cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Zašto su autizam i karcinomi kod djece u porastu? Liječnici izdali hitno upozorenje.

Vodeći svjetski doktori objavili su globalni apel za hitnu regulaciju toksičnih materija koje su povezane sa porastom broja karcinoma i autizma kod djece.

Zašto su autizam i karcinomi kod djece u porastu?

Grupa naučnika i doktora iz 17 institucija u SAD-u i Evropi pozvala je na strožu kontrolu više od 350.000 sintetičkih hemikalija i mikroplastike koje se nalaze u svemu, od odeće do kozmetike i ambalaže za hranu. Istraživači tvrde da se prisustvo ovih hemikalija globalno povećalo 50 puta od 1950. godine i da se očekuje da će se utrostručiti do 2050. godine.

Ipak, manje od 20% tih materija testirano je na toksičnost, objavio je tim iz Konzorcijuma za zaštitu životne sredine dece, u medicinskom časopisu. U isto vreme, alarmantan trend doveo je do porasta broja slučajeva raka kod dece za 35 odsto u poslednjih 50 godina, uprkos smanjenju broja karcinoma kod starijih ljudi. A stopa autizma se utrostručila u poslednjoj deceniji.

Naučnici takođe ukazuju da bi sintetičke hemikalije i mikroplastika mogle biti odgovorne i za nagli porast drugih bolesti u detinjstvu, poput astme i gojaznosti, prenosi DailyMail.

 

Toksične materije su svuda oko nas

Otrovne hemikalije su kontaminirale vazduh koji udišemo, hranu koju jedemo i vodu koju pijemo i pronađene su u gotovo svakom glavnom ljudskom organu, uključujući mozak.

Pokazalo se da toksične hemikalije poput BPA i PFAS, koje se nazivaju i "večne hemikalije", ometaju proizvodnju polnih hormona poput estrogena i testosterona, što dovodi do reproduktivnih problema.


Deca su izloženija otrovnim materijama

Istraživanja su pokazala da toksične hemikalije mogu proći kroz placentu, organ koji se formira tokom trudnoće da bi fetusu obezbedio hranljive materije i kiseonik.

Takođe su primetili da su deca podložnija trajnoj šteti od sintetičkih toksina jer njihovi organi nisu u potpunosti razvijeni, ostavljajući ih manje sposobnim da filtriraju toksine.
Mlađa deca takođe češće stavljaju igračke i druge predmete sa sintetičkom plastikom u svoja usta. Mikroplastika je takođe pronađena u majčinom mleku, čime se povećavaju šanse da se prenesu na dete. 
Istraživanje koje je pratilo decu rođenu u Švedskoj između 1960. i 2015. pokazalo je da su deca čije su majke bile izložene teškom metalu arsenu, imala 38 posto veće šanse da razviju maligno oboljenje limfocita (limfom) u detinjstvu.

Takođe su primetili da su deca podložnija trajnim posledicama od sintetičkih toksina jer njihovi organi nisu u potpunosti razvijeni, ostavljajući ih manje sposobnim da filtriraju toksine. Mlađa deca takođe češće stavljaju igračke i druge predmete sa sintetičkom plastikom u svoja usta. Mikroplastika je pronađena čak i u majčinom mleku, što povećava rizik prenosa na dete. 

Istraživanje koje je pratilo decu rođenu u Švedskoj između 1960. i 2015. pokazalo je da su deca čije su majke bile izložene teškom metalu arsenu, imala 38 posto veće šanse da razviju maligno oboljenje limfocita (limfom) u detinjstvu. Pored toga, studija objavljena u Journal of the National Cancer Institute otkriva da su deca čije su majke bile izložene PFAS-u tokom trudnoće bila pod većim rizikom da dobiju leukemiju. PFAS su mikroskopske supstance kojima su potrebne hiljade godina da se razgrade u životnoj sredini ili ljudskom telu, zbog čega su i nazvane "večitim hemikalijama".

 

Hitan apel

Istraživači pozivaju na donošenje novih zakona radi smanjenja izloženosti dece toksinima iz životne sredine. Predlažu da se hemikalije testiraju na bezbednost i toksičnost pre nego što im se dozvoli da uđu na tržište. Takođe pozivaju na obavezno uzimanje hemijskih otisaka. Slično otisku ugljenika, ovo uključuje merenje količine hemikalija koje proizvodi pojedinac ili organizacija, kako bi se smanjila izloženost.

Dr ??Philip Landrigan, vodeći autor studije i epidemiolog na Bostonskom koledžu, izjavio je: "Zagađenje sintetičkim hemikalijama i plastikom su među velikim planetarnim izazovima našeg vremena. Nastavak nekontrolisanog povećanja njihove proizvodnje ugrožava decu i sposobnost čovečanstva za reprodukciju."

Iako Evropa ima stroge propise protiv određenih hemikalija poput ftalata, koji se koriste u ambalaži za pakovanje hrane i kozmetike, Sjedinjene Američke Države značajno zaostaju. Isto tako, Evropa reguliše nivoe teških metala poput olova u hrani za bebe, dok američka FDA nema pravno obavezujuća ograničenja za njih.

news-img

AENO ima novi revolucionarni uređaj koji olakšava život

“Probudite kuhara u sebi”, slogan je uz koji je predstavljen novi GastroLab uređaj brenda AENO. Nazvan je ultimativna gastro laboratorija, a u nastavku otkrivamo šta to revolucionarno donosi u naše kuhinje.

favorite-img

Oglasne poruke

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img