cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Kada je šansa da ostanem u drugom stanju najveća?

Do ovulacije dođe kad se jajna ćelija koja je sazrijevala u jajniku odvoji i započne svoj put jajovodom u matericu.

Kada je šansa da ostanem u drugom stanju najveća?

Svaka žena treba da poznaje svoje tijelo i promjene kroz koje ono prolazi u toku ciklusa. Te promjene su najbolji pokazatelji plodnih dana i samim tim najbolji način da se pripremite za začeće.

Ovulacija je dio ženskog mjesečnog ciklusa u kojem može doći do začeća. Do ovulacije dolazi kada se jajna ćelija koja je sazrijevala u jajniku u toku ciklusa odvoji i započne svoj put jajovodom u matericu. To je vrijeme kada je žena plodna i kada nezaštićeni polni odnosi 4-5 dana prije toga i 24 sata poslije toga mogu dovesti do trudnoće. 


Naime, spermatozoidi žive 4-5 dana, a jajna ćelija tek 12-24 sata poslije izlaska iz jajnika. U tom vremenu moguća je oplodnja, a ukoliko do nje ne dođe odumrla jajna ćelija se zajedno sa materičnom sluzokožom izluči – to zovemo menstruacijom, do koje najčešće dolazi 14 dana poslije ovulacije. Kod većine žena do ovulacije dolazi jednom mjesečno, sve do menopauze.

 

PROČITAJ > Planiranje trudnoće

 

U ovulaciji učestvuju razni hormoni koji pomažu pripremu ovulacije, plodnosti i začeća. Najvažniji su naravno progesteron i estrogen. Estrogen se proizvodi u velikim količinama prije ovulacije i pomaže da se materica regeneriše nakon menstruacije. Progesteron se proizvodi u velikim količinama nakon ovulacije i pomaže u pripremanju materice za primanje oplođene jajne ćelije, kao i u pripremi grudi za pravljenje mlijeka. Oba ova hormona takođe služe da obavijeste mozak o dešavanjima u materici, kako bi se regulisala proizvodnja luteinizirajućeg hormona i hormona koji stimuliše folikule, i samim tim menstrualni ciklus.

Ukoliko imate redovne cikluse, izračunavanje plodnih dana je veoma jednostavno. Prvo što treba da znate je koliko je dug vaš ciklus (razmak između dvije menstruacije). On se mjeri od prvog dana nastupajuće menstruacije do prvoga dana sljedeće menstruacije. Kod većine žena ciklus traje od 28 do 30 dana i to se smatra normalnom dužinom ciklusa. Ukoliko nemate redovan ciklus ili je on kraći tj. duži od normalnog, i dalje ćete moći da izračunate plodne dane, ali je jako važno da uz ovaj metod koristite i metode prepoznavanja ovulacije.

 

PROČITAJ > Začeće

 

Sada kada znate dužinu svog ciklusa, sve što treba da uradite je da od prvoga dana sljedeće menstruacije oduzmete 12-16 dana (kod 28-dnevnog ciklusa do ovulacije dođe 14 dana poslije početka menstruacije), ili jednostavno upotrijebite naš kalendar ovulacije. Kod većine žena ovulacija se javlja između 11. i 21. dana njihovog ciklusa (računajući od prvog dana posljednje menstruacije).

U slučaju polnih odnosa normalno plodnog para u vreme ovulacije imate 25 % mogućnosti da zatrudnite u svakom ciklusu, što znači da će 75-85 % žena u prvoj godini zatrudneti.

 
Načini utvrđivanja ovulacije

Najsigurnija metoda utvrđivanja ovulacije je proučavanje vlastitog tijela i promjena u toku ciklusa. Važno je znati da svaka od ovih metoda ponaosob nije dovoljna da se sa sigurnošću odrede plodni dani i ovulacija, ali ukoliko ih kombinujete i pomno pratite, u mnogome ćete povećati šanse za začeće.
 
Ringeraja.ba preporučuje
news-img

Pismo bebe Djedu Mrazu: evo šta želimo za poklon

Mislite da je bebama svejedno koju će igračku dobiti ispod drvceta? Možda će vas razuvjeriti ovo neobično i duhovito pismo, pisano iz ugla 10-mesečne bebe.

favorite-img

Oglasne poruke

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img