I
udaranje je direktno omalovazavanje djeteta kao osobe a to kad mama ili tata kazu:"ne volim te zato sto si (udario brata/seku,psovao/la i sl da ne nabrajam)"tu ogranicavamo kaznu,to ne znaci da mu je potpuno uskracena ljubav vec zato sto nije postupao kako je trebao ili vrijede odredjena pravila.
Reći djetetu da ga ne volimo ja lično smatram gorom sankcijom od udarca po turu. Smatram da to - ne volim te, ulazi upravo u onih pet rečenica koje nikada, ali nikada ne smijemo uputiti svome djetetu.
Djetetu je nužan osjećaj sigurnosti. Odrasla osoba mora mu reći i pokazati što je poželjno i prihvatljivo ponašanje, a neke upute o tome ponekad je potrebno puno puta ponoviti sve dok ih dijete ne prihvati i usvoji. Pri tome valja imati na umu dosljednost. Ako svom djetetu danas nešto dopustite i na to gledate s odobravanjem, a sutra mu istu takvu aktivnost strogo zabranite zato što ste umorni ili neraspoloženi, takav oblik ponašanja odrasle osobe može zbunjivati dijete i ono neće znati što se od njega očekuje. Dugoročno, takve akcije odrasle osobe mogu uzrokovati nesigurnost djeteta.
NE NAPADAJTE DIJETE - NAPADNITE PROBLEM! Uvijek treba imati na umu da nikada ne smijemo napadati dijete kao osobu, nego problem (prema riječima dr. sc. D. Maleš). Neprimjereno postupanje odrasle osobe može imati dugoročne posljedice po dijete.
NE GOVORITE DJETETU DA ONO NIJE DOBRO.
Ovakve izjave direktno šalju djetetu poruku da je zločesto. Riječ zločesto je vrlo gruba i ako je pomno analizirate (zlo - čini - često), uočit ćete da je toliko ružna da se zapravo ne može odnositi na djecu (iako se često koristi).
NEMOJTE POSRAMLJIVATI, POTCJENJIVATI, PONIŽAVATI DIJETE:
Poruke ovakvog tipa dijete doživljava vrlo duboko. Djetetu se ruši samopouzdanje i pozitivna slika o sebi.
NEMOJTE GA USPOREĐIVATI S DRUGIMA:
Ne zaboravite da je vaše dijete posve jedinstveno i neusporedivo niti s jednim drugim bićem (čak niti s braćom i sestrama). Djeca prolaze kroz iste ili slične razvojne faze, ali se svako dijete razvija svojim vlastitim tempom. Roditelj mora prihvatiti svoje dijete onakvim kakvim ono jest.
NEMOJTE UPOZORAVATI SAMO NA NEDOSTATKE:
Potrudite se da u djetetu vidite što više lijepih i dobrih osobina koje ćete njegovati i poticati jer želite da ih dijete zadrži i kad odraste. Ako smatrate da dijete nije nešto učinilo kako treba, recite mu to konkretno, ali isto tako konkretno pohvalite nešto što želite da vaše dijete nastavi činiti (pr. „Danas mi se svidjelo kako si s Anom podijelio svoje igračke! Bio si pravi prijatelj!")
I NIKAD, ALI BAŠ NIKAD NE RECITE DJETETU (ČAK NI U ŠALI):
U svakom trenutku dijete se treba osjećati voljeno i željeno, čak i kad se ljutite na njega. Imate se pravo ljutiti na svoje dijete (to je ljudski), ali i dijete ima pravo biti voljeno (potreba za emocionalnom vezom djetetu je jedno od temeljnih potreba i prava). Mnogi roditelji danas imaju brojne obveze. Rijetke su obitelji koje se odlučuju da jedan od roditelja ili skrbnika isključivo zbog odgoja djece ostaje kod kuće. Takve pojave u prošlosti (pa čak i nedavnoj) bile su vrlo česte. Današnja obitelj obično je sastavljena od roditelja i djece pa izostaje pomoć drugih srodnika. Roditelji su uglavnom zaposleni i većini njih ostaje vrlo malo vremena oslobođenog poslovnih obveza. Svi bi oni željeli što više vremena provoditi sa svojom djecom, no jasno je da dio dana moraju posvetiti drugim područjima svog života. Preporuka suvremenim obiteljima glasi da vrijeme koje im je na raspolaganju s djecom provedu na kvalitetan način - opuštena igra (koja će pozitivno djelovati i na dijete i na roditelja), šetnje prirodom, zajedničko čitanje, sportske aktivnosti, kreativne aktivnosti itd. Bitno je da se roditelj prepusti druženju s djetetom i da dijete osjeti da je voljeno i prihvaćeno.
Dječji vrtić Ciciban
http://www.ciciban.net/ Senka Ivanušec, ravnateljica
Branka Biketa Caktaš, prof.