Uzroci Infektivni agens toksoplazmoze je protozoon Toxoplasma gondii, parazit koji može živjeti samo unutar stanica. Proliferativni endocelularni oblici mogu se praktički naći u svim tkivima, ali posebno u mišićima i u središnjem živčanom sustavu. Ciste imaju svoju elastičnu i jasno ograničenu membranu unutar koje se paraziti mogu održati na životu mjesecima, godinama pa i čitavog života.
Kako se širi Čovjek se može zaraziti ingestijom sirovog mesa ili slabo pečenog mesa inficiranih životinja. Toxoplasma gondii je parazit mačke i drugih životinja iz skupine mačaka. U stanicama intestinalnog epitela mačke, ovaj protozoon se aktivno reproducira i stvara oociste. Oociste bivaju eliminirane s fecesom na tlo na kojem od svake nastaju četiri nova organizma u roku od 1 - 5 dana ovisno o okolišnim uvjetima, temperaturi i vlažnosti. Ingestija oocista od strane sisavaca koji nisu mačke ili ptica ima za posljedicu difuznu infekciju tkiva domaćina preko reprodukcije parazita. Nakon perioda brze reprodukcije, paraziti se nakupljaju u cistama unutar kojih brzina reprodukcije pada. Prvenstveno putem ingestije sirova mesa ili slabo pečenog mesa inficiranih životinja, ciste stižu u probavni kanal čovjeka gdje pucaju. Oslobođeni paraziti ostaju u intestinalnom epitelu kroz kratak vremenski period da bi se zatim diseminirali u mnogim tkivima organizma, u čijim stanicama se aktivno reproduciraju. Ako se infekcija dogodi u trudnoći, parazit može inficirati fetus i stvoriti lezije posebno u području moždanog tkiva, žilnice i mrežnice (korioretinitis). Kada su lezije proširene, može se dogoditi smrt fetusa u uterusu.
Učestalost Infekcija Toxoplasmom gondii je vrlo uobičajena, kako kod životinja tako i kod čovjeka, ali je incidencija svakako vrlo varijabilna od regije do regije povezano s brojnim ambijentalnim i socio-ekonomskim čimbenicima. Dovoljno je pomisliti da u zemljama s najvećim dohotkom, u kojima se prehrana mačaka temelji na upakiranim proizvodima koji nisu inficirani, a podloge od sterilnih materijala se mijenjaju svaki dan, te životinje nisu onaj rezervoar parazita koji inače čine u siromašnijim područjima. Dobro je podsjetiti da iako je mačka svakako važan izvor infekcije toksoplazmom, u različitim područjima se ta infekcija događala čak i bez prisutnosti te životinje. Ipak, misli se da 1% odraslih osoba ima barem jednu priliku godišnje da budu inficirane, zbog čega je iznad 35 - 40 godina ne manje od 40% populacije bilo inficirano, sa stopom od jedne infekcije na svakih 500 - 1000 trudnoća.
Kako se očituje Infekcija Toxoplasmom gondii kod odrasle osobe protječe bez stvaranja manifestacija barem u 80% slučajeva ili maksimalno dovodeći do blagih slabosti ili zahvaćanja vratnih limfnih čvorova. Kod manifestnih toksoplazmoza se razlikuju tri oblika bolesti: u akutnom obliku, vrlo rijetkom, bolest se javlja vrlo brzo s eritematoznom kožnom erupcijom, vrućicom, dubokom općom slabošću, otežanim disanjem, kompromitacijom miokarda i mozga sa sekvelom simptoma koji se na to odnose. U najvećem broju slučajeva je smrtni završetak neizbježan. U subakutnom obliku, najočitija manifestacija je generalizirana limfadenopatija sa ili bez vrućice, koja ide prema ozdravljenju u tijeku kojeg mjeseca. Kroničan oblik se uspostavlja kod osoba koje su postale imune, kod kojih ipak zaostaju silentne ciste koje povremeno pucaju. Oslobađanje parazita evocira spreman upalni odgovor. Kod akutne kongenitalne toksoplazmoze, dijete može pokazivati područja intenzivne upalne reakcije, aarišta nekroze i kalcifikacije prvenstveno na razini središnjeg živčanog sustava. Može postojati i makrocefalija ili mikrocefalija (znatno povećanje ili smanjenje volumena glave s posljedičnim više ili manje teškim promjenama mozga), hidrocefalus, koroidoretinitis, splenomegalija (povećanje slezene), ikterus, itd. U tim akutnim oblicima dijete obično umire unutar prvog mjeseca života. Preživjeli, u većini, pokazuju tešku mentalnu retardaciju, psihomotoričku kompromitaciju, djelomičnu ili potpunu sljepoću. Subakutni kongenitalni oblici se mogu ne manifestirati dugo vremena nakon rođenja, najčešće s cerebralnim kalcifikacijama, korioretinitisom, psihomotoričkim smetnjama, itd. Eventualne kliničke manifestacije moraju biti potvrđene putem traženja i određivanja titra specifičnih protutijela u serumu osoba koje se obrađuju.
Terapija Farmakološki tretman toksoplazmoze je povjeren udruženoj primjeni 2 lijeka oralnim putem: pirimetamin u dozi od 75 mg kroz 1 - 3 dana i zatim 25 mg kroz 4 tjedna, i sulfadiazin u dozi od 1 g svakih 6 sati kroz isti broj dana. Kako je prvi lijek vrlo toksičan, u slučaju da bi bilo potrebno više ciklusa terapije, između dva ciklusa treba proći više tjedana.
Prevencija Profilaktičke mjere protiv ove bolesti su u osnovi higijenskog reda, a dobro je izbjegavati jesti sirovo ili slabo pečeno meso, posebno u trudnoći. Prevencija toksoplazmoze može se postići putem vrlo jednostavnih procedura. Prije svega je dobro izbjegavati jesti sirovo ili slabo pečeno meso, posebno u trudnoći. Na drugom mjestu, kako su mačke najviše odgovorne za širenje bolesti, te kako je oocistama potrebno 1 - 5 dana da stvore nove parazite, s jedne strane je dobro izbjegavati bavljenje tim životinjama, a s druge strane zakopati ili svakodnevno eliminirati u odvodne kanale sadržaj njihovih podloga. Ako u tijeku trudnoće postoji mogućnost dijagnosticiranja toksoplazmoze nastupile nakon začeća, potrebno je dotičnu ženu informirati da postoji vjerojatnost od 1 prema 4 da je i fetus podvrgnut infekciji, te vjerojatnost 1 prema 6 da će pri rođenju biti prisutne jasno vidljive anomalije.
_____________________________
mama i tata imaju dva Anđela kraj sebe i najsetniji su na svijetu!!!!
LUNA 18.6.2004.
ANTEA 2.9.2009.
nase najvece bogatsvo su nase dvije prekrasne princeze!!!