Gel iz pelena veoma štetan za bebu!
10:48 15.04.2009. / Izvor: Alo
Jednokratne dečje pelene sadrže opasne hemikalije, poput kancerogenog dioksina, visoko toksičnog natrijum-polakrilata i tributila, koji prodire lako kroz kožu i ima dejstvo slično hormonima, upozoravaju farmaceuti i pedijatri.
Simptomi su osip, alergijske reakcije na genitalijama bebe, groznica, povraćanje, a ukoliko beba proguta samo pet grama poliakrilat gela iz pelena, to može biti fatalno za nju!
Popularnost komfornih jednokratnih pelena poslednjih godina sve više opada posle upozorenja brojnih nevladinih organizacija, u kojima su farmaceuti i lekari, na štetno dejstvo hemikalija koje se dodaju u procesu proizvodnje, kako bi pelene bile brzoupijajuće i „bele kao sneg“.
Da bi se proizvela jedna superupijajuća pelena, potrebno je i do 50 hemikalija, koje teško da mogu biti potpuno bezbedne za bebu koja ih nosi 24 časa, dve godine u proseku.
- Natrijum-poliakrilat je zbog izuzetne moći vezivanja vode osnovni sastojak adsorbensa koji je zaslužan što pelena ostaje suva. Međutim, adsorbens se pokazao kao uzročnik sindroma toksičnog šoka, zbog čega je njegova upotreba u izradi tampona za žene zabranjena, ali ne i za bebe - priča farmaceut Vukosava Stevanović iz Udruženja „Farmaceutsko jezgro“.
Osobina natrijum-poliakrilata je da može da upije sto puta veću količinu tečnosti od svoje težine, što može biti razlog povlačenja vode iz bebine kože.
- Gel takođe može biti uzrok alergijskih reakcija na genitalijama bebe, što može uzrokovati kožne iritacije, groznicu, povraćanje i infekcije, a za bebu može biti fatalno ako bi progutala pet grama gela - navodi Stevanovićeva.
Na listi hemikalija u pelenama za bebe je i dioksin, koji je prema listi organizacije EPA najopasniji od svih hemikalija koje se povezuju sa izazivanjem kancera. Tu je i tributil, poznat kao visokotoksičan zagađivač životne sredine, a utoliko više opasan i po ljude, jer i u najmanjim koncentracijama na površini kože izaziva oštećenja imunog sistema, utiče na hormonalni sistem, a sumnja se i da može izazvati sterilitet kod dečaka.
- Postoje podaci i da pelene za jednokratnu upotrebu mogu uzrokovati iritaciju oka, nosa, grla, uključujući i mogućnost bronhospazma i napada astme. Povećanje temperature skrotuma zbog plastičnog sloja u ovim pelenama može biti uzrok kasnijeg steriliteta dečaka - poručuju farmaceuti iz „Farmaceutskog jezgra“.
U dodiru sa fekalijama još opasnije
Da suvo ne znači i čisto, slaže se i pedijatar dr Mirjana Mićović iz beogradskog DZ Stari grad. „Natrijum-poliakrilat povećava propusnost kože deteta i olakšava prodor toksina iz hermetički zatvorene pelene, gde je temperatura uvek minimum dva stepena viša od temperature tela“, kaže dr Mićović i dodaje da danas više od 54 odsto dece u prvom mesecu života dobija osip, a koristi jednokratne pelene.
„Svetska zdravstvena organizacija iznela je preporuke da se koriste pamučne pelene“, ističe dr Mićović. Prema njenim rečima, u kontaktu sa urinom i fekalijama , hemikalije dodatno reaguju, a bebina koža sve to upija.
Kako se postiže „savršenost“ pelena
- Nepropustljivost - organohlorin, natrijum-poliakrilat
- Mekoća i savitljivost - polietilen i polipropilen, tributil
- Lep miris - sintetički parfemi
- Blistava belina - dioksin
- Klizajući efekat - uljani losion sintetičkog porekla
Pronasla sam tekst na drugom forumu pa sam samo kopirala - zato je na ekavici
_____________________________
Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.
koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje