Evo nesto sto bi moglo da pomogne da razumijete svoje uplakane bebice:
Govor (Neverbalni govor) novorođenčeta
Plač je jedino sredstvo kojim novorođenče raspolaže za komunikaciju s mamom. Roditelji se ne bi smjeli zaokupljati prevelikom brigom i strahom kada čuju da njihova beba plače, nego da pojavu plakanja smatraju jezikom koji treba razumjeti. Pedijatri su nedavno došli do otkrića da novorođenče zapravo i ne plače. Ono plače na razne načine kako bi poslalo razne poruke, a prestaje plakati kada dobije pravi odgovor. U razdoblju kada novorođenče napuni deset dana, pa dok ne napuni prvi mjesec života, mogu se raspoznati najmanje tri vrste različitog plača: plač kojim beba poručuje mami da je gladna, plač koji nam govori da joj nešto smeta (mokre pelene, hladnoća, vrućina, neudoban položaj, prejak zvuk ili svjetlo) te plač zbog fizičke boli (obično grčevi, koji se mogu ublažiti bebi čajem).
Uzroci plakanja i pomoć
Glad
- kratke krize sa plačem u ritmičnim razmacima i sve jačeg intenziteta dok se ne razlije u pravi bolni plač
- savjet: pobrinite se da dijete ne bude uzbuđeno u vrijeme davanja obroka i prepustimo mu da ONO daje ritam hranjenja. Ako dojite, nemojte biti strogi sa rasporedom i satnicom i dozvolite djetetu neka sisa češće.
Fizička bol
- prvi zvuk i jecaj je visok i dug i nakon toga slijedi duža pauza kao da dijete zadržava dah, a nakon toga se čuje uznemirujući jecaj; usta djeteta su širom otvorena, a ruke i nožice su okrenute prema gore
- davjet: pregledajte tijelo svoje bebe, možda plače zbog neke pribadače iz njene odjeće, zbog plastičnih ili krutih dijelova odjeće. Ako se plač nastavlja i postaje dugotrajan ili ako vam se čini da trpi jake bolove, posavjetujte se sa pedijatrom.
Hladnoća i vrućina
- ako je bebi hladno, kada se skida ili presvlači ima drhtavicu od hladnoće, koža, a naročito usta, ruke i stopala joj postaju plavkasta, koža šarena kao mramor, može imati jaku drhtavicu i početi plakati. Kada je pak djetetu prevruće, ono je općenito nemirno, uzbuđeno i žalostno – može biti vrelo i crveno u licu, s kosom i glavicom mokrom od znoja, može se činiti i da teško diše.
- Savjet: treba kontrolisati temperaturu, provjeriti nije li dijete preslabo ili pretoplo odjeveno
Žeđ
- djetetov plač sliči plaču gladnog djeteta, ali ga hrana ne zadovoljava. Problem može biti u dehidraciji uslijed previsoke temperature u prostoriji.
- Savjet: dajte mu piti vode, koristite ovlaživač zraka sa hladnom vodom za spavaću sobu
Umor ili prejaka razdražljivost
- razdraženost je popraćena sporadičnim plačem, dijete se ponekad pokušava samo udariti po ušima, obrazi mu izgledaju prozirni, kapci natekli i crvenkasti, odbija prisutnost odraslih, povremeno se čini da pokušava zaplakati kao da želi izbaciti napetost iz sebe.
- Savjet: nemojte dijete podvrgavati podražajima ili jakim fizičkim naprezanjima u poslijepodnevnim satima, već ga radije odvedite u šetnju u prirodu.
Kako utješiti dijete?
Ako dijete i dalje plače, a uklonili ste sve razloge koji bi mogli dovesti do plakanja, pokušajte slijedće:
- naslonite ga na svoje rame i pričajte mu mazno tihim glasom
- ljuljajte ga
- ponudite mu cuclu (dudu) varalicu
- zamotajte ga u mekani pokrivač i ljuljajte ga, nježno mu tepajući
- stavite ga u položaj u kojem će se opustiti
- neka sluša zvukove
- stavite ga u nosiljku
- odvedite ga u šetnju
- ispružite se i položite dijete na svoj grudni koš da može čuti otkucaje vašeg srca.
_____________________________
07.10.2012.god. Moja Smjeskica dobila izbore!!!