Uzroci spontanog prijevremenog poroda
Određene infekcije genitalnog trakta se povezuju s prijevremenim porodom. Supstance koje baterije proizvode u genitalnom traktu mogu oslabiti ovojnice oko amnionske većice i uzrokovati njeno prerano puknuće. Čak i ako ovojnice ostanu netaknute, bakterije mogu uzrokovati infekciju i upalu maternice, koja onda izaziva niz promjena koje vode u prijevremeni porod.
Možda su Vas testirali na klamidiju i gonoreju na prvoj trudničkoj kontroli. Ako su Vam ustanovljene ove ili druge spolno prenosive bolesti, morali ste se odmah početi liječiti i Vi i Vaš partner. Testiranje je potrebno ponoviti i nakon liječenja i u ostatku trudnoće potrebno je koristiti prezervative.
Ako ste već jednom imali prijevremeni porod, možda su Vam uzimali i bris na bakterijsku vaginozu. Iako neka istraživanja pokazuju kako liječenje bakterijske vaginoze u drugom i trećem tromjesečju smanjuje rizik od prijevremenog poroda, druge studije pokazuju kako nema razlike.
Vjeorajtno nećete biti testirani na trihomonas osim ako nemate simptome koji na tu infekciju upućuju.
Određene vanmaternične infekcije, poput upale bubrega, upale pluća i apendicitis (upala crvuljka) također povećavaju rizik od prijevremenog poroda.
Rizik se povećava i u slučaju da imate upalu mokraćnog sustava poznatu kao asimptomatska bakteriurija, stanje u kojem imate prisutne bakterije u mokraćnom sustavu, ali bez simptoma.
Uzroci prijevremenog poroda mogu biti i placenta previja, abrupcija placente, pretjerano velika maternica (često u višeplodnoj trudnoći), previše amnionske tekućine, te strukturne anomalije maternice i cerviksa.
Rizici za spontani prijevremeni porod
Mnogo je rizičnih faktora koji mogu dovesti do prijevremenog poroda, no zapamtite kako više od polovine takvih poroda su bili u trudnoćama bez identificiranog rizičnog faktora. No ipak, neki faktori koji mogu povećati rizik su:
prijašnji prijevremeni porod
višeplodna trudnoća (blizanačka, ...)
trudnica mlađa od 17 i starija od 35 godina
premala tjelesna težina prije trudnoće i nedobivanje dovoljno na težini tijekom trudnoće
vaginalno krvarenje u prvom ili drugom trimestru
umjerena do ozbiljna anemija u ranoj trudnoći
pušenje, alkoholizam i drogiranje tijekom trudnoće
porod u zadnjih 18 mjeseci
ne idete na prenatalne kontrole ili ste krenuli kasno
trudnoća je posljedica potpomognute oplodnje
niski socioekonomski status
trauma abdomena
U rizik se ubraja i velika količina stresa u životu, pogotvo kronični stres, zbog toga jer stres djeluje kao okidač na otpuštanje hormona koji mogu uzrokovati kontrakcije maternice i uzrokovati prijevremeni porod.
Rizik povećava rad u smjenama, težak fizički rad, stajanje na poslu duže od 40 sati tjedno, te genetska predispozicija (ukoliko su se u obitelji već pojavili prijevremeni porodi).
Može li se predvidjeti prijevremeni porod?
Dvije su pretrage koje se mogu napraviti kod trudnice kako bi se otkrilo javlja li se prijevremeni porod.
Mjerenje dužine cerviksa ultrazvukom. Liječnik Vam je možda već pri prvom ultrazvuku mjerio dužinu cerviksa. U bilo kojem momentu kada je liječnik zabrinut za trudnoću može napraviti mjerenje dužine cerviksa kako bi vidio da li na njemu dolazi do kakvih promjena. Ako se počne stanjivati ili otvarati, vrlo je vjerojatno da može doći do prijevremenog poroda. Ultrazvuk može napraviti i ako je poslije vaginalnog pregleda osjetio da je cerviks abnormalno kratak ili se javlja njegova insuficijencija, ili ako se Vam jajvljaju simptomi poput pritiska i boli u zdjelici, bolova u leđima, mukozni iscjedak ili vaginalno krvarenje.
Ako je ultrazvuk pokazao promjene na cerviksu, liječnik Vam može preporučiti mirovanje i odlazak na bolovanje, apstinenciju od seksa i prestanak pušenja.
