ???
ne gledaj se nocu u ogledalo, neko ce ti se narugat ( sva protrnem od toga )
ne rezi nokte navece...

_____________________________

Ti si zelja iza koje druge zelje nema

(odgovor članu Hocu bebu)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
19.10.2009 10:55:52   
Nunichi
IZVORNA PORUKA: Hocu bebu



A ima tu i gluposti, iako i ja sto sta radim, iz navike...
kad ko sta lose prica, pomicem se s mjesta uvijek ne bi htjela jer je glupo al navika
nikad ne odbijaj zelje trudne zene ( to svakako ne bi )
ne stavljaj torbu na pod neces imat nafake



I ja ovo sve radim iz navike. user posted image

(odgovor članu Hocu bebu)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
16.11.2009 11:21:23   
gvendolina
U zadnje vrijeme,kako Ajdina muce zubici, stavljamo ga da spava sa nama u krevetu.Kad komsinica sinoc govori ne valja da dijete spava izmedju roditeljauser posted image
I ja  se plasim da ga ne zgnajvimo,pa spavam na samom kraju,sva se iskrivih.Mislila sam da ce i ona reci da je to razlog,a ona kaze "grehota je" E ovo stvarno prvi put cujem,ali ja se ne osvrcem na te babske price,sinoc je naravno ponovo spavao sa namauser posted image


_____________________________

Ajdin 30.04.2009.
Afan 15.04.2014.
mamini zivoti

(odgovor članu travnicanka)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
16.11.2009 14:20:36   
chuci
samo da javim a unatoč tome što su mi sve babe predviđale muško ja rodila slatku malu princezu.
a pravo me nerviralo što mi govore ma šta doktori znaju (dr mi rekla da je vjerovatno curica, ali nije bila sigurna) ti nosiš muško.


može li mi neko reći ako zna ima li kakvog utemeljenja u tome što govore da se dijete ne iznosi napolje bez nečega u korpi, odnosno autosjedalici. meni govore da stavim koricu hljeba, ili bijeli luk ili ne znam ni ja šta još

hvala unaprijed



_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu gvendolina)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
16.11.2009 23:52:06   
Niobe
kaze men neki dan jedna baba: ''Nemoj ga ljubit, piješ mu krv.''

Mislim, f.y., baba.user posted image


_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu senoenamine)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: vjerovanja nasih starih nani(baki)
16.11.2009 23:59:59   
Nunichi
IZVORNA PORUKA: Niobe


Mislim, f.y., baba.user posted image



user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nakon porodiljskog.
пеперутка16

S kojim izazovima se suočavate kada se vratite na posao nakon porodiljskog odsustva?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *