|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Porođaj na vakum
16.4.2009 16:05:58   
manuela RR
Pregledala sam forum i nasam mogla naći temu,ali ako već postoji onda nek me samo moderator premjesti.
Kako iščitavam ove forume skontala sam da sam izgleda ja jedina forumašica koja se porodila vakum ekstrakcijom,o carskom rezu se pisalo a mislim da buduće mame trebaju biti upoznate i sa ovakvim ishodom porođaja.

Moj se porod morao završiti vakum ekstrakcijom iz više razloga :beba se pogrešno okrenula,krupna beba za moju malu karlicu,a i usljed napona da ipak izguram došlo do rupture maternice tako da je gotovo hitnom intervencijom beba na vakum izvađena.
Posljedica hB nije bilo,odmah sutradan smo pušteni kući,nije bio ni u inkubatoru,nije radio ni ctg glave,da nije bilo malog otoka na glavi bio bi ko i sve bebe rođene na prirodan način.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Otok je naravno spao par dana poslije i nema nikakvih posljedica.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Zanima me da li je ko imao slična iskustva,ako ne bar da se forumašice uzpoznaju i sa ovom temom...


_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Porođaj na vakum
16.4.2009 21:02:07   
eminak.
Ja sam takodjer svog malca rodila pomocu vakuma. razlog je bio taj sto se nije dovoljno spustio jer mu je pupcanica bila kratka pa ga je vracala nazad.Kad sam se porodila i kad su mi izvadili posteljicu doktor je rekao da krace pupcanice u zivotu nije vidio. Hvala Bogu malac je bio dobro a i rodjen je kao krupna beba 4 kg i 57 dug.Sada ima tri godine i hb nemamo nikakvih problema cak je za svoje godine i krupniji i puno zreliji od svojih vrsnjaka.user posted image  

(odgovor članu manuela RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Porođaj na vakum
16.4.2009 21:19:40   
Anoniman
Kod mene su govorili o vakumu ali na svu srecu sam ga izbjegla bilo je ili vakum ili carski a na kraju sam rodila normalno....u momentu kada su oni spominjali vakum ja sam bila u najgorim bolovima tako da mi je bilo samo vazno da se zavrsi 

(odgovor članu eminak.)
  Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Porođaj na vakum
16.4.2009 21:42:48   
mamina princeza
ja sam svoju princezu takodje rodila uz pomoc vakuma. porod je predugo trajao ja je nisam mogle izgurati - bilo je spusti se samo sto ne izadje pa se vrati i tako dosta put ...doktori su pokuali rukom naleci na moj stomak al ni to nije uspjelo . na kraju sam imala slabije napone umjesto jace i govorili su cak i o carskm rezu. dr puzic je insistirao na vakumu - malo su se plasili jer su predpostavljali da je pupcana vrpca oko vrata a sve je dugo trajalo....
na kraju se uspostavilo da je pupcana vrpca toliko kratka da su je bukvalno rezali cm od mene. nisam nikako ni mogla izgurati bebu s toliko kratkom pupcanom ...i oni su ostali zacudjeni otkud tolisna.
meni je i danas cudno kako se to nije moglo nekako vidjeti na uzv al eto hB sve je bilo ok nikakvih posljedica nije bilo, beb je odmah bikla dobro osale smo 2 dana zbog mene jer sam puno iskrvarila


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Porođaj na vakum
16.4.2009 21:51:55   
manuela RR
ja sam zaboravila napisati i za pupčanu vrpcu i kod mene je bila jako kratka 45 cm koliko se sjećam,znam da su komentarisali kako je kratka pupčana vrpca.

