Kako do željene trudnoće
Koji dan ciklusa imati polni odnos i kako često, najčešća su pitanja, no ona su razumljiva tek uz poznavanje osnovnih pojmova menstrualnog ciklusa Za pravilno razumevanje prirodnog planiranja porodice važno je poznavati neke termine kao opšte pokazatelje mogućnosti trudnoće u prirodnom ciklusu i iznošenja trudnoće.Verovatnoća začeća u jednom menstrualnom ciklusu je termin poznat kao fekundibilitet, i iznosi oko 25 posto. Fekunditet je sposobnost iznošenja trudnoće po jednom menstrualnom ciklusu i nešto je niži. A ako par ne postigne trudnoću tokom jedne godine nezaštićenog polonog odnosa (bez kontracepce), govorimo o sterilitetu.
Valja istaknuti da 75 posto brakova koji žele trudnoću to postignu tokom jedne godine nezaštićenog polonog odnosa. Ostalih 10 posto žena zatrudni tokom dve godine braka, a 10 - 15 posto brakova je neplodno. Uzroci neplodnosti su brojni i predmet su istraživanja i lečenja lekara koji se bave ginekološkom endokrinologijom. Hipotetski, ako biološki zdrav par počne s trudnoćom sa 22 godine života, uz uredan polni život i dojenje može imati 11 dece, a bez laktacijske amenoreje (izostanak menstruace uzrokovan dojenjem) i 15 dece tokom reproduktivnog razdoblja života.
Problemi vezani uz željenu trudnoću danas su, nažalost, sve izraženiji. Način života prisiljava bračne parove da se kasno odlučuju na decu najčešće zbog egzistencijalnih i drugih socijalnih problema. A sposobnost zanošenja i iznošenja trudnoće s godinama se znatno smanjuje. Tako je sposobnost zanošenja u žena od 25. do 34. godine poremećena u 13 posto slučajeva, a u žena od 35. do 44. godine fekunditet iznosi čak 30 posto. Uz to, novinski i stručni članci znatno se više bave objašnjenjima o načinima zaštite od neželjene trudnoće nego temama kako do željene trudnoće. Tako se parovi koji se odluče na trudnoću često nađu u nedoumici kad nakon nekoliko meseci nema rezultata. No, treba imati na umu da učestalost zanošenja iznosi samo 25 posto po menstrualnom ciklusu biološki zdravog para uz uredan polni život (biološki zdrav par podrazumeva uredan spermiogram muškarca, menstrualni ciklus i hormonski status žene, morfologiju njezinih polnih organa i uredan polni život).Koji dan ciklusa...
Koliko puta i koji dan ciklusa imati polni odnos, vrlo su česta pitanja. Razumevanje te problematike moguće je, ali uz poznavanje najosnovnijih pojmova o menstrualnom ciklusu žene.Menstrualni ciklus je period od prvog dana menstrualnog krvarenja do sledeće menstruace, i traje od 21 do 36 dana. Krvarenje od tri do sedam dana fiziološka je granica. Negde u sredini menstrualnog ciklusa dolazi do ovulace (izbacivanja jajne ćelije iz zrelog folikula). Većina žena s vremenski pravilnim mesečnim ciklusom, dismenorejom (bolne menstruace) te premenstrualnim sindromom (napetost dojki, bol u donjem delu trbuha) ima ovulaciju, iako pet posto njih ipak ima anovulatorne cikluse. Neredovni i produženi ciklusi, uz obilna, nepravilna i bezbolna krvarenja, zajedno s spoljnim obeležjima (pojačana dlakavost, masna koža, akne, prekomerna debljina) najčešće su posledica hormonskog poremećaja zbog kojeg izostaje ovulacija, poznatog kao sindrom policističnih jajnika (PCO sindrom).
Luteinizirajući hormon (LH) je hormon hipofize koji svojim delovanjem izaziva sazrevanje jajne ćelije, luteinizaciju granuloza stanica te, uz ostale činioce, izbacivanje jajne ćelije iz folikula (ovulaciju). Nivo LH u prvoj fazi ciklusa je niska, a sredinom ciklusa raste njegova koncentracija. Povišena vrednost LH ukupno traje oko 50 sati, a trostruki porast razine LH u trajanju od 24 do 36 sati nužan je za sazrevanje jajne ćelije. 34 do 36 sati nakon početnog porasta LH usledi ovulacija, odnosno 10 do 12 sati nakon najveće moguće koncentrace LH. U anovulatornom ciklusu nema porasta LH.
Određivanje tačnog vremena ovulace važno je kako kod pravilna provođenja metoda zaštite od neželjene trudnoće tako i kod ostvarivanja željene trudnoće. Postoji nekoliko tehnika predviđanja ovulace s ciljem "tempiranja" polonog odnosa u pravo Vreme u onih parova koji planiraju trudnoću.
Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....