Evo ti link, nije to nista strasno samo se treba pravilno lijeciti i piti dosta brusnice i uvinog H caja.
Da li su trudnice češće podložne urinarnim infekcijama?
Urinarne infekcije su češće u trudnoći, pojavljuju se u otprilike u 1 od 10 trudnica. Povećani rizik urinarnih infekcija najveći je između 6. i 24. tjedna. Žene su i inače podložnije urinarnim infekcijama, jer je ženska mokraćna cijev relativno kratka, te je njen otvor puno bliži anusu i vagini, što omogućuje bakterijama brzi dolazak do mjehura. U trudnoći viši nivo hormona progesterona opušta mišiće oko mokraćovoda, uzrokujući njihovo opuštanje i produžavanje. Narasla maternica može pritiskati mjehur i mokraćovode na različitim mjestima, otežavajući urinu da prolazi kroz njih brzo i slobodno kao što je normalno. Što dulje treba urinu da prođe kroz te cjevčice u mjehur, veća je šansa da se bakterije nakupe i pričvrste za sluznicu prije nego budu isprane. Također, kod trudnica postoji veći rizik da će se upala proširiti na bubrege.
Zato će liječnik test trakom testirati vaš urin na prisutnost bakterija tijekom svakog pregleda bez obzira da li imate ili nemate simptoma infekcije. Ako je prvi test negativan, vaša šansa da razvijete urinarnu infekciju u kasnijoj trudnoći je mala. Ali, ako ste između 5 i 7% trudnica koje imaju prisutne bakterije u urinu, biti ćete liječeni antibioticima. Ako se takva infekcija ostavi neliječena, imate 30% šansi da razvijete infekciju bubrega tijekom trudnoće.
Što uzrokuje infekciju urinarnog trakta?
U 90% slučajeva infekcija urinarnog trakta uzročnik je bakterija Escherichia coli., koja normalno živi u debelom crijevu. Staphylococcus saprophyticus je drugi najčešći uzročnik u žena (5-10%). Ostale vrste su Klebsiella, Proteus mirabilis, Ureaplasma urealyticum, Chlamidia i Enterococci. Kod zdravih žena, vagina je kolonizirana laktobacilima, mikroorganizmima koji održavaju visoku kiselost okoline (nizak pH), što je za ostale bakterije nepovoljno. Laktobacili proizvode vodikov peroksid koji pospješuje eliminaciju bakterija i smanjuje sposobnost prianjanja E. coli na sluznicu. Kada se broj laktobacila smanji, povisuje se pH, a time i opasnost od infekcije. Međutim do infekcije ne dolazi svaki puta kada bakterije dospiju u mjehur. Kod normalnog uriniranja mnoge se bakterije iz njega isperu. Promjene u količini ili vrsti kiseline koja se nalazi u genitalnom i urinarnom traktu, glavni su faktori koji smanjuju otpornost na infekciju.
U najvećem broju slučajeva bakterije najprije započnu rasti u mokraćnoj cijevi i često se presele na mokraćni mjehur, uzrokujući infekciju mjehura ili cistitis (mogu se također nastaviti razmnožavati u urinarnom traktu bez uzrokovanja bilo kakvih simptoma i to se stanje naziva asimptomatska bakteriurija). Ako se upala ne liječi odmah, bakterije mogu tada putovati uzlazno kroz mokraćovode i inficirati bubreg. Ta ozbiljna bolest koja može dovesti do preuranjenog poroda i drugih komplikacija se zove pijelonefritis.
Cistitis ili upala mokraćnog mjehura
Cistitis je najčešća bakterijska infekcija mokraćnog mjehura. Cistitis nastaje kada se normalno sterilan donji dio urinarnog trakta (mokraćna cijev ili uretra i mjehur) inficira bakterijama, uz posljedičnu upalu. Preko 90% slučajeva cistitisa uzrokovano je Escherichiom coli.
Početak bolesti je obično nagli, a simptomi cistitisa mogu varirati od lagano iritirajućih do jako bolnih, mogu biti različiti od žene do žene, a najčešći su:
- učestalo mokrenje
- neugoda, pečenje i osjećaj pritiska pri mokrenju
- bolno mokrenje malih količina urina
- česta, nekontrolirana i neodgodiva potreba za mokrenjem
- potreba za mokrenjem noću
- promijenjena boja urina (zamućenost)
- ponekad krv u urinu
- neugodan ili jak miris urina
- pritisak u zdjelici i bol nisko u leđima ili donjem dijelu trbuha (iznad pubične kosti)
- potreba za mokrenjem, čak i kad je jako malo urina u mjehuru ili kratko nakon što ste mokrili
- umor, malaksalost
- bolni spolni odnosi
- povišena temperatura
Budući da je potreba za čestim mokrenjem česta tijekom trudnoće, može biti teško prepoznati da li imate cistits, posebno ako su simptomi blagi. Ako mislite da bi mogli imati infekciju, obavezno posjetite liječnika da testira vaš urin.
Budući da neliječeni cistitis predstavlja visoki rizik za dobivanje infekcije bubrega u trudnoći, važno je ne odgađati liječenje. Srećom, ta infekcije se najčešće rano otkrije, prije nego stigne do bubrega.
Ako se infekcija rano i pravilno liječi neće imati negativog ujecaja na zdravlje i razvoj bebe.