_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Porođaj na vakum
22.4.2009 7:47:31   
bebbe RR
Ja sam svoju stariju kcerku Anju rodila na vakuum. Iz istih razloga kao i manuela + prekratka pupcanica. A i nisam se nikako otvarala, ni pored svih preduzetih mjera. Kasnije mi je indukcija izazvala uzasne bolove, a grlic je ostajao zatvoren. Grlic materice mi je bio sav ispucao i zbog toga su me u drugoj trudnoci poslali na carski rez. To sam vec negdje rekla - meni je i carski rez i oporavak od njega bio poput sale male u odnosu na prvi porod uz pomoc vakuum ekstraktora. Necu nikoga da plasim, dobro je i da vakuum postoji, kada dodje takva situacija da je neophodan. Inace, ni moja kcerka nije imala nikakvih posljedica. 

_____________________________

26.02.1995. Anja, prva najveća ljubav!
25.11.2008. Ema, mamina šarmerka!

(odgovor članu manuela RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Porođaj na vakum
17.5.2009 14:40:49   
manuela RR
Drago mi je da su sve naše bebe rođene na vakum prošle bez posljedicauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.

(odgovor članu bebbe RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Porođaj na vakum
17.5.2009 14:47:54   
Ilhana RR
i ja sam moju malu rodila na vakum ali doktor tvrdi da je to vise bilo iz razloga sto je imao osjecaj da sam pocela da odustajem od toga pa da mi malo dadne podrske i da mi pogmogne... Meni niko nije vjerovao da je na vakum jer ona djeca koja su se ovde rodila na vakum imali su duguljastu glavu kao coneheads a Lamija nije imala takvu glavu...Pupcanica je bila pravo duga... tako da je vjerovatno mi i rekao istinu, samo radi podrske da je stavio vakum...


_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu manuela RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Porođaj na vakum
17.5.2009 14:52:25   
adannn
Ne znam na kojoj temi,ja mislim porođaj od 1-10 sam se iznenadila Manuela da si i ti porođena na vakuum...I ja sam također a razlog je taj što pored silnih bolova i svega ja nisam znala bebu istisnuti vani,takođe doktor mi je rukom stiskao stomak,da mjesec dana poslije nisam mogla pipnuti rebra koliko su me boljela.Ipak,beba nije mogla izaći i kada su intelektualci(doktori)skontali da beba u meni uopće ne diše upotrijebili su vakuum.....I naravno sreća da moja beba nema nikakvih posljedica i vaša tako mi je dragouser posted image

_____________________________

Nejra 28.02.2008



(odgovor članu manuela RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Porođaj na vakum
17.5.2009 15:00:48   
manuela RR
Draga adannn ja sam već opisala iz kojih je razloga uporijebljen vakum,kod mene se sve moguće iskomplikovalo i da su znali da će tako biti vjerovatno bi me odmah na CR,drago mi je da nisu jer je ipak ishod bio povoljan i za mene a i za Emira.
U svakom slučaju skoro u posljednjem momentu su upotrijebili vakum.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Drago mi je da i Nejrica nije imala posljedica...ne znam kako bi preživjela da ih je bilo

< Poruku je uredio manuela -- 17.5.2009 15:02:12 >


_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.

(odgovor članu adannn)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Porođaj na vakum
17.5.2009 15:09:21   
adannn
Ma meni draga moja nisu ni rekli da će biti uopšte upotrijebljen,izgleda nisu čuli bebine otkucaje srca i to su brzinski obavili.....Neka su oni nama živi,zdravi i ispravni a mi nismo bitneuser posted image user posted image user posted image
Poljubac za vasuser posted image


_____________________________

Nejra 28.02.2008



(odgovor članu manuela RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Porođaj na vakum
17.5.2009 15:12:06   
manuela RR
Ni meni nisu ništa govorili nego se odjednom stvorilo desetak što babica,što sestara i doktora i brzinski na vakum ga izvukli,ja se nisam ni snašla a on već rođenuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.

(odgovor članu adannn)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 10:52:10   
bebacha
a kako to izgleda ustvari?mislim radanje uz pomoc vakuma.jel boli punoo kad izvlaci bebu.joj meni to nesto djeluje puno strasno.