Ako ste trudni manje od 24 tjedna i došlo je do promjena na cerviksu no nemate kontrakcija, liječnik Vam može preporučiti serklažu, postupak kojim se na umjetan način zašije cerviks kako se ne bi više otvarao.
Pretraga fetalnog fibronektina. Ova je pretraga rezervirana za trudnice koje imaju kontrakcije ili druge simptome prijevremenog poroda. Fetalni fibronektin je protein kojeg proizvode fetalne membrane. Ako se on pojavi u većim količinama u Vašem vaginalnom ili cervikalnom sekretu, smatra se kako ste u većem riziku od prijevremenog poroda. Pozitivan nalaz pretrage bi mogao utjecati na odluku liječnika da Vam da lijekove koji bi zadržali porod i kortikosteroide koji pomažu nerazvijenim plućima da se brže razviju.
Što napraviti još u slučaju povećanog rizika od prijevremenog poroda?
Brinite se o sebi. Ako se pravilno hranite, dovoljno odmarate, rano krenete na prenatalne kontrole, prestanete s nezdravim navikama poput pušenja i pijenja alkohola, smanjite stres, već radite puno kako bi osigurali da se VAše dijete rodi zdravo i na vrijeme. Ako ste u povećanom riziku od komplikacija i prijevremenog poroda Vaš ginekolog Vas može poslati na praćenje kod liječnika koji se za to usko specijalizirao.
Kako trudnoća napreduje, uzmite si svakog dana malo vremena za osluškivanje svog tijela kako bi na vrijeme otkrili promjene u organizmu i eventualno zabrinjavajuće bolove i pritiske, te pokrete djeteta.
Zapamtite koji su znakovi prijevremenog poroda i javite se odmah liječniku ako ih primjetite. Što ih prije prepoznate, to je veća šansa da će ishod biti dobar.
Simptomi prijevremenog poroda
Ako Vam se pojavi bilo koji od sljedećih simptoma prije 37.og tjedna trudnoće, odmah se javite liječniku:
više vaginalnog iscjedka nego obično
promjena u tipu iscjedka - pretvorio se u vodenastu tekućinu, postao je krvav ili pun sluzi
vaginalno točkasto ili obično krvarenje
abdominalna bol, grčevi poput menstruacijskih ili više od 4 kontrakcije u sat vremena (iako su možda bezbolne)
jači pritisak u području zdjelice (osjećaj kao da dijete pritiska prema dolje)
bol u donjem dijelu leđa, pogotovo ako je tupa i ritmična, ili se pojavila iznenada
Simptomi mogu biti zbunjujući, jer su neki od njih, poput pritiska u zdjelici ili bol u donjem dijelu leđa uobičajeni tijekom trudnoće, a te povremene kontrakcije mogu biti Baxton Hicksonove kontrakcije. Iapk je bolje biti siguran, nego poslije žaliti, tako je uvijek bolje nazvati liječnika i posavjetovati se u slučaju bilo kakvih neuobičajenih promjena u trudnoće.
Izvor
blog http://trudnoca-beba.blogspot.com/2012/01/prijevremeni-trudovi-i-porod.html
naime čitajući određene tekstove nalazim da mogu postojati simptomi koje mi zanemarimo jer nam nisu neobični u tom smislu...
recimo vaginalne infekcije...
ja se sjećam da u prvoj trunoći uradila sma možda dva puta krvnu sliku, urin kontolirala itd ostalo i kad bi mi dali uputu ja sma bila pametna sama sve je ok neću beze da me bodu...
međutim u drugoj sam to dosta češće radila..i imala sam i infekciju mokraćnih koju sma u jednom trenutku i antibioticima u trudnoći konotlisala..
sad ne znam zaista što je sve uredna trudnoća...
koje nalaze jsei radila tokom trudnoće...možda je nešto bilo skriveno, bakterija u mokraći il nešto slično što tebi nije ni stavrlo porbleme da na isto regiraš ni ti ni ljekar...
Nadam se odgopvore na tvoja mnogobrojan pitanja dat će ti i nadležni ljekar...pitaj ga, posavjetuj se eventualno i da uradiš neke do pretraga, vaginlani bris, urinokulture, krvne pretrage komletnije, hormonske pretrage...
možda dobiješ neke odgovore koji će ti omogućiti da u budućnosti isto rješiš i tako otkloniš i strah pri narednim trudnoćama
_____________________________
''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''
H- 25.6.2006
F-12.2.2009