cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Vazektomija: najčešći mitovi i način izvođenja

Vazektomija je trajni oblik muške kontracepcije i obavlja se operativnim zahvatom podvezivanjem sjemenovoda.

Vazektomija: najčešći mitovi i način izvođenja

Ovaj oblik kontracepcije je (za razliku od ženskog podvezivanja jajovoda) reverzibilan, no svakako je prije podvrgavanju zahvatu važno biti sigurni da to želite, jer reverzibilan proces često nije uspješan.


Najčešći mitovi o vazektomiji

Nakon što ste sa sigurnošću odlučili da se želite podvrgnuti vazektomiji, krenimo sa rušenjem najčešćih mitova kada je u pitanju podvezivanje sjemenovoda. Nakon vazektomije ne gubite svoju muškost, a seksualni odnosi ne da će donositi isti užitak, nego još i veći. Tome svjedoče brojni muškarci koji su u svojoj spolnosti počeli uživati još više kada nisu više morali brinuti o kontracepciji i neželjenoj trudnoći. Nakon vazektomije muškarac i dalje normalno prilikom orgazma luči ejakulat, samo u njemu više nema spermija. Spermiji čine tek 2% ejakulata, pa razlike prilikom erekcije i izbacivanja ejakulata neće biti.


Kako se izvodi vazektomija?

Sjemenovod je kanal kojim se spermiji prenose iz testisa u mokraćnu cijev testisa. Vazektomijom se podvezuju sjemenovodi i samim time se blokira izlazak spermija iz testisa. Zahvat se obavlja pod lokalnom anestezijom i traje manje od sat vremena (najčešće oko pola sata). Rezovi su mali i nisu uočljivi nakon zahvata.


Nakon davanja anestezije pacijentu se daje nekoliko minuta dok anestezija ne počne djelovati. Tada se na koži i potkožnom tkivu testisa radi maleni rez kako bi se omogućio pristup sjemenovodu. Sjemenovod se prereže, podvezuje ili blokira čime se sprječava ulazak spermija u ejakulat. Odstranjeni dio sjemenovoda odlazi na analizu tkiva.


Vrlo je važno imati na umu da je, kako bi se potvrdilo da je zahvat uspio, potrebno napraviti spermiogram osam do deset tjedana nakon zahvata. U sjemenovodima nakon zahvata ima zaostalih spermija i sve dok se u potpunosti ne izbace, potrebno je uzimati vazektomiju kao zaštitu od neželjene trudnoće s rezervom. Tek kada spermiogram potvrdi da u ejakulatu više nema spermija, tada se može prestati koristiti drugi oblik zaštite od trudnoće. Uspjeh zahvata je oko 98%.


Oporavak

Postupak nije bolan, eventualno moguć lagani osjećaj nelagode. Oporavak je relativno brz, osim strogog mirovanja 2 dana nakon zahvata, već nakon nekoliko dana muškarac se može u potpunosti vratiti svakodnevnim aktivnostima. U slučaju bolova liječnici savjetuju uzimanje lijekova protiv bolova i to će eventualno biti potrebno unutar 2-3 dana nakon zahvata.


Ovisno o tome kako se muškarac osjeća, o tome ovisi kada se može vratiti seksualnim aktivnostima. Ako nema bolova, odnosi su mogući već tjedan dana nakon vazektomije.


Gdje se izvodi vazektomija?

U pravilu se vazektomija izvodi na urološkom odjelu bilo koje bolnice, iako zbog česte problematike zakonske regulazite muškarci odlaze na postupke u privatne poliklinike gdje se cijena vazektomije kreće od 1600 do 2800 kn, a postupak pokriva polica dopunskog osiguranja.


Reverzibilan postupak

Prilikom odlučivanja za podvrgavanje vazektomiji važno je imati na umu da je reverzibilan postupak uspješan samo u 50% slučajeva, stoga ako planirate djecu, ovo svakako nije idealan izbor za oblik kontracepcije. Što je duži vremenski period između zahvata vazektomije i reverzibilnog zahvata, šanse za povratak plodnosti su sve manje.


Moguće komplikacije nakon vazektomije

Do komplikacija nakon vazektomije dolazi vrlo rijetko, a neke od njih su:

  • Infekcija na mjestu šava. (pomažu hladni oblozi nakon zahvata)
  • Bolni podljevi nakon zahvata koji brzo prolaze. (pomažu hladni oblozi nakon zahvata)
  • Krvarenje i gnoj na mjestu reza svakako su znak za odlazak liječniku.
  • Ako se bolovi ne smiruju nakon zahvata, a primjećujete i povišenu tjelesnu temperaturu, svakako se obratite liječniku.
  • Izbjegavanjem ibuprofena i aspirina nekoliko dana prije zahvata smanjujete rizik za pretjerano krvarenje prilikom zahvata.
  • Nošenje pripijene odjeće može biti bolno, stoga već na zahvat dođite u komotnoj i udobnoj odjeći, a istu prakticirajte i dok bolovi nakon zahvata potpuno ne nestanu.
  • Snažni bolovi koji se ne smiruju mogu upućivati na upalu testisa koja se liječi antibioticima.
  • Granulomi su čvorići upalnog tkiva, odnosno nakupine spermija u okolnom tkivu, no najčešće se povlače sami od sebe unutar nekoliko dana.


 

 

ZANIMLJIVO ZA TATE NA RINGERAJI

Imamo i OČEV FORUM

I članci o TATAMA

 I ne zaboravit nas zapratiti na Instagramu @ringeraja_ba

news-img

Pismo bebe Djedu Mrazu: evo šta želimo za poklon

Mislite da je bebama svejedno koju će igračku dobiti ispod drvceta? Možda će vas razuvjeriti ovo neobično i duhovito pismo, pisano iz ugla 10-mesečne bebe.

favorite-img

Oglasne poruke

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img