Zašto bebu nosimo najčešće na lijevoj strani?
Da li nosite svoju bebu na lijevoj strani? Niste jedini...
Kada uzmete bebu, obratite pažnju na svoj instinkt. Da li je prirodno držite u naručju ili više na lievoj strani?
Ako to radite, niste sami: 70 do 85 procenata roditelja radi istu stvar. I istraživanje otkriva zašto, piše The bump.
Naučnici su svoja istraživanja fokusirali posebno na ponašanje majke. Ovaj fenomen se naziva pristrasnost lijevog naručja - i uobičajena je među svim vrstama sisara, prema studiji.
Nalazi, objavljeni u Nature Ecology and Evolution, posmatrali su 11 vrsta sisara, od konja i kitova do ljudi. Svaki od njih je pokazao sklonost ka potomstvu na lijevoj strani — a za to je odgovorna desna strana mozga.
Dodatno istraživanje objavljeno u Biology Letters dodalo je morževe i leteće lisice na listu ispitanih životinja, čineći snažnijim dokaze da je ova pristrasnost na lijevoj strani još raširenija i ukorjenjenija nego što se ranije mislilo.
Zašto je lijeva strana prirodnija?
Pomno prateći pomenute sisare, istraživači su utvrdili da svi pokazuju sklonost ka nošenju potomstva na lijevoj strani, a da je za to odgovorna desna strana mozga. Zapravo, majke su držale bebe na lijevoj strani zbog bolje komunikacije, s obzirom da su informacije iz lijevog vizualnog polja obrađene u desnoj strani mozga.
Dozvolite nam da objasnimo. Vjerovatno ste na času biologije naučili da desna strana mozga kontroliše lijevu stranu tijela i da važi i suprotno. Dakle, ako držite bebu na lijevoj strani, vaša desna hemisfera – ona koja je odgovorna za obradu emocija, jezik, razumjevanje onoga što vidite i prepoznavanje lica – je u potpunosti angažovana.
Zaključak - nošenje bebe na lijevoj strani olakšava povezivanje majke i djeteta
Zvuči nevjerovatno, ali nošenje bebe je nešto što započinje mnogo prije nego što žena rodi. "Čak djevojčice predškolskog uzrasta pokazuju afinitet ka lijevoj strani kada je u pitanju nošenje lutki i igračaka veličine novorođene bebe", piše u istraživanju.
Sljedeći put kada poželite da prebacite bebu na svoju desnu stranu, razmislite još jednom. Umorna ruka - nije strašno, jer sa druge strane, stvarate uspomene i gradite jake veze sa tom malom osobom.
Odabrala i priredila Ringeraja.rs
Još na Ringeraji
- Još mnogo zanimljivih tekstova o vašim bebicama pročitajte ovdje >>>KLIK<<<
- Pratili razvoj vaše bebice i svakog ponedjeljka primajte mailing kalendara razvoja djeteta
- Ako želite diskutovati sa mamama bebica možete na našem RR forumu