|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Gljiva Kombuha
17.3.2014 8:19:15   
kovrdjava
Drage zenice user posted image


Da li je netko od vas imao ikakvo iskustvo sa ovom gljivicom ?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Gljiva Kombuha
17.3.2014 8:53:22   
kovrdjava
Gljiva Kombuha

Gljiva KombuhaZovu je još i japanska gljiva, ruska gljiva, kineska gljiva, indijska cajna gljiva, gljiva za dugovecnost, kargašok caj, cembuja orijentalis. Gljiva Kombuha je dobro poznata u svetu a ime joj je japanskog porekla.

Lekovita svojstva Kombuhe poznata su naširoko. Iskustva pokazuju da Kombuha caj snižava krvni pritisak, šecer i holesterol, ubrzava cirkulaciju, povoljno utice na rad žlezda, stimuliše metabolizam, odnosno podstice sagorevanje masti a samim tim i mršavljenje. Pomaže kod reumatizma i artritisa tako sto olaksava pokretljivost zglobova, regulise rad želuca, jetre i bubrega. Blagotvorno deluje kod kožnih oboljenja, kostobolje, arterioskleroze. Pomaže kod zatvora, snižava ureju u krvi, ublazava stres i nesanicu. Povecava imunitet, prociscava organizam, stimulise rast kose...

Caj od Kombuhe vekovima se koristi u azijskim zamljama. Istocni narodi veruju da moze vratiti mladost, krepkost i produžiti životni vek. Narodi koji svakodnevno piju po dva i po decilitra caja od kombuhe nemaju bore na licu ni druge vidljive znake starenja, kao sto su seda kosa ili staracke pege po rukama.

Kako napraviti Kombuhu?

Posle ceđenja prevrelog grožđa za vino u kominu, dodati dosta obicne vode i malo šecera. Posudu ne poklapati, vec ostaviti nedelju dana da radi. Na taj nacin vinski kvasac iz komine ce se sjediniti sa sircetnim bakterijama iz vazduha i formirace se svetlo braon, sluzavi pokrivac - tako je napravljena Kombuