Želiš da odustaneš od takmičenja? Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.
Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".
Saznajte više!
U samoj tehnici dojenja je bitno da se provodi u smirenoj i ugodnoj atmosferi, jer je udoban položaj i majke i djeteta bitan preduvjet za uspješno dojenje.
SJEDEĆI POLOŽAJ Smatra se klasičnim položajem i najčešće se koristi. Za veću udobnost može se upotrijebiti jastuk u krilu i stolčić pod nogama. Važno je da se majka za vrijeme podoja ne zamara te da ledja i vrat budu opušteni koliko je god to moguće. Djetetovu glavicu majka pridržava rukom savinutom u laktu (glavica u laktu, leda poduprta podlakticom a dlan na guzi) Važno je da djetetovo tijelo uvijek ostaje u dodiru sa majčinim tijelom a ona mu dok doji može pričati ili ga gledati u oči.
LEŽEĆI POLOŽAJ Najpovoljniji položaj za noćne podoje jer mama ne mora ustajati tokom noći. Dovoljno je da se majka okrene na bok sa stranom dojke kojom počinje podoj. Dijete je položeno pored majke koja mu jednom rukom pridržava leđa a drugom prinosi dojku. U jednoj varijanti tog položaja majka jednom rukom pridržava dijete a drugu provuče ispod jastuka i svoje glave da bi joj dala uporište. Ovaj položaj je pogodan samo za kratke podoje i nije za djecu koja sisu polako jer imobilizacija ruke na dulje vrijeme zaustavlja krvotok i izaziva "trnce".
"RUGBY" POLOŽAJ Ovaj se položaj posebice preporučuje nakon poroda carskim rezom jer na ovaj način dijete je u položaju koji ne opterećuje majčin trbuh. Dijete se stavlja majci na bok i drži ga se između boka i ruke. Majka u dlanu svoje ruke drži djetetovu glavicu, a leđa podupire podlakticom usta djeteta su u visini bradavice. Majka si može pomoći stavljanjem djeteta na jastuk na pravoj visini, tako da dijete nosićem može dotaknuti bradavicu.
ja koristim najvise lezeci, cak i tokom dana.. al ja volim ovako: legnem na lijevi bok i dam joj desnu siku ili legnem na desni bok i dam joj lijevu siku, meni je tako puno lakse, ne moram pridrzavati siku da bi imala zraka, ne ispada joj iz usta kada sika bas i nije puna mlijekom jesam li sama sa ovim polozajem ili vas ima jos da radi ovako?
Ja iskljucivo preferiram lezeci polozaj.Puno mi je lakse tako,a usput se i odmaram.Kad sjedim, mucim i sebe i malu.A nisam probala dati suprotnu siku jos nikako.Bas cu probati :) da vidim kako nam to ide:) Mislim da nece biti problema,jer je princeza velika i moze svakako:)kAD se igramo stavim ju potrbuske i osobodim joj siku.Ma jedva doceka i super vuce:)
majoo probaj :) ja obicno stavim jastuk ispod gleve, pa zavucem ruku pod jastuk i tako drzim razvnotezu :) a slobodnom rukom znam da je laganom masiram po ledjima ili po rukici
nista mi draze nego vidjeti je kad se pripremm da legnem pored nje, a ona lezeci rasirila rukice i otvorila usta i ceka
I ja isto dojim samo lezeci, tako mi je najlakse a sjedeci samo kad nemam priliku da se zavalim Kad sam na lijevom boku dojim ga na lijevu dojku i obrnuto. Cesto zaspemo oboje tj. trehnemo na nekoliko minuta I jos nesto, kad dojim sjedeci ne znam kad se najeo, da li je izbacio dojku i nece vise ili mu je ona slucajno ispala sto se kod lezeceg polozaja ne desava.
Samo ležeći, jer smo tako navikli . Kad nismo kući ili sad kad je toplije u dnevnom, pokušavam dojiti sjedeći, ali on je jedan ljutko pa mi ne da. Odmah vrti glavom i odmiče se, tako da ga moram slušati . I stvarno, kao i Juni, samo kad ležimo znam da se doobro najeo.
_____________________________
23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :) 14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)
Možda je malo glupo i off topic, ali pročitah na jednom forumu kao savjet: ako dojite i još nemate menstruaciju, nemojte dojiti ležeći... Nije bilo nikakvog više objašnjenja, a ja se pronađoh u opisu. Pa ako neko ima logično objašnjenja, voljela bih da ga napiše.
_____________________________
23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :) 14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)
Silom prilika smo naučili dojiti lažeći i hB da jesmo jer sada uživamo. Često je to kao kod Dine obrnuta sika ili Emir legne na mene odozgo i doji . Sada zna došetati do trosjeda i dizati mi majicu i dojiti stojećki
Danas sam prala kosu nad kadom i pošto smo bili sami on sa mnom u kupatilu i poče da doji, a ja onako naopačke kad nisam umrla od smijeha
Po porodu nekih 15 dana lezeci, a onda na svekrvino insistiranje sjedeci. Triplmama Emir ti je super, ma pametna glavica odmah skontala da moze iskoristit priliku da proba nesto novo.
_____________________________
Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......
Ja sam dojila Hanu lezeci jer smo tako naucili u bolnici obzirom na CR. Kasnije sam i kod kuce to radila lezeci jer mi je bilo puno lakse nego sjedeci (bolila su me ledja )
ja najcesce u rugby pozi. bebici je deset dana i najbolji mi je pregled da znam da je fino obuhvatila bradavicu i oko nje. najtezi mi je lezeci polozaj, ali mozda kad malo poraste bude prakticnije, pogotovo po noci.