cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Šta je dijastaza i zašto se javlja u trudnoći?

Šta je dijastaza? Zašto se javlja u trudnoći? Kako, na koji način i kojim vježbama ojačati trbušne mišiće?

Šta je dijastaza i zašto se javlja u trudnoći?

Razmicanje uzdužnog trbušnog mišića duž središnje linije (dijastaza ) se javlja kod oko 30% trudnica, uglavnom u trećem trimestru ili nakon porođaja i predstavlja prolazno stanje. Češće je kod žena koje su već rodile ili su imale više trudnoća kao i kod onih koje nose blizance.

 

Slabost trbušne muskulature zbog fizičke neaktivnosti takođe može da bude razlog ovoj pojavi. Javlja se kada prednji trbušni zid ne može više da se rastegne pod pritiskom uvećane materice i ploda. Zbog hormonskih promena i nemogućnosti daljeg rastezanja dolazi do razmicanja na najmekšem dijelu. Bol duž središnje linije ukazuje na pojavu dijastaze ali nije uvek prisutan. Da imate dijastazu uglavnom vam saopšti ljekar, ali možete i sami da provjerite. Postupak je isti tokom trudnoće i nakon porođaja.


Test za utvrđivanje dijastaze

 

Dok ležite u krevetu sa savijenim koljenima podignite malo glavu i ruke sa strane, zatim rukama opipajte stomak u predjelu pupka. Ako napipate dio koji je mekan, malo natečen, gdje možete da stavite dva prsta što je širine 2,5 cm radi se o razmicanju trbušnog mišića tzv. fiziološkoj dijastazi. Provjerite još iznad gdje se češće javlja i ispod pupka jer razmicanje može da bude na sva tri nivoa. Fiziološka dijastaza nije kontraindikacija za vježbanje jer vježbe pospješuju zarastanje mišića.


 

Korigovanje dijastaze

 

Nestručno vježbanje može da pogorša stanje, naročito ako je razmak veći od 2,5 cm, što više nije fiziološka dijastaza i kada se sprovodi poseban program vježbi sve dok se otvor ne spoji. Najbolje da to radite pod stručnim nadzorom fizioterapeuta koji će kontrolisati opterećenje.

 

Kod većih razmicanja preporučuje se nošenje pojasa kada je žena izložena pojačanom naporu, to se prije svega odnosi na period poslije porođaja. Kada je razmak manji nošenje pojasa je kontraindikovano jer se time umanjuje aktivnost trbušnih mišića što usporava proces zarastanja. Dok traje oporavak preporučuje se ustajanje iz kreveta preko boka uz pomoć ruku kako bi se manje opteretili pravi, a više uključili kosi trbušni mišići čija snaga ubrzava spajanje mišića po sredini.

 

U fazi opravka treba izbjegava svaki veći fizički napor koji angažuje  prave (uzdužne) trbušne mišiće. Ovo je naročito važno pri podizanju i spuštanju bebe (iz krevetca, stola za povijanje, kadice). To radite uvijek sa savijenim koljenima da bi ste svu težinu koju podižete prebacili na mišiće nogu. Prevelik napor i nepravilno podizanje bi mogli da dovedu do trajnog oštećenja, odnosno do pojave kile.

Ukoliko već imate kilu neophodno je da vježbate kako bi ste što više ojačali trbušnu muskulaturu i da nosite odgovarajući pojas pri podizanju tereta. Druga trudnoća mora da se planira uz konsultacije sa ortopedom koji će procjeniti koliki je rizik od pogoršanja, kao i o daljem liječenju odnosno operaciji kile.


Autor: Snežana Milanović, visoki strukovni fizioterapeutCentar za korektivnu gimnastiku

 

 

 

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći čitajte u rubrici TRUDNOĆA.

pišite nam o svojoj trudnoći na FORUM TRUDNICA

Trudnice o razvoju svoje bebice u tibi mogu pratiti ako se prijave na Kalendar trudnoće

news-img

AENO ima novi revolucionarni uređaj koji olakšava život

“Probudite kuhara u sebi”, slogan je uz koji je predstavljen novi GastroLab uređaj brenda AENO. Nazvan je ultimativna gastro laboratorija, a u nastavku otkrivamo šta to revolucionarno donosi u naše kuhinje.

favorite-img

Oglasne poruke

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img