Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.
Eh ovako, voljela bih da mi neko ko je malo bolje upoznat sa situacijom od mene odgovori na pitanje. Naime trenutno zivim u vanbracnoj zajednici i trudna sam, a skupa zivimo manje od godinu (posto sam negdje procitala da se vanbracna zajednica koja traje vise od godinu dana smatra validnom kao i bracna), pa me interesuje da li ce postojati neke komplikacije nakon rodjenja djeteta oko priznavanja, odnosno davanja prezimena, posto nam se jos ne zuri sa vjencanjem, jer citajuci Zakon ne bih rekla da bi trebalo biti nekih problema. Voljela bih kada bi mi neko rekao nesto vise o ovome.
Unaprijed hvala =)
28.10.2012, 07:40
ksena
60
Nisam bila u vanbracnoj zajednici, ali koliko mi je poznato dijete ne mora biti zaceto ni u bracnoj, ni u vanbracnoj zajednici, bitno je samo da ga otac priznaje. U porodilistu ce ti uzeti podatke, ime oca, majke, adresa i slicno. Kada budete prijavljivali bebicu moracete ici i ti i muz i on ce trebati potpisati neki papir kojim priznaje dijete i dozvoljava da nosi njegovo prezime. I to je sve, koliko je meni poznato, mada ovo mi nije struka, pa nek me ispravi neko ako sam pogrijesila. Ne brini se vise i uzivaj u trudnoci
_____________________________
Nije srećan onaj ko ima šta želi, već onaj koji ne želi ono što nema.
28.10.2012, 08:11
smajli80
688
Ja sam godinama bila u izvanbračnoj zajednici i imam uvid u cjelu problematiku.
Kad budeš izlazila iz porodilišta bebina otpusna lista biće na tvoje prezime i onda ti i muž zajedno idete u opštinu(matičnu službu)sa O.L.bebe i vi sa svojim dokumentima i ispunite neki zahtjev i potpišete i to je to. To je ustvari uvjerenje da se ti slažeš da TM može dati dati djetetu svoje prezime.
I onda on dalje sa tim ide u CIPS tamo daju matični broj.
To je sve
_____________________________
Mamina velika curica 5.3.2008 Mamin mali dječak 26.1.2012.
28.10.2012, 09:46
Hanady RR
18727
Vanbračna zajednica, u smislu ovog Zakona, jeste zajednica života žene i muškarca koji nisu u braku ili vanbračnoj zajednici sa drugom osobom, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.
Za upis priznanja očinstva u matičnu knjigu rođenih potreban je pristanak majke djeteta.
Izjavu o pristanku iz stava 1. ovog člana majka može dati pred matičarom, organom starateljstva, sudom ili notarom.
Uglavnom... opštinske službe koje vrše upis rođene djece imaju pripremljene forme zapisnika i izjava u smislu porodičnoga zakona BiH... majka potpisuje da prihvata očinstvo ... otac se upisuje u knjigu rođenih na osnovu toga... po rođenju djeteta u bolnici ono nosi majčino prezime.... ništa komlikovano i sve sasvim Ok....
s tim da možeš u smislu d ane hodaš 30 dana po rođenju djeteta koliko je zakosni rok za prijavu djeteta u matičnu knjigu završiti sve i prije rođeja... otac i majka odu u opštinsku službu i otac da izjavu o očinstvu...sa tom izjavom majka ide i na porod i prezime je odmah očevo.. sa tom izjavom otac vrši prijavu d amajka mirno sjedi kući i mazi bebu . zakon kaže (1) Očinstvo se može priznati i prije rođenja djeteta. (2) Priznanje iz stava 1. ovog člana proizvodi pravno dejstvo ako se dijete rodi živo.
_____________________________
''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''