Do ovulacije dođe kad se jajna ćelija koja je sazrijevala u jajniku odvoji i započne svoj put jajovodom u matericu.
Do ovulacije dođe kad se jajna ćelija koja je sazrijevala u jajniku odvoji i započne svoj put jajovodom u matericu. To je vrijeme kada je žena plodna i kada nezaštićeni spolni odnosi 4-5 dana prije toga i 24 sata poslije toga mogu dovesti do trudnoće.
Naime, spermatozoidi žive 4-5 dana, a jajna ćelija tek 24 sata poslije izlaska iz jajnika. U tom vremenu je moguća oplodnja, a ukoliko do nje ne dođe odumrla jajna ćelija se skupa sa materičnom sluznicom izluči – to zovemo menstruacijom.
Kada će u vašem ciklusu nastupiti menstruacija, možete izračunati tako da od prvoga dana sljedeće menstruacije oduzmete 12-16 dana (kod 28-dnevnog ciklusa do ovulacije dođe 14 dana poslije početka menstruacije), ili jednostavno upotrijebite naš ovulacijski kalendarčić.
U slučaju spolnih odnosa normalno plodnog para za vrijeme ovulacije imate 25% mogućnosti da zatrudnite u svakom ciklusu, što znači da će 75-85% žena u prvoj godini zatrudnjeti.
Načini utvrđivanja ovulacije
Najsigurnija metoda utvrđivanja ovulacije je proučavanje svog tijela i promjena u toku ciklusa:
- Iscjedak iz vagine (cervikalna sluz) – na početku ciklusa (odmah po završetku menstruacije) je mutan, ljepljiv, gust i malo ga je, ali sa približavanjem plodnih dana postaje obilniji, izbistri se i počne se vući. Zadnji dan takvog iscjedka je žena najplodnija – tad nastupa ovulacija. Zadatak takvog iscjedka je da olakša spermatozoidima prolaz u matericu. Poslije završetka ovulacije količina iscjedka se ponovno smanji i on postane gust i ljepljiv.
- Povećanje tjelesne temperature (bazalne temperature) – za vrijeme ovulacije (kod odvajanja jajne ćelije) se tjelesna temperatura poveća za 0,3 do 1°C zbog hormona progesterona koji je potreban da u tijelu prouzrokuje učinak povećane temperature. To znači da su plodni dani 2-3 dana pred povećanjem temperature i moguće još na dan povišene temperature. Poslije ovulacije ostane temperatura do sljedeće menstruacije na višoj razini i u slučaju trudnoće. Pri utvrđivanju ovulacije po toj metodi je važno da si jedno određeno vrijeme ujutro redovno mjerite temperaturu i zapisujete je u tabelu (grafikon). Poslije nekoliko mjeseci redovnog mjerenja bazalne temperature bit će vam poznat dan povećane temperature, a tako i vrijeme ovulacije (2-3 dana prije). Mjerenje bazalne temperature: bazalna temperatura se mjeri odmah ujutro poslije ustajanja (prije nego što ustanete iz kreveta ili se protegnete!) poslije bar 6-satnog mirnog spavanja i to pod jezikom ili u anusu. Mjeriti je treba svaki dan u isto vrijeme. Na bazalnu temperaturu mogu utjecati: sredstva za smirenje, spavanje ili stimulatori.
- Bolovi u donjem dijelu stomaka – približno petina žena ovulaciju »osjeti« kao slabu bol (»probadanje u malom stomaku«) koja može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati.
- Ovulacijski testovi – utvrđuju povećanu količinu luteinizirajućeg hormona (LT) u urinu kojeg proizvodi mozak i koji prouzrokuje ovulaciju. Ovi testovi su precizniji i sigurniji od mjerenja tjelesne temperature i mogu predvidjeti ovulaciju i do 36 sati prije, ali ipak nisu stoprocentni. Naime, mogu najaviti i lažno odvajanje jajne ćelije, jer daju samo pozitivan ili negativan rezultat, a ne vrijednosti, a moguće je da LH poraste i bez ovulacije. Test ne upotrebljavamo svaki dan u ciklusu, nego par dana prije sredine ciklusa (kod 28-dnevnog ciklusa 11. dan).
Ovulaciju možete utvrđivati i u slučaju kada ne želiti zatrudnjeti, s tim da morate znati da je taj način i u slučaju redovnog ciklusa i točne ovulacje – nesiguran.
JOŠ ZANIMLJIVIH TEKSTOVA: