Za početak ću prvo kazati ono u što duboko vjerujem, što su stari ljudi, tj. majke znale intuitivno, a novija istraživanja i studije dokazuju tačnim:
JEDINA PRIRODNA, PRILAGOĐENA, SAVRŠENA, NAJZDRAVIJA I BEZ IKAKVE ŠTETE ISHRANA ZA DOJENČE JE MAJČINO MLIJEKO.
Optimalan način i trajanje dojenja je 6 mjeseci isključivo (bez davanja bebi bilo čega drugog), do godinu dana kao osnovna hrana uz postepeno uvođenje namirnica, a preko godinu kao dodatna prehrana.
Kada majka inicira prestanak dojenja važne su neke smjernice da prestanak prođe što jednostavnije po pitanju prestanka produkcije mlijeka:
- najbolje uvođenjem međuobroka povećavati razmake između dojenja tokom 2-3 dana, ili nešto ubrzanije zamjeniti cijeli podoj tokom 3-4 dana, tj. dok tijelo ne smanji proizvodnju, prije zamjene slijedećeg podoja.
- smanjiti unos tečnosti, to ne znači da se treba mučiti žeđu, već unositi manje nego uobičajeno
- jako je važno da se tokom prestanka dojke puno NE izdajaju! kada majka osjeti da su dojke napete i/ili čvrste potrebno je izdojiti samo toliko da napetost popusti.
- na dojke se između podoja stavljaju hladne obloge ili obloge od kupusa (omekšanog lupanjem batom za meso, ne stavljaju se na bradavicu), koje se mjenjaju kad list svehne.
- važno je, a posebno za majke koje su imale iskustvo sa zastojima i mastitisom, redovito opipati dojke na pojavu kvržica ili ploča (bolnih ili ne) koje predstavljaju nakupljeno mlijeko u blokiranim kanalima. takve se tvorevine moraju "razbijati" nježnom ali čvrstom masažom, pokretima kružnim i prema bradavici, a najbolje dok beba doji.
- ako kod slijedećeg podoja beba ne izvuće svo mlijeko, opet se stavljaju obloge, mlijeko se ni slučajno ne izdaja (jedino iz druge dojke ako je poslije podoja napeta i čvrsta, i opet minimalno).
Ovo su neke osnovne smjernice.
Mislim da je važno napomenuti da je savjet "zatezanja" kad se dojke čvrsto zatežu tkaninom ili nečim drugim uz tijelo neprimjeren, a rekla bih i opasan za majke sa uspostavljenim dojenjem, i gotovo sigurno vodi u mastitis. Pod uspostavljenim dojenjem se smatra dojenje kod kojeg je počela proizvodnja zrelog mlijeka i uspostavila se ravnoteža ponude i potražnje, a to se od prilike dešava u prva 3 mjeseca života.
Čini mi se da je zanimljivo reči da neke majke osjete pojavu kvržica, koje opet mogu biti bolne ili ne i 3 mjeseca (pa i kasnije) nakon potpunog prestanka dojenja, kao i činjenicu da se često pa i duže od godinu dana iz dojki može istisnuti koja kap mlijeka.
_____________________________
Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja