cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Ovih 9 stvari je mami HITNO potrebno nakon porođaja!

clock-img

16.3.2024

Šta je to hitno potrebno majci nakon porođaja da bi mogla mirno da se posveti novorođenoj bebi? Proverite to u članku!

Ovih 9 stvari je mami HITNO potrebno nakon porođaja!

Period poslije porođaja pun je izazova i za novopečene roditelje, kao i za cijelu porodicu. Prije svega za majku, koja novorođenčetu mora biti dostupna 24 sata, a istovremeno njeno tijelo i psiha doživljavaju mnoge promjene kojima se mora prilagoditi.

Uz sve ove turbulentne i često veoma teške postporođajne procese, novopečenoj majci je svakako potrebna što veća podrška. Ponekad je dovoljno brinuti o novorođenčetu makar i pola sata, kako bi se majka potpuno opustila i fokusirala na sebe.

Provjerili smo koje su to neophodne stvari koje porodilji posle porođaja umnogome olakšavaju izazove postporođajnog perioda.


1. Dovoljno sna i obavezan dnevni odmor

Pošto novorođenčad ne spava osam sati odjednom, novopečenoj mami je veoma važno da se naspava dovoljno i pored brige o bebi. Dakle, ono što izgubi noću, mora da nadoknadi tokom dana. Ako se majka ne naspava, njeno tijelo se duže oporavlja, mogu da nastanu komplikacije tokom dojenja, vezivanje za bebu postaje teže i, generalno, teže podnosi izazove poslije porođajnog razdoblja.

Dakle, dobra naspavanost majke treba da bude na prvom mjestu. Ispred sređene kuće, sređene frizure i vremena za nestrpljive posjetioce. Bar prvih mjesec dana nakon porođaja (najbolje tri) idealno je da majka ode na spavanje kada beba zaspi – noću i danju!

 


2. Mekani pamučni umetci i udobno donje rublje

Čišćenje posle porođaja (lohije) može trajati više od mjesec dana, iako se obično povlači 14 dana nakon porođaja. I to čak i ako je bio potreban carski rez. Ako je majka bila ušivana, područje genitalija je još osetljivije.

Zbog toga su u prvom mjesecu nakon porođaja porodilji hitno potrebni najkvalitetniji ulošci, po mogućnosti od 100% pamuka, koji će najmanje iritirati. Izgled je zaista nebitan tokom ovog perioda, pa svakako stavite zdravlje i udobnost na prvo mjesto, čak i ako se osjećate kao da ste u pelenama.

Zaista udobno donje rublje je takođe veoma važno. Zaboravite tanga i čipkane gaćice, trudničke gaćice najbolje funkcionišu, neće vam smetati, higijenski ulošci će biti bezbjedni, a nećete morati da se pitate svakih par sati da li su gaćice možda pobjegle iz vaše odjeće. Seksi donje rublje će morati da sačeka vrojeme kada više nećete krvariti i kada će vaša vagina zacjeliti.   

 

PROČITAJ > 5 ISTINA O OPORAVKU NAKON POROĐAJA


 

3. Zdrava jela koja mama može samo da podgrije

Iako ste rodili bebu, to ne znači da je vaše tijelo završilo naporan rad koji ste uložili u razvoj bebe. Mnogo energije trošite i na proizvodnju mlijeka i dojenje, a potrebna vam je i da se zacjelite poslije porođaja – fizički, emocionalno i energetski.

Zbog toga je veoma važno da majka nakon porođaja uživa u što zdravijoj i kvalitetnijoj hrani. Međutim, pošto je tokom njege novorođenčeta često teško kuvati zdrave obroke i tada majka jede brzo pripremljenu nezdravu hranu, za novopečenu majku ćete mnogo učiniti ako unaprijed pripremite zdrave obroke koje ona može samo da podgrije. Takođe napunite njene kuhinjske fioke zdravim grickalicama i svježim voćem i povrćem.

 


4. Udoban kutak za dojenje i flaša za vodu

Još jedna važna stvar pored odmora nakon porođaja, jeste dojenje. Ako želimo da dojenje bude uspješno, majka mora da bude što opuštenija i smirenija. Njena smirenost će se pozitivno odraziti i na proizvodnju mlijeka i na bebu, koja će se mnogo lakše prilagoditi majčinim grudima.

Stoga, obavezno napravite ugodan kutak za dojenje, čak i ako je to samo fotelja sa njenim omiljenim ćebetom i sto na koji može da stavi knjigu i obaveznu flašicu vode.

Nakon porođaja, majka mora veoma voditi računa da li pije dovoljno vode iz nekoliko razloga: da bi nadoknadila vodu koju je izgubila tokom i neposredno posle porođaja kako bi olakšala proizvodnju mlijeka (preporučuje se da popijete jednu čašu vode uz svako dojenje), kao i da bi se tijelu olakšao oporavak. Ljudsko tijelo se sastoji od čak 70 odsto vode, pa se za sve intenzivnije procese preporučuje veća količina čiste i kvalitetne vode.


5. Udobna odeća i tople čarape / papuče

Vreme posle porođaja nikako nije vrijeme da se opterećujete izgledom vašeg tijela, kome je zapravo potrebno onoliko mjeseci koliko je trudnoća trajala, odnosno devet mjeseci da se bezbjedno regeneriše. Ako tome dodate krvarenje nakon porođaja i dojenje, dobijate tijelo majke koja jednostavno ne može da se takmiči sa 20-godišnjakinjom u bikiniju.

Zato prihvatite svoje izmjenjeno i još uvijek ranjeno tijelo sa nježnošču i ljubavlju i obucite ga prije svega udobno, ali i dalje lijepo. Ali ko kaže da udobna odjeća ne može biti estetski lijepa, pa čak ni u trendu! Važno je samo da ne žrtvujete udobnost zarad ljepote, koja mora biti na prvom mjestu u postporođajnom periodu.

Ne zaboravite na tople papuče ili čarape, koje uvijek treba da imate negdje u blizini, jer hormoni u jednom trenutku mogu da vas užasno zagriju, a u drugom trenutku da vam odjednom bude hladno u nogama.

Vjerovatno vam kod kuće neće trebati grudnjak za dojilje, ali može vam dobro doći u šetnji, posebno u kombinaciji sa odećom koja vam omogućava da ne morate da otkrivate stomak da biste dojili. 

 

 

PROČITAJ > KADA MOGU DOĆI VIJDETI BEBU?


6. Zaista udoban krevet i jastuk za dojenje

Što se prije pomirite sa činjenicom, biće lakše – mnogo vremena ćete prvih mjeseci nakon porođaja provoditi u krevetu, gde nećete samo spavati. Udoban krevet je takođe odličan za dojenje (noću i tokom dana ako vam je najlakše da dojite ležeći), za presvlačenje (ako imate poteškoća da stojite zbog carskog reza ili šavova), za maženje i "razgovor" sa bebom, za čitanje knjiga i odmaranje (kada konačno imate vremena samo za sebe), kao i za maženje i razgovor sa partnerom.

Zato se pobrinite da vaš krevet bude što udobniji i prijatiniji – kao sigurno gnijezdo gdje se svi članovi porodice sastaju uveče, vikendom i ujutru. I ne zaboravite na jastuk za dojenje, koji takođe može da se koristi u razne svrhe – kao pomoć pri dojenju, polica za knjige, igračka za starijeg brata bebe ili podloga za udobniji postpartalni seks. Kada, naravno, dođe vreme za to.      


7. Vrijeme za kupanje i njegu oboljelog tijela

Sve dok žena ne rodi bebu, ona jednostavno ne shvata da je novopečenoj majci zaista moguće da bude tako teško da se istušira i opere kosu. A kamoli opuštanje uz kupke ili ulja za tijelo! Međutim, njega tijela u postporođajnom periodu je veoma važna prije svega zbog psihološkog efekta koji nježan odnos prema sopstvenom tijelu ima na ženu u ovom osjetljivom periodu njenog života.

Trudnoća i porođaj ostavljaju velike promjene na tijelu žene, što šokira i uplaši mnoge majke nakon prvog porođaja. Stomak je poslije porođaja i dalje prilično veliki, vagina je otečena i možda čak i zašivena, bradavice na dojkama su uvećane i grudi su duplo veće, bokovi su širi, koža se mjenja i kosa opada...

Njega tijela je stoga najnježniji način da majka ponovo prihvati svoje promjenjeno tijelo, pa zato, pomozite joj da ima vremena za hranljivu kupku, masku za lice ili masažu poslije porođaja. Sjedeće kupke su takođe dobro rješenje za bolnu vaginu.

 


8. Homeopatska arnika i tople/hladne obloge

Jedna od glavnih komponenti postporođajne kućne apoteke je homeopatski lijek arnika, koji pomaže u procesuiranju svih većih stresnih događaja, među kojima svakako spada i porođaj. Pored toga, pozitivno utiče i na oticanje i modrice nakon porođaja. Obavezno se konsultujte sa homeopatom za tačno doziranje prije upotrebe!

U postporođajnoj kućnoj apoteci moraju biti uključene i tople i hladne obloge, koje se mogu koristiti za različite postporođajne tegobe. Hladnim oblogama tretirajte natečenu međicu ili ranu nakon šivanja, ali ako vas boli cijela vagina, pomažu i kondomi puni smrznute vode koje stavite između nogu (ne u vaginu) na nekoliko minuta.

Nasuprot tome, tvrdim grudima, koje tek uče da ravnomerno proizvode, potrebne su tople obloge, koje mogu biti odlična preventiva protiv razvoja mastitisa. Takođe možete stavljati tople obloge na bolna leđa ili druge dijelove tijela koji vas bole. Takođe su korisne za zagrijavanje hladnih stopala.


9. Siguran emocionalni prostor čak i za negativne emocije

Ovaj najnoviji "gedžet" inače ne možete kupiti ili spakovati u torbu, ali je isto tako neophodan kao i sve gore navedeno. Nakon porođaja, majka doživljava mnoge fizičke i psihičke promjene, često vođene hormonskim procesima, pa su njene emocije burne.

Nije ništa posebno ili nenormalno ako je u jednom trenutku uzbuđena i puna lude sreće (kada je preplavljena oksitocinom koji joj pomaže da se veže za bebu i proizvodi mleko), a u sljedećem trenutku usred suza i puna sumnje da li je dovoljno dobra majka (sve je za nju novo i uradila bi bukvalno sve za svoje dijete).

Dakle, ako želite da pomognete majci nakon porođaja, potrebno je da joj ponudite siguran emocionalni prostor u okviru koga može da iskaže sve svoje emocije bez osjećaja krivice i srama. Tu spadaju i negativne emocije koje obuzimaju i najbolje mame na svijetu.


Izvor: Ringaraja.net

 

 

Još  na Ringeraji

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img