cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Spavanje na leđima povećava šanse za prijevremeni porod

Znanstvenici upozoravaju da je položaj u kojem spavate tijekom trudnoće, posebice u posljednjem tromjesečju, vrlo važan. Utvrdili su da položaj spavanja u trećem tromjesečju utječe na prijevremeni porod i smanjenu porođajnu težinu bebe.

Spavanje na leđima povećava šanse za prijevremeni porod

Najnovije istraživanje, objavljeno u časopisu "Obstetrics and Gynecology" utvrdilo je povezanost položaja u kojem spavaju trudnice s prijevremenim porodom, čak i s češćim pobačajima. U Engleskoj se čak 11 beba dnevno rodi prijevremeno zbog pogrešnog položaja majke tijekom spavanja.

 

U istraživanju je sudjelovalo 1760 trudnica iz Velike Britanije, Novog Zelanda i Australije. Žene koje su zadnje tromjesečje spavale uglavnom na leđima rodile su novorođenčad prosječno tešku 3,4 kilograma, što je 144 grama manje od beba koje su rodile žene koje su zadnje tromjesečje spavale na boku. Također je pokazalo da su žene koje su spavale na leđima imale dvostruko veću vjerojatnost da će prerano roditi od onih koje su spavale na boku.

 

Pravilnim položajem spavanja možete spriječiti prijevremeni porod

 

Neka prijašnja istraživanja također su pokazala da promjenom položaja spavanja možete spriječiti prijevremeni porod, pa čak i pobačaj. Prilikom spavanja na leđima težina trudničkog trbuha ili maternice vrši pritisak na krvne žile (uglavnom tzv. šuplju venu) koje povezuju donji dio tijela sa srcem i kroz koje teče krv iz donjeg dijela tijela prema srcu i obrnuto.

 

PROČITAJ! > Koža trudnica

 

Rezultat povećanog pritiska na te žile je taj da do bebe u maternici dopire manje krvi bogate kisikom, što utječe na otkucaje bebinog srca. Zbog toga se kaže da ležanje na leđima tijekom trećeg tromjesečja povećava šanse za prijevremeni porod i pobačaj. Također možete osjećati veću vrtoglavicu i mučninu u ovom položaju.

 

Ova saznanja potvrđuju i mjerenja znanstvenika sa Sveučilišta u Aucklandu, koji su uz pomoć infracrvenih video kamera snimali trudnice dok spavaju. Istovremeno su pratili i otkucaje srca majke i djeteta. U istraživanje su bile uključene trudnice između 34. i 38. tjedna, bez ikakvih zdravstvenih problema. Utvrdili su da je kod spavanja na leđima doista slabija prokrvljenost, a pritom je dijete manje aktivno. Ako trudnica brzo promijeni položaj spavanja s boka na leđa, brzo se smiri i beba.

 

 

Stručnjaci preporučuju: Spavajte na lijevoj strani


Svakako se preporučuje da što više spavate na boku, što će vam zapravo i reći vaše tijelo, jer ćete vrlo brzo shvatiti da ako spavate na leđima, donji dio leđa boli puno više. Među trudnicama je rašireno mišljenje da spavanje na lijevoj strani nije najbolje, jer je to strana srca i teže se diše. Stručnjaci, naprotiv, tvrde da je najbolji položaj za spavanje u trudnoći ležanje na lijevom boku sa savijenom natkoljenicom jer se u tom položaju prenosi težina s leđa i ne otežava protok krvi.

Ako imate problema sa spavanjem na boku, možete si pomoći jastukom. Stavite ga ispod kuka i ramena i okrenite malo u stranu kako biste smanjili pritisak. Ovako postavljen jastuk će vam dati osjećaj da ležite na leđima, ali ćete i dalje biti dovoljno nagnuti da vam maternica ne stvara pritisak.

 

 

 

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći čitajte u rubrici TRUDNOĆA.

pišite nam o svojoj trudnoći na FORUM TRUDNICA

Trudnice o razvoju svoje bebice u tibi mogu pratiti ako se prijave na Kalendar trudnoće

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img