Spominjali smo ove vjezbe na mnogim temama ali mislim da Kegelove vjezbe zasluzuju posebnu temu.
Drage moje trudilice, trudnice i mame- ove vjezbe se preporucuju SVIM zenama- svakodnevno. Nisu teske i mozete ih raditi uvijek a da niko to ni ne primjeti .
Dobre su za nase zdravlje a mogu nam uveliko i poboljsati sexualni zivot .
Pisite ukoliko znate jos podataka o ovim vjezbicama i pisite svoja iskustva...
Kegelove vježbe
Nemoguće je govoriti o vježbanju tokom i poslije trudnoće, a da ne spomenemo Kegelove vežbe za mišiće donjeg dijela karlice. Prilikom oporavka posle porođaja trebalo bi da povedemo računa o tim mišićima. Jačina mišića donjeg dijela karlice je važna za održavanje cjelovitosti unutrašnjih prolaza i pozicija organa koje podržavaju. Mišići donjeg dijela karlice kontrolišu protok urina, dobrovoljna stezanja materice i analni mišić.
Dno karlice se sastoji od nekoliko slojeva mišića obješenih poput viseće mreže za ležanje, koji se drže za dvije tačke smještene na prednjoj i zadnjoj strani karlice. Pritisak u trudnoći povećava vjerovatnoću da će se dno karlice olabaviti, opteretiti, baš kao i ležaljka.
Zdravo dno karlice
Zdravi mišići dna karlice imaju pravilan tonus i elastičnost. Ipak, poslije porođaja ti mišići su najčešće zanemareni, horizontalno se spuštaju zbog gravitacijske sile i nastavljaju sve više da se opuštaju prema dolje. Prekomjerno opterećenje tokom dužeg vremena može dovesti do ozbiljnih strukturalnih promjena, oštećenja i slabljenja funkcija rada mjehura, materice, utrobe i njihovog sadržaja. Česti problemi povezani s oslabljenim mišićima karlice su:
vi i vaš partner «ne osjećate ništa» tokom odnosa vi možete imati problema u zadržavanju tampona spuštanje materice - s vremenom materica počinje da se spušta prema vaginalnom otvoru problem inkontinencije - neželjeno ispuštanje mokraće dok se smijete, kašljete, tokom kihanja, kada podižete nešto ili trčite.
Vježbanje tokom trudnoće i nakon porođaja je uvijek odlična mjera predostrožnosti. Budući da mišiće dna karlice najčešće ne vježbamo dok se bavimo nekim sportom ili nekom drugom fizičkom aktivnošću, potrebno je posebno naglasiti potrebu za tim.
Izvođenje vježbe
Mišići dna karlice prave figuru u obliku broja osam kao da su kružno omotani oko vaginalnog i mokraćnog otvora naprijed i analnog otvora pozadi.
Mišići karlice rade kao cjelina.
Kegelove, ili vježbe mišića donjeg dijela karlice, odnose se na mišiće kao na cjelinu, iako je naš glavni cilj na prednjem aspektu dva kružna stezna mišića (sfinktera) koji kontrolišu prolaz urina i stezanje vagine. Ove vježbe uključuju povlačenje i uvlačenje mišića.
Vježba broj 1: osnove stezanja i opuštanja
Lezite na leđa, postrance ili na stomak, s razmaknutim nogama i opuštenim grudima. Uvucite donji dio karlice, stisnite. Trebalo bi da osjetite kako se mišići sa strane stežu, a unutrašnji prolazi postaju napeti. Koncentršite se na prednje mišiće oko mjehura i vagine. Stavite ruku iznad stidne kosti i podignite se prema ruci kao da stiskate porođajni kanal. Zadržite taj položaj 2-3 sekunde, a onda se potpuno opustite.
Vježba broj 2: lift
Smjestite se u bilo koji udoban položaj. Zamislite da se vozite u liftu. Kako se podižete gore i približavate svakom sljedećem spratu, tako sve više stiskajte mišiće, ali tako da ne gubite ni malo napetosti koju progresivno skupljate. Učinite to laganom vožnjom gore i laganim spuštanjem dole, potpuno se opustivši na kraju. Vježbanje mišića donjeg dijela karlice uvijek završite stezanjem tako da se vratite u prvobitni položaj. Kvalitetno izvođenje vježbi je važnije od toga koliko puta ste ih ponovili. Uradite vježbe barem 50 puta dnevno za vrijeme trudnoće i nakon porođaja, a i dalje tokom čitavog života. Najbolje je to što možete da ih radite potpuno neprimjetno, pa niko ne mora da zna da ih izvodite. Kegelove vežbe se stvarno mogu izvoditi za vrijeme bilo koje aktivnosti
_____________________________
Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010