|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Bijele fleke na bradavici-blisteri
19.11.2009 12:33:43   
Atarka
Prije 3 sedmice mi se prvi put na desnoj bradavici pojavila bijela fleka. Malo sam istrazivala i otkrila da se to zove blister. Inace, ta dojka je proizvodila vise mlijeka od lijeve i uvijek bi prva procurila. Taj blister je nestao da bi se ubrzo pojavio drugi, te kao posljedicu zacepljenja sam imala mastitis.
E, sad ta bradavica kao da se guli, a kad je dam bebi da doji, BOLI user posted image  kao da me skalpelom sijece. Sta da radim? Da li da izdajam pa dajem na flasicu ili da probam preko silikonskih bradavica?
Da li je jos neko imao ovih problema i kako ste to rijesile?

_____________________________

30.09.2009
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Bijele fleke na bradavici-blisteri
19.11.2009 12:39:53   
Amrino
Mliječni blister - šta je to?
Blisteri postoje otkako postoji dojenje, no ipak još uvijek nije u potpunosti objašnjeno zašto se pojavljuju. Obično se mali komadić kože prevuče preko otvora mliječnog kanalića na bradavici ili se mlijeko na izlazu kanalića stvrdne i tako zatvori kanalić. Blisteri ponekad nisu bolni i nisu potrebne nikakve intervencije ukoliko sami nestanu za nekoliko tjedana prirodnim ljuštenjem kože s tog područja, ali neki su jako bolni i potrebno je intervenirati kako bi majka mogla nastaviti dojiti bez bolova. Uzroci blistera:
1. Uzrok može biti neki od uobičajenih razloga za pojavu zastoja mlijeka, primjerice pritisak na tkivo dojke (o zastojima mlijeka pogledajte detaljnije u tekstu).
2. Položaj bebe na dojci ili neki problem sa sisanjem može uzrokovati blister zbog trenja na vrh bradavice (o ispravnom položaju bebe na dojci i tehnici sisanja pogledajte detaljnije u tekstu ).
3. Mliječac (soor) također može uzrokovati mliječni blister. Gljivice ponekad uzrokuju sićušne bijele točke na bradavici, no mogu se pojaviti i kao jedna veća bijela točka koja prekriva nekoliko kanalića. Ukoliko imate više blistera istovremeno trebali biste svakako provjeriti imate li mliječac. Uobičajeni simptom je peckajuća i/ili probadajuća bol u dojci, koja je obično pojačana nakon dojenja ili izdajanja (suprotno od situacije začepljenja kanalića kad je stanje nakon pražnjenja dojke uobičajeno bolje). Više o mliječcu pročitajte ovdje .    Vrste blistera: Tzv. čisti ili prozirni blister formira se na bradavici najčešće u slučaju kad beba zbog nepravilnog položaja loše hvata dojku i tijekom podoja jako pritišće vrh bradavice. Dobro provjerite položaj bebe na dojci te način kako hvata dojku. Vrlo često samo poboljšanje položaja može biti od velike pomoći. Pojava blistera bijele ili žute boje često je povezana s pojavom mastitisa, ali nije sigurno formira li se prvo  blister koji uzrokuje zastoj mlijeka, ili se prvo dogodi zastoj nakon kojeg se mlijeko u začepljenom dijelu stvrdne. Ponekad mu je uzrok mala količina stvrdnutog ili gustog masnog mlijeka, koja neposredno uz izlazni otvor kanalića blokira izlaz mlijeku, a ponekad mu je uzrok koža prevučena preko izlaza kanalića koja tada blokira izlaz mlijeku. Ovakav se blister često događa i nakon zarastanja rane na dojci ili se pojavi kao posljedica mliječca. user posted image Osim tih blistera postoje i tzv. krvavi blisteri uzrokovani trenjem, a obično su crvene ili smeđe boje. Trenje može uzrokovati bebin loš položaj i/ili tehnika sisanja, neodgovarajući šeširići za dojenje ili neodgovarajuća izdajalica. Kod ovakvog tipa blistera problem je oštećenje bradavice, koje se tretira na uobičajen način (vidi tekst ) Tretman blistera sastoji se od 4 koraka:
(1) prije podoja ili izdajanja staviti topli vlažni oblog,
(2) očistiti kožu koja prekriva kanalić,
(3) podojiti ili se izdojiti,
(4) zaliječiti ranu ukoliko je nastala. Ponekad cijeli postupak treba ponavljati nekoliko puta, pa čak i nekoliko dana sve dok kanalići ne budu potpuno čisti. Naravno, ukoliko znate uzrok pojave blistera, potrebno ga je sanirati, kako biste spriječili njegovo ponovno pojavljivanje.
1. Primijenite vrući vlažni oblog kako biste omekšali blister prije podoja i odmah nakon toga ponudite bebi dojku. U nekim slučajevima nije potrebno poduzeti ništa više od toga kako biste se riješili blistera. Ukoliko ne djeluje, nekoliko puta tijekom dana (najmanje četiri puta) prije stavljanja vrućeg vlažnog obloga možete primijeniti i oblog od slane otopine, koju ćete napraviti od 2 čajne žličice soli i 1 šalice vode, i to tako da se sol prvo otopi u maloj količini vruće vode, a zatim se dodaje hladnija voda tako da otopina bude toliko topla da možete podnijeti takav oblog. Neposredno prije podoja ili izdajanja (a nakon primjene obloga slane vode) stavite direktno na blister oblog čiste vruće vode (toliko vruće koliko možete podnijeti, ali pazite da se ne opečete). Vruća voda će malo stanjiti kožu i blister možda pukne tijekom podoja ili izdajanja (točka 3). Umjesto obloga vruće vode blister možete omekšati i kuglicom vate natopljene u maslinovo ulje (nosite je između podoja ispod grudnjaka), no prije podoja potrebno je ulje isprati s dojke. Ako ovo ne pomogne, slijedi korak 2.
2. Barem jednom dnevno očistite kožu koja prekriva mliječni kanalić: - istrljajte područje blistera mekom frotirnom krpom (primjerice ručnikom) i tako napravite na tom mjestu piling kože; - ako je začepljenje ispupčeno u odnosu na bradavicu i čini vam se da je otvor kanalića zatvoren stvrdnutom granulicom mlijeka, pokušajte je čistim prstima istisnuti (kao što biste istisnuli aknu), a onda ponudite bebi da doji ili se izdojite da kanalić ostane otvoren; - oslobodite rub blistera tako da ga vrlo lagano izgrebete kažiprstom, pazeći da vam nokti budu čisti. Ukoliko ništa od navedenog ne pomaže, možete posjetiti liječnika, koji će onda otvoriti blister sterilnom iglom, tako da vrhom igle prema gore lagano povuče kožu na rubu blistera. Kod takvog povlačenja kože manji je rizik od infekcije nego kod bušenja pritiskanjem igle prema bradavici (bušenje prema unutrašnjosti kanalića može dovesti bakterije dublje u kanalić). Kad je kanalić otvoren, mlijeko će u nekim slučajevima odmah početi teći i majka će osjetiti olakšanje. Međutim, ako je blister „suh", bit će potrebno još namakanja i pilinga kože kako biste omekšali stvrdnuti komadić mlijeka i u potpunosti otvorili kanalić. Ako nakon bušenja ostane višak kože, liječnik će to odstraniti sterilnom pincetom i malim oštrim škaricama.   NAPOMENA: Blister će biti vidljiviji i veći i liječnik će ga lakše tretirati neposredno nakon podoja ili izdajanja. Prije ove akcije i nakon nje treba oprati područje blistera toplom vodom i sapunom, a nakon podoja namazati i antibiotskom masti. UPOZORENJE: zbog mogućeg rizika od infekcije akciju bušenja blistera ne pokušavajte obaviti sami, nego obvezno posjetite liječnika.
3. Podojite dijete ili se izdojite. Podoj obavezno započnite na dojci na kojoj je blister, odmah nakon što primijenite topli oblog. Prije podoja može pomoći pokušaj izdajanja mlijeka iz tog kanalića, jer ponekad unutar kanalića ostane tvrdi ugrušak ili polutvrda, gusta poput paste za zube "nit” mlijeka koja se može uz nešto truda izdojiti. Važno je da nakon podoja ili izdajanja kanalići postanu potpuno prohodni kako se začepljenje ne bi ponovilo.
4. Tretirajte nastalo puknuće kao što biste i inače tretirali  bolne ili ranjene bradavice . Ponekad će dovoljno biti da nakon podoja istisnete malo mlijeka i premažete njime bradavice. Ukoliko su vam bradavice jako bolne, uzmite kremu od čistog lanolina (Purelan od Medele) koju ne morate ispirati s bradavica. Međutim, ako je uzrok blistera mliječac, trebali biste izbjegavati premazivanje mlijekom i Purelan te redovito nakon podoja prati dojke mlakom vodom i tretirati ih sredstvom protiv mliječca. Što se samog pranja bradavica tiče, dovoljno je jednom dnevno oprati ih blagim sapunom bez jakog mirisa, a zatim ih dobro isprati vodom. Osim čiste lanolinske kreme možete od svog liječnika zatražiti i antibiotsku kremu, koju ćete koristiti tako da je nanesete na ranjeno mjesto u vrlo tankom sloju neposredno nakon podoja. Antibiotska krema se vrlo malo apsorbira u kožu tako da gotovo ništa ne dospije u mlijeko, a ono što beba unese u sebe tijekom podoja brzo prođe kroz organizam i ne akumulira se. Neki liječnici preporučuju i masti koje su kombinacija antibiotika i sredstava protiv gljivica i protiv upale. Raspitajte se dobro kod svog liječnika te odlučite što i kako ćete koristiti.                 
Ako vam je bol prejaka, možete uzeti nekakvo sredstvo protiv bolova kompatibilno s dojenjem (naravno, prije uzimanja kontaktirati liječnika), a između podoja nosite nešto što će spriječiti pritisak odjeće na bolno mjesto (npr. šeširiće za bradavice). U slučaju da dobijete temperaturu, neuobičajeno se znojite, primijetite gnoj ili imate neki od uobičajenih znakova infekcije, obvezno se javite svom liječniku. Što ako se blisteri često pojavljuju? U tom je slučaju najvažnije razmisliti zbog čega se često pojavljuju i tretirati njihov uzrok (prepunjenost dojki, gljivice, pritisak na tkivo dojki…). Možete nastaviti tretirati bradavice i kad nemate blistere onako kako biste ih tretirali kao da su tu (vrući vlažni oblog i piling kože) kako biste spriječili njihovu pojavu. Osim navedenog, nekim majkama pomogne i sljedeće: - uzimanje lecitina kao dodatka prehrani. Lecitin se prirodno može naći u hrani, a i inače se u prehrani koristi kao aditiv. Pokazao se uspješnim u borbi protiv blistera koji se često ponavljaju, iako se još uvijek ne zna točno zašto pomaže. Uobičajena preporučena doza majkama kojima se blisteri često pojavljuju je 3600-4800 mg lecitina dnevno, a tjedan do dva nakon što se blisteri prestanu pojavljivati doza se može smanjiti na 1200 mg dnevno. U slučaju da primijetite da se blisteri pojavljuju čim prestanete uzimati lecitin, možete nastaviti uzimati 1200-2400 mg dnevno.
UPOZORENJE: uzimanje lecitina se ne preporučuje osobama koje imaju problema s jetrom ili su skloni depresiji. Također, ako primijetite da vam tijelo miriše na ribu, prestanite uzimati lecitin i posjetite liječnika. - ponekad masno mlijeko koje je gušće konzistencije (kao pasta) zastane u mliječnom kanaliću i začepi izlaz iz njega - nastane blister.
Ako se takve situacije ponavljaju, tj. blister i posljedično zastoj nastaje zbog gustoće masnog mlijeka, pomoći moze izbjegavanje zasićenih masti u prehrani.
- povećanje unosa hrane bogate vitaminima B kompleksa
- masiranje dojki uljem koje ćete napraviti tako da u maslinovo ulje umiješate nekoliko kapi ekstrakta sjemenki grejpa ili limuna. Prije podoja isperite bradavice i areolu mlakom vodom
- jednom na dan prskajte dojke mješavinom koja se sastoji od 5 kapi ekstrakta sjemenku grejpa, ¼ šalice octa i 2 šalice vode. Prije podoja isperite bradavice i areolu mlakom vodom
- mast koja sadrži vitamin E može biti od pomoći, ali morate je nanositi u vrlo tankom sloju te obavezno isprati s dojke prije podoja, jer može biti toksična za bebu.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 19.11.2009 12:43:08 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Atarka)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Bijele fleke na bradavici-blisteri
19.11.2009 12:48:34   
Atarka
Hvala Amrino, user posted image  bas sam sad ovo nasla na Rodi i dosta je korisno. Voljela bih da cujem i iskustva mama koje su se susrele s ovim bolnim problemom.

_____________________________

30.09.2009

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Bijele fleke na bradavici-blisteri
20.11.2009 14:13:34   
ena26
Atarka,

imam isti problem, i mislim da je kod mene uzrokovan malim bradavicamo koje beba mije mogla dovoljno da navuce pa je sisala samo vrh usljed cega je doslo do ove pojave a poslije toga stvaranje ranice.
Slazem se da su bolovi prejaki, meni se desavalo da beba kada povuce ja se refleksivno pomjerim ili vrisnem pa se i beba unervozi, a ja sam imal prosto strah od dojenja.
Pokusala sam sa mnogim narodnim  lijekovima, medjutim meni su jedino pomogle silikonske bradavice jer beba nije stetila vec postojecu ranicu, a za zarastanje stvorenih ranica koristim AD uljane kapi i kremu PureLan.
Sada svaki put kada dojim zahvalim se Bogu i onome ko je izmislio silikonske bradavice.
Vise me nije strah dojiti moju user posted image


_____________________________

Mama i tata su poceli odbrojavati, jedva cekamo 21.10., a mozda nas i ranije iznenadi nasa curica..

(odgovor članu Atarka)
Neposredna veza do poruke: 4
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Za dojilje.
пеперутка16

Malo čudno pitanje, ali me zanima: da li su dojilje probale svoje mleko?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *