5 (sebičnih) razloga zbog kojih sam odlučila duže dojiti svog sina
Produženo dojenje ne koristi samo bebi... i mame ubiraju plodove.

Jedna mama podijelila je na Kidspot svoje razloge zašto je odlučila da produži dojenje sina...
Prije nego što sam dobila svog prvog sina, nikada nisam zamišljala da ću biti jedna od onih majki koje vole dojenje.
Vidjela sam to kao neophodan način hranjenja novorođenčeta, ali činilo se da su prednosti uglavnom finansijske (besplatno je, prije svega). Imala sam sreće da je moja beba sa guštom prihvatila dojku i odmah smo postali sjajan tim kada je dojenje u pitanju.
U početku sam namjeravala da dojim oko godinu dana, ali nakon što sam pročitala preporuku Svetske zdravstvene organizacije da „uz odgovarajuću dohranu nastavim sa dojenjem do dvije godine ili više“ (sve dok je mami prijatno), zaključila sam da "mi to možemo".
Tužna sam što se bliži kraju
S obzirom da moj sin sada ima 22 mjeseca, polako se približavamo kraju našeg putovanja što se dojenja tiče, i prilično sam tužna zbog toga. Prvo i najvažnije, odlučila sam da dojim duže kako bi moj mališan mogao da nastavi da uživa u nutritivnim prednostima mog mlijeka, kao i opštim zdravstvenim beneficijama, koje uključuju manje alergija i bolesti, kao i kraće trajanje bolesti.
Ali produženo dojenje i mamama nudi određene prednosti.
Vreme za hranjenje = vreme odmora!
Kao što će svaka majka malog djeteta potvrditi, svakodnevni život sa vašim snopom (bučne) energije može biti užurban. Vrijeme za igru, trčanje u parku, i sve druge aktivnosti kao dio redovnog rasporeda, jer dvogodišnjaci nisu baš skloni tome da uživaju u dugim periodima samostalne igre...da li je čudno što žudim za odmorom?
Moja dva najdraža perioda tokom dana, kada osjećam da mogu da zastanem i udahnem vazduh, nesumnjivo su trenuci kada dojim svog sina, što radim prije njegove svakodnevne dremke i naravno, prije spavanja.
Mazimo se tih 15-20 minuta, ponekad čitam knjigu, slušam podcast, ili jednostavno zatvorim oči i duboko dišem, puštajući misli da odlutaju. U svakom slučaju dojenje mi nudi dobrodošao predah od užurbanog tempa.
Mamino mlijeko sadrži mnogo hranljivih materija
Uopšteno govoreći, moje dijete prilično dobro jede, i iako mnoge namirnice poput voća, hleba i mlečnih proizvoa rado prihvata, nekima, posebno kada je reč o povrću, i nije baš oduševljen. Studije su otkrile da u drugoj godini (12-23 mjeseca), 448mL majčinog mlijeka obezbeđuje 29 procenata energetskih potreba djeteta u razvoju, zatim proteine, vitamine A, B12 i C, kao i folate. Dok čvrsta hrana igra vitalnu ulogu u ukupnim nutritivnim potrebama mališana, saznanje da moj sin takođe dobija dosta važnih vitamina i minerala iz majčinog mlijeka, pomaže mi da se opustim što se njegove ishrane tiče i ne brinem mnogo što tokom večere nije pojeo svaki zalogaj povrća sa tanjira.
Vrhunski lijek
Svaka majka bolesnog djeteta zna da je božji dar mogućnost da dojimo svoje dijete dok je bolesno. To je izvrstan način da ostanu hidrirani onda kada zbog bolesti često odbijaju čvrstu hranu, pa čak i vodu, a dojenje im pruža i dosta utjehe u trenucima kada se ne osećaju dobro. Moj sin nije bio često bolestan, ali dešavalo se da kada tokom prehlade poveća unos majčinog mlijeka, sve mnogo brže preboli.
Dojenje topi kalorije
I naravno, ne zaboravimo da dojenje pomaže u sagorijevanju kalorija… nevjerovatnih 500 kalorija ode tokom ranih dana sa bebom. Iako je moj sin sada na samo dva hranjenja u 24 sata, a ja sigurno ne sagorijevam taj broj kalorija, produženo dojenje mi je pomoglo da vodim računa o tome šta unosim u svoje tijelo, znajući da će sve to doći do mog sina putem mog mlijeka. Odluka da ograničim unos šećera i kofeina dobrim je dijelom bila njegova zasluga.
Jedna zdrava mama
Čak i bolje od sagorijevanja nekoliko kalorija, je činjenica da dojenje takođe ima nevjerovatne opšte zdravstvene prednosti za mame. Studije su pokazale da dojenje smanjuje rizik od čitavog niza bolesti i stanja uključujući rak dojke, jajnika, materice i endometrijuma, osteoporozu, reumatoidni artritis, kardiovaskularne bolesti i dijabetes tipa 2.