Drage buduce mame blizanaca! Evo jedne teme gdje cete moci iznositi svoje probleme koji su specificni za blizancku trudnocu i isto tako postavljati pitanja, a mi duple mame koje smo vec prosle kroz to cemo vam pokusati odgovoriti!
Pronasla sam jedan tekst sa najcescim pitanjima vezano za probleme u blizancakoj trudnoci.Imate i odgovore na njih, pa eto, nije lose znati!
Zašto je povećana šansa za preeklampsijom u blizanačkoj trudnoći?
Dve bebe predstavljaju veće opterećenje za organizam nego jedna beba, pa je veća šansa i za povećan krvni pritisak i za veći dobitak na težini... Zbog toga je važno da sve simptome koji mogu da ukažu da je počelo razvijanje problema - povećan pritisak, naglo dobijanje na težini, oticanje nogu, belančevine u mokraći – odmah prijavite svom lekaru.
Jedna beba mi je veća od druge, da li je to problem?
Ne moraju bebe da budu iste težine. Ako razlika nije velika, to nije razlog za brigu. Ako je razlika velika, to može biti problem, posebno ako manja beba ne raste i smanjuje joj se količina plodove vode, a veća beba postaje sve veća. To može da ukaže na razvijanje komplikacije, interblizanačke transfuzije, koja se javlja kod identičnih blizanaca.
Rekli su mi da je veća šansa da se ranije porodim zbog toga što nosim dve bebe. Zašto i koliko ranije mogu da očekujem porođaj?
Tačno je da retko koja blizanačka trudnoća dočeka matematički izračunat verovatni termin porođaja. Većina blizanaca se rodi između 35. i 37. nedelje. Razlog tome je što nosite ne samo dve bebe nego i dva puta više amnionske tečnosti i dve posteljice ili jednu posteljicu koja je veća od one kod jednoplodne trudnoće, što rasteže uterus i nosi povećan pritisak na grlić materice, što može da dovede do prevremenih kontrakcija ili skraćenja i širenja grlića.
Da li ću se poroditi carskim rezom ako nosim blizance?
To nije obavezno, ali je činjenica da se porođaji kod blizanaca i višeplodnih trudnoća uopšte, mnogo češće završavaju carskim rezom, posebno ako prva beba ne ide glavicom ili ima nekih drugih komplikacija. Uglavnom se carski rez planira, tako da ćete na vreme o tome razgovarati sa lekarom. Ako ste drugorotka, a prvi porođaj vam je bio vaginalni, i ako u ovoj trudnoći obe bebe prednjače glavicom, verovatnoća da ćete se poroditi vaginalno je mnogo veća.
Šta je to interblizanačka transfuzija?
To je retko stanje koje se javlja samo kod identičnih blizanaca koji imaju zajedničku posteljicu i kod koga postoji direktna komunikacija krvotoka jedne i druge bebe preko krvnih sudova posteljice. Jedna beba, koja se zove donor – davalac, daje krv drugoj bebi – primaocu, zbog čega davalac postaje malokrvan i gubi energiju, a primalac ima više krvi nego što može da podnese.
Simptomi ovog poremećaja se na ultrazvuku vide tako što jedna beba – davalac, postaje veća, srce joj je prošireno, bešika velika a količina plodove vode uvećana, što je rezultat njenog pokušaja da se oslobodi veće količine krvi; a druga beba ostaje mala, zaostaje u razvoju, nema plodove vode i ne vidi joj se bešika.
Kod jako teških stanja može da dođe do intrauterine smrti jedne ili obe bebe. Savremeni pristup rešavanju ovog stanja kada je ono jako teško je da se uradi lasersko uništavanje patoloških krvnih sudova u posteljici i na taj način odvoje krvotoci dve bebe. Ovo stanje je izuzetno retko, a čak i kada se javi, u oko dve trećine slučajeva ne bude jako teško i obe bebe imaju šansu da se rode zdrave.
Da li ću morati češće da se pregledam ako nosim blizance?
Da, moraćete češće da idete na ultrazvučni pregled kako bi se pratio rast i razvoj beba. Takođe, moraćete i češće da dajete krv i urin za laboratorijsku analizu.
Moje bebe su jednojajčani blizanci, da li će to uticati na porođaj?
Veoma je važno da se utvrdi da li su u pitanju jednojajčani blizanci, a ako jesu, da li imaju jednu ili dve posteljice, te da li su odvojeni membranom ili ne. Od svih ovih faktora zavisi kakav će biti tok trudnoće i način porođaja, kao i od toga kako su postavljeni, odnosno čime prednjače.
Da li ću sama moći da osetim da li se jedna od beba ne pomera u stomaku?
Nakon 24 nedelje, bebe ostaju na jednoj strani i možete da utvrdite u kom se položaju nalaze. Većina žena može da oseti kako se svaka beba ponaosob pomera, čak mogu da kažu kada jedna od beba spava. Ako osetite da se kretanje jedne od vaših beba smanjilo ili znatno promenilo, odmah obavestite vašeg lekara o tome.
KORISNI SAVJETI
Moguće je spriječiti opasnosti povezane s višeplodnom trudnoćom: dovoljno je slijediti nešto brojnije upute a koje su usmjerene prvenstveno na sprečavanje gestoze, ali i drugih tegoba.
Redovito se kontrolirati Pretrage krvi i mokraće moraju se obavljati u kraćim vremenskim razmacima nego što je to slučaj kod jednoplodne trudnoće te prema tome treba slijediti upute ginekologa. Također treba češće kontrolirati krvni tlak.
Izbjegavati pretjerane napore Treba izbjegavati zamaranje, no osobito preaktivan način života koji ne odgovara tijelu opterećenom povećanim radom, a što bi moglo dovesto do razvoja hipertenzije. To međutim ne znači apsolutno mirovanje. Dapače, polagana šetnja (uz udobnu odjeću i obuću) može biti samo od koristi. Buduća majka može nositi i trudnički pojas koji će joj olakšati optećenje donjeg dijela kralješnice koja podnosi dvostruku težinu maternice. Ako je trudnica zaposlena, ginekolog bi joj mogao savjetovati odlazak na trudničko bolovanje prije nego što nastupi razdoblje porodiljskog dopusta.
Odabrati laganu i uravnoteženu prehranu Tijekom trudnoće je uvijek dobro ograničiti unos soli, pa tako i kada se očekuju blizanci. Hranu valja odabrati na način koji će osigurati tijelu sve potrebne hranjive tvari. Ukoliko ginekolog smatra potrebnim propisati će dopunsko uzimanje željeza i kalcija.
Održavati tjelesnu težinu Tjelesna težina, koja se u blizanačkoj trudnoći povećava značajno već tijekom prvih mjeseci, treba se držati pod nadzorom. Prosječnim dobitkom na težini smatra se onaj od petnaestak kilograma; treba misliti na činjenicu da dob majke može utjecati na dobivanje na težini (više godina-više kilograma). Blizanačku trudnoću ne prati osobito povećanje opasnosti od razvoja gestacijskog dijabetesa no on se može razviti, kao i kod jednoplodne trudnoće.
VEZANO UZ POROD
Ako se očekuje blizanaca dobro je psihološki se pripremiti na činjenicu kako bi porod vrlo vjerojatno mogao uslijediti prije termina, iz jednostavnog razloga što je težina i veličina maternice tolika da ne može izdržati sve do uobičajenog termina poroda.
Do poroda može doći na fiziološki, odnosno normalan način ako svako dijete ima svoju amnijsku šupljinu i ako ne postoje neki čimbenici koji povećavaju opasnost za dijete (primjerice tjelesna težina puno manja od normalne za tu dob).
Ako je potrebno, može se učiniti carski rez, a najčešće je to kada postoji poremećeni stav djeteta na izlazu iz zdjelice ili drugi čimbenici poput bolesti majke. Carski rez može biti potreban i ako ne dolazi do "uhodavanja” trudova zbog toga što je maternica već rastegnuta u tolikoj mjeri da ne mora biti sposobna stezati se dovoljno da izazove porod.
< Poruku je uredio ElmaB -- 24.2.2009 12:39:26 >
_____________________________
Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.