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu manuela RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 11:02:01   
M kao Mama
Kad se već otvorila ta tema neka nam neka mama koja je to prošla javi, jer o vakumu postoje priče razne, kako ne valja, kako je štetan, kako ostaju posljedice, ali eto i dalje se koristi.

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 11:19:54   
veeseelaa
user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 9.3.2010 11:28:02 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 11:27:01   
mamina princeza

sve sam napislaa negdje gore.... ono sad se sad sjecam je da je sve to bilo jako jako brzo. Ja sam od prevelikih bolova i napona i silnog pokusvanja da je istitsnem nekako vec sama bila utrnula pa nisam osjetila to kao nesto strasno. Sjecam se da je doktor govorio da ce se trudit da sto manje koristi vakum da je ja gurnem sto dalje a onda ce on i tako smo i isli zajedno.

Ne moras se toliko bojati ... ne desava se cesto a i kad se desava nisam ni od koga cula da je imao neke probleme a znam vise zena kojima se porod zavrsio uz pomoc vakuma. Jedan djecak je imao malo ukocen vrat oko 6 mjeseci sto su sumnjali da ima veze s vakumoma l se to brzo ispravilo vjezbicama koje su radili par mjeseci. Kasnije su opet rekli da to nije od vakuma - hajd sad znaj uglavnom hB sve je bilo ok. Ostalih 4-5 koji su rodjeni takodje na ovaj nacin nemaju niakvih posljedica hB niti su kao male bebe imali.

Mi nismo imali nikakv problem niti je glavica bila toliko izoblicena kao sto se prica.

Meni je moj doktor rekao da danas vakum uopste nije toliko opasan kao sto je nekad bio samo je bitno da oni znaju sta rade.

Poslije vakuma ostaje veliki rez jer mora biti takav da bi se vakum upotrjebio ( tako su bar meni rekli) na pocetku je moguce vece krvarenje zato je mozda nekad malo tezi oporavak. Ja sam odmah poslij porod imala osjecaj da nemam nikako stomaka valjda se seve slijepilo od vkuma, kasnije je opet "narastao" kad se sve vratilo na svoje za jedno 5 sati.

Ono sto se meni desilo je da su mi natuceni mokracni kanali ili sljepljeni zbog cega samimala problem nemogucnostimokrenja cak 20 dana iza poroda ( mokrila sam samo pomocu katetera). Urolog kod kojeg sam isla predpostavio je da je tome doprinjeo vakuum. Jest bilo tesko al zavrsilo se. Glavno da je beba bila dobro.

Eto to je ono sto se ja sjecam. U svakom slucaju bolje bez njega al ako i do toga dodje zapamtite da to nije bas tako strasno i opasno kao sto se danas govori ....
Ja sam npr cula da je puno rizicnije onim klijestima - forcepsom. Mada ne znam nikog ko se na taj nacin porodio. Evo tekst o ovakvim porodima -

http://www.cybermed.hr/centri_a_z/trudnoca/vaginalno_operativno_dovrsenje_poroda




_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 11:33:29   
M kao Mama
A, joj, hvala mamina princeza na iscrpnom odgovoru,

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 11:35:45   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Kad se već otvorila ta tema neka nam neka mama koja je to prošla javi, jer o vakumu postoje priče razne, kako ne valja, kako je štetan, kako ostaju posljedice, ali eto i dalje se koristi.

Eh ovako kod mene se porod pravo iskoplikovao, prvo se govorilo o carskom pa su čekali i čekali, te sam se počela nekako otvarati uz drip i odlučili su prirodno s tim što je to baš trajalo cijeli dan (bolovi, ono grčenje) da bi uvečer kad je krenuo porod bila sam nemoćna, izgubila snagu tiskala sam sve snage i naslanjali su se na stomak ali ništa beba se vraćala ... tad se oni odlučuju za vakum, ali pošto kao defektolog znam šta je vakum... čim su ga spomenuli i donijeli ja sam skupila svu moguću snagu ne znam ni odakle mi istisnula sam svog user posted image .

Utvrđeno je da mentalna retardacija i razni dr. poremećaji nastaju baš zbog vakuma...Zašto se odlučuju ne znam ali to im je izgleda jedini izlaz jer je kasno za carski...

< Poruku je uredio Breskva -- 9.3.2010 11:38:10 >

(odgovor članu M kao Mama)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 11:40:09   
mamina princeza
vesela mislim da je ovo ipak poseban slucaj kad beba tezi 6 kg!!!!! mislim da definitivno onda nema smislagovoriti  o prirodnom produ i daje vakum kao i bilo sta pri tome jako jako tesko izvesti.

Mislim da su to ipak posebni slucajevi koji ne bih trebalo sada da nas toliko plase jer prosjecne bebe ipak teze 3-4 kg sto je veeeelika razlika.

al eto ja opet kazem bolje bez vakuma i bilo kakvih "pomagala" al ako treab hB pa i to ima...


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 11:42:31   
veeseelaa
ja sam bila postavila tekst o bebici koja je umrla zbog poroda na vakum pa ga pobrisa, slomili su mu kralježnicuuser posted image user posted image user posted image user posted image
U tom istom tekstu navodi se da se beba od 4 kg smatra krupnom i da se tada ocjenjuje da li žena na osnovu svoje konstitucije može roditi dijete vaginalno, procjenom dr ide se na vaginalni ili carski porod
Mislim užaš, preporučila bi svim budućim mamama da idu na procjenu težine svoje bebe kad budu u 9 mjesecu, ja nisam išla i svi su bili iznenadjeni kad su izvagali bebu a ona 4350, babica nije mogla vjerovati da me nisu uputili na procjenu težine a ja prvorotka pojma nisam imala da se to treba raditiuser posted image  Babica mi je rekla draga S. dobro je sve prošlo bez intervencijeuser posted image
mojoj prijateljici su porod završili forcepsom, maleni ima samo ožiljak na bradi, sad je veliki dečko i sve je ok

< Poruku je uredio veeseelaa -- 9.3.2010 11:44:30 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 11:44:46   
mamina princeza


Utvrđeno je da mentalna retardacija i razni dr. poremećaji nastaju baš zbog vakuma...Zašto se odlučuju ne znam ali to im je izgleda jedini izlaz jer je kasno za carski...


I ja sam za ovo nekad prije cula ... i toko m svog porda najvise sam se zato i bojala. Zato sam i stalno pitala kako mi je beba i nije mi nista drugo bilo bitno....
Kasnije sam puno pitala i citala o tome i sve sto sam cula od ljudi sa iskustvom je onako kako je u ovom tekstu koji sam postavila.

Mamina prijateljica je doktorica u Kanadi i s njom sam pricala i ona kaze da se tamo to jako cesto provodi bez problema. Naravno sigurno mi i po instrumentima i svemu kasnimo za njima al eto opet procentualno jako rjetko se ti poremecaji javljaju , to je definitivno ono sto sam mogla saznati.

HB kod nas zaista nije bilo nikakvih problema zbog toga.


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Porođaj na vakum
9.3.2010 11:48:15   
mamina princeza
Ja procita 6 kg ??? sta li ja citam moja vesela oio sam prolupala, al hajd nema veze svakako si obrisala pa nece drugi vidjeti. Al stavrno sam bila sigurna da je pisalo 6 kg... 4 je ipak druga prica...

Ma ne daj boze nikom ... desava se sve to svi znamo al opet hB pa nije toliko cesto i dajBoze da nas sve zaobidje.

Drage trudnice nemojte se previse plasiti, sto se vise plasite sve ce biti gore. Treba imati i psihicke snage zato j cuvajte. Bice sve to ok abd , onako kako je sudjeno i ne mozemo od toga pobjeci....


