IZVORNA PORUKA: enisa27
Šta treba da jede i pije majka dojilja?
Dojilja treba da jede mešovitu i svežu hranu, što znači da uzima svakodnevno mleko i mlečne proizvode, naročito mlad sir, crni hleb, voće, povrće, a zatim razne supe ili čorbe, sveže meso (pileće, teleće, juneće), ribu i drugo. Dnevno treba da uzima jedno jaje, a dva-tri jaja mogu zameniti i jedan mesni obrok.
Svež vazduh je neophodan dojilji i njenom detetu, kao i čista i uvek provetrena prostorija. Majka dojilja treba da spava najmanje 8 sati dnevno.
Šta izbjegavati u ishrani
Zapržena i ljuta jela, staro i usoljeno meso, salamu, divljač, mnogo hleba i testa, jer se majka može previše ugojiti, a to šteti njenom zdravlju.
Koje štetne navike iskoreniti?
Dojilja ne treba da puši, niti da pije alkoholna pića. Svaka dojilja u toku perioda dojenja treba unositi u organizam 3 do 3,5 litara tečnosti dnevno, od čega najmanje 1 litar mleka
Neophodno vam je oko 20g belančevina dnevno, s obzirom da se u proseku izgubite mlekom oko 1.2g belančevina na 100 ml mleka.
- Izuzetno je bitno da vodite računa o unosu kalcijuma u toku dojenja (oko 1.200 mg/dan), jer ukoliko ne unosite dovoljne količine (hranom i u vidu preparata), nivo kalcijuma u mleku održaće se »povlačenjem« kalcijuma iz Vašeg tkiva (pogotovo kostiju). Ukoliko ste vegetarijanka vodite računa o unosu vitamina B12!
- Cink je takođe bitan mineral u toku dojenja, a preporuke su 15-20 mg dnevno. Izvor cinka su jaja, meso, žitarice (hleb i proizvodi od integralnog brašna, pahuljice,...). Dobro isplaniranom i kombinovanom hranom, obezbedićete svom organizmu, a samim tim i svom detetu (mlekom) dovoljne količine i ostalih minerala (potrebe se ne razlikuju u odnosu na period trudnoće).
- S obzirom da oko 87% majčinog mleka čini voda, neophodno je da nadoknadite taj gubitak unosom oko 1.5-3 l tečnosti dnevno. Savet: unosite 4 čaše vode više u odnosu na period pre trudnoće.
U mleko dolazi uglavnom sve što majka jede. Poznato je da dojilja mora izbegavati neku hranu jer neki njeni sastojci mogu preći u mleko i izazvati nepoželjne reakcije deteta. To je uglavnom hrana koja nadima, npr. grašak i ostale mahunarke, hrana koja je preterano začinjena, a osetljivoj dečici smeta i salata i sirovo povrće. Dojilja treba piti mnogo tečnosti,ali ne limunadu Takođe treba u proseku 50% više kalcijuma, gvožđa i folne kiseline, a 10 do 25% više proteina, magnezijuma, joda, cinka, selena, vitamina C i vitamina E, B-1 i B-2 u odnosu na potrebe žena koje nisu trudne. Interesantan je podatak da majčino mleko sadrži relativno niske vrednosti gvožđa i da se te vrednosti slabo menjaju sa povećanim unosom gvožđa. Potrebe za ostalim vitaminima i mineralima su čak veće nego u trudnoći. Kao i u trudnoći pušenje je zabranjeno. Nikotin prelazi u mleko i vaše dijete puši sa vama i razvija sve rizike vezane uz pušenje. Pušačice imaju još veće potrebe za vitaminima C, -12, beta karotinom i cinkom.
Znaci iz ovog sto sam nasla vitamin C se preporucuje,a naravno limun,naranca,mahunarke,grah sve to nadima i uzrokuje grceve kod bebe,mada sve su bebe razlicite,ja sam pazila na pocetku ,medjutim sad jedem vecinom sve[beba 10 mj.]
pozdrav