Pet pogreški kod hranjenja na flašicu
Hranjenje na flašicu oduvijek se smatralo lakšim načinom hranjenja. To je vjerojatno i razlog zašto se u prošlosti niko nije previše obazirao na probleme i neprimjerene prakse koje su se prenosile s koljena na koljeno. Ovo je pet najčešćih grešaka.
Hranjenje na flašicu oduvijek se smatralo lakšim načinom hranjenja. Vjerojatno je to razlog zašto se u prošlosti niko nije pretjerano obazirao kako na probleme koji su nastajali tako i na običaje koji su se razvijali unutar obitelji i prenosili s koljena na koljeno. Stoga ne čudi da se pri promjeni kulture hranjenja prvo moramo pozabaviti s nepreporučljivim pristupima koji susrećemo na svakom koraku.
1. Hranjenje u ležećem položaju
Do dobi kada dijete savlada hranjenje na flašicu (negdje u periodu kada pokazuje interes za držanje flašice), hranjenje u poluležećem ili ležećem položaju na leđima nije primjereno niti respektabilno prema djetetu ili čak može biti i potencijalno opasno. Ako želimo hraniti bebu u ovom položaju, moramo značajno nagnuti flašicu. Mlijeko tako lakše teče izravno u grlo i uvelike otežava koordinaciju sisanja, gutanja i disanja.
Ako dijete držimo u naručju, podignemo ga u polusjedeći položaj. Praksa pokazuje da se djeca do 3 mjeseca najlakše snalaze s flašcom ležeći na boku.
2. Povećanje otvora na cucli
Teško je pronaći razlog za povećanje rupice na silikonskoj cucli, no praksa je i dalje živa. Kao rezultat toga, djetetu je teže kontrolirati hranjenje, mlijeko mu juri, teče iz uglova usta, može doći do izlijevanja. Cuclu s pukotinom teže je čistiti i cijela stvar samo poziva na rast plijesni. Dostupne su dude različitih razina za gotovo sve marke.
3. Kombiniranje dijelova flašica različitih marki
Flašice rade na različite načine. Neke imaju ventilaciju na dudi, druge s umetcima, treće s membranom na dnu. Iako se čini da su cucla, navoj i flašica kompatibilni, kombiniranje različitih marki može uzrokovati kvarove, najčešće u obliku kruženja zraka. U flašici se stvara podtlak, zbog čega mlijeko sporije teče ili uopće ne teče, dijete se odmiče ili roditelj izvlači flšicu. Uslijed naprezanja i odmicanja s flašice beba može usisati više zraka, posljedično može povratiti ili osjećati nelagodu.
4. Samoinicijativno korištenje zgušnjivača mlijeka ili AR formule
Zgušnjivač mlijeka i AR formula imaju svoju ulogu. Ta uloga nije trajno uklanjanje bljuckanja i produljenje sna ili intervala između obroka. Nažalost, na internetu često nailazimo upravo na takve savjete. Oba proizvoda namijenjena su ograničavanju bljuckanja tijekom prijelaznog razdoblja dok se ne utvrdi UZROK bljuckanja. Kondenzacija ne otklanja uzrok, samo ga skriva.
5. Česta zamjena mliječne formule
Zbog nedostatka informacija o flašicama i hranjenju, često su prisutne opće nelagode, probavne smetnje i bljuckanje. Tipičan savjet okoline, ali i struke je promjena mliječne formule, iako danas znamo da većina problema proizlazi iz samog načina hranjenja. Česte promjene mlijeka ne samo da su stresne i skupe za roditelje, već i umaraju bebu. Svaka vrsta mlijeka razlikuje se od druge i na to se crijeva moraju naviknuti. Zato s promjenom mlijeka počnite tek kada ste sigurni da je hranjenje optimalno i da problemi doista dolaze od mlijeka.
Još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći čitajte u rubrici TRUDNOĆA.
pišite nam o svojoj trudnoći na FORUM TRUDNICA
Trudnice o razvoju svoje bebice u tibi mogu pratiti ako se prijave na Kalendar trudnoće