Sretno svim koje ocekuje porod i da prodju najprirodnije sto se moze:)))


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Porođaj na vakum
22.9.2010 18:11:33   
manuela RR
Ja sam tek poslije čula razne priče vezane za vakum i njegove posljedice.
Mi ih hB nismo imali.
Oporavak mi je bio ok nikakvih komplikacija;osim što mi je rez vjerovatno zbog vakuma bio jako veliki i nisam jedno 10 tak dana mogla normalno sjediti,nikakvih pretjeranih krvarenja ništa.
Čak sam odmah izašla iz bolnice nisu bebi radili ni CTG,koji je inače obavezan kod beba rođenih na vakum, jer nije bilo potrebe.Uglavnom sve je proteklo bez posljedica.

Temu sam postavila baš zato što se vakum i dalje upotrebljava a uopšte se ne piše o njemu.

< Poruku je uredio manuela -- 22.9.2010 18:13:27 >


_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Porođaj na vakum
4.11.2010 9:51:46   
lepao
meni je moj doktor (divanovic) rekao da je jos rano govoriti o porodu posto tek ulazim u 8 mjesec a doktor kod koga sam isla u vojnu bolnicu (puzic) mi je rekao kao sto vidi ici cu na carski posto sam uska sitna...ne znam dali je to sada i gurno iki je stvarno jos rano za to? beba mi je manja tako da pretpostavljam nece biti veca od 3 kg...
moja mama je iste gradje i rodila je prirodno ali na vakum...


(odgovor članu manuela RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Porođaj na vakum
4.11.2010 10:20:51   
DM
Evo još jedne koja je rodila pomoću vakuumauser posted image Odn moj prvi porod je završen vakuumom:moja doc koja mi je vodila trudnoću(Sabina Čengić) mi je nekoliko puta rekla kako misli da bi najbolje bilo da me porode carskim rezom, ali sam se preed porod javila dr Mašiću(kojeg je moja svekrva poznavala od ranije) i on je rekao kako nema govora o carskom rezu,  biće to prirodni porod...
Nakon termina, 8 .dan, kad sam bila na kontroli ustanovi da sam otvorena 2 cm i induciraju mi porod....
Beba se u sred poroda zaglavi u kanalu(nikad neću zaboraviti babicu Binasu koja je svim silama pokušavala istisnuti bebu pritišćući mi stomak i kad je odmahnula glavom doc-mislila sam da je sa bebom gotovouser posted image a onda doc kako mužu govori -molim vas izađite-ja mislim umiremo i ja i beba)....
Bolilo je, ali u svoj toj muci i ne znam kako je sve prošlo-porod, šivanje....
U tom trenutku gubim svijest, uključuju mi infuziju, kisik, šivaju, odvoze do sobe, nakon 2 sata ne mogu ustati(odn prilikom ustajanja sestra me spasila od pada) pa ležanje nekoliko dana u bolnici zbog transfuzije krvi...
Pa nakon svega toga milion kontrola kod pedijatra- te ima li oštećenja, te kakvi su mišići vrata....još u svemu tome moj S jako kasno počne držati glavicu samostalno(ali to je izgleda na mene, a ne od vakuma..)

Ali eto hB sve je iza nas i bez posljedica-bilo fizičkih, bilo psihičkih...
Izvinite na dugom postu, ali eto da se izjadam...
S tim da sam drugo dijte rodila bez po muke(jesam pukla....),  ali eto ni veličina bebe nije mjerilo za način poroda, moja beba je bila teška(prva) 4140 g , a prilikom mog drugog poroda sa mnom je u sobi bila žena koja je prvorotka i porodila se bez ijednog končića,a beba teška 4500guser posted image user posted image user posted image Porodila je babica Senadauser posted image u državnoj bolnici, dok je ginekolog ležao(dobro ste pročitale ) na susjednom stoluuser posted image user posted image


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu lepao)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Na radno mjesto nakon porodiljskog odsustva.
пеперутка16

S kojim izazovima se suočavate kada se vratite na posao nakon porodiljskog odsustva?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *