Možeš napraviti slijedeće: kad stisneš bradavicu sa strane areole pogledaj da li se imalo izboči, također provjeri da li se izboči na dodir hladnoće (kockica leda npr.).
Postoje tzv nipllete kao pomagalo koje se koristi prije poroda i kasnije prije podoja, ali to se raspitaj kako se tačno koriste i kad.
Stimulacija bradavica može, a ne mora izazvati kontrakcije, pa ti vidi kako djeluje na tebe.
Kad se beba rodi ona ne zna kakve bradavice treba da budu, i ako joj nudiš samo svoje, ako se sa svakim podojem trudiš da je što bolje namjestiš ona će naučiti da doji na tvojim dojkama, sa tvojim bradavicama. Jer bradavice kao takve samo distribuiraju mlijeko do ulaza u grlo, dok sisanje areole potiče tok mlijeka u bebina usta.
Može ti se desiti da uz ravne bradavice i veliku količinu mlijeka beba bude imala poteškoće da pravilno uhvati dojku. Što se bebe tiće, dok god bude išlo mlijeko noj to ništa ne smeta, ali će se tebi vrlo vjerovatno pojaviti ragade na tom samom početku.
Znači, ako sumnjaš da imaš ravne bradavice (napravi testove koje sam ti spomenula, progooglaj flat niples) trebaš obratiti pažnju na to kako se beba dobro postavlja na dojku (youtube-good lach technique), šta raditi ako se pojave ragade (dojke i bradavice što više na zraku, koristiti neku lanolinsku kremu). Od pomagala bih ti preporučila prsne školjke, to su plastični poklopci sa silikonskim dijelom koji ima rupu za bradavicu koje nosiš na dojkama između podoja. Ove školjke drže bradavicu stalno na zraku, ispupčenu i bez pritiska koji bi je gurao unutra, a vrše i blagi pritisak okolo da višak mlijeka ne bi dodatno zatezao kožu.
Sve što te dalje interesuje pitaj.
_____________________________
Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja
DjeCa pored djece,
i moje
Dojenje nakon dojenja