cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Trudnica i ljeto

Ko uopšte može normalno funkcionisati pri temperaturama od +35° C bez kakvog-takvog rashlađenja? Pokušajte samo pomisliti kako se pri tome osjećaju trudnice, koje se znoje za dvoje.

Trudnica i ljeto

Ko uopšte može normalno funkcionisati pri temperaturama od +35° C bez kakvog-takvog rashlađenja? Priznajte, malo ste takvih upoznali. Pokušajte samo pomisliti kako se pri tome osjećaju trudnice, koje se znoje za dvoje.

 

Bez obzira na godišnje doba, trudnicama je ionako cijelo vrijeme vruće, ili svakako toplije nego ostalima. Beba koja raste zahtijeva pojačani rad tijela i metabolizma, zbog čega je posljedično tjelesna temperatura trudnica nešto viša od normalne. Pridodajte tome ljetne vrućine i situacija postaje nevesela …

 


Stoga nije na odmet pročitati nekoliko korisnih savjeta koji će vam olakšati ljetnu svakodnevicu:

 

  • Vrlo je bitno je unositi dovoljnu količinu tekućine. U ljetnim mjesecima vrlo lako može doći do dehidracije, stoga nikako ne treba piti tek kad osjetite žeđ, već se preporučuje tokom čitavog dana češće i u manjim količinama unositi tekućinu u organizam. Previsoke temperature i dehidracija mogu biti neugodni za trudnice te mogu uzrokovati reakcije poput bolnih grčeva, nemoći, malaksalosti, premorenosti od vrućine …

 

  • Ako ste aktivni i volite se kretati, visoke temperature lakše je podnijeti dobro odabranom garderobom. Ako je moguće, izbacite tamnu odjeću i materijale koji “ne dišu”. Ljeto, trudnoća i elastične hlače ne idu zajedno. U komotnijoj odjeći od prirodnih materijala poput lana ili pamuka osjećat ćete se ugodnije, a ujedno spriječiti pojavu ljetnog osipa.

 

  • Plivanje je izvrsna ljetna rekreacija. Rasteretiti ćete kralježnicu i zglobove i ujedno se rashladiti. Međutim, treba izbjegavati dugotrajno izlaganje suncu, a pogotovo između 11-17 sati kad je sunce najjače. U trudnoći koža može postati osjetljivija na sunčevo zračenje pa pri svakom boravku na otvorenim prostorima obvezno zaštitite kožu od sunca zaštitnim kremama s visokim faktorom (ZF 30 ili više). Svakodnevna šetnja je vrlo korisna, no nikako za vrijeme najjačeg sunca, već ujutro ili predveče. Ni tada ne napuštajte kuću bez bočice s vodom, pogotovo ako se jače znojite.

 

  • Tijelo možete rashladiti i hladnim oblozima koje ćete staviti na stražnji dio vrata, na čelo, zglobove … 

 

  • Ako je moguće, vježbajte u prostoriji rashlađenoj klima uređajem ali nikako ne pretjerujte s preniskim temperaturama. Za osjećaj ugodne rashlađenosti bez opasnosti, dovoljno je podesiti klima-uređaj na temperaturu 6-7° C nižu od vanjske.

 

  • Jedan od čestih problema u trudnoći je oticanje nogu i ruku. Svaki dan nakon ručka ili po povratku s posla, legnite i odmorite cca 30-60 minuta s nogama u povišenom položaju i ublažit ćete probleme oticanja. Nosite udobne cipele koje nemaju povišenu petu. Dođe li do oticanja ruku, reagujte na vrijeme: čim osjetite bilo kakvo stezanje, skinite prstenje i izbjegnite moguće rezanje nakita s natečenih prstiju.

 

 

Trudnoća nije razlog zbog kojeg bi trebalo u potpunosti odbaciti ljetne užitke, ali bi ih svakako trebalo racionalizovati i prilagoditi novonastaloj situaciji. Zato ne zaboravite na umjerenost u svakom pogledu.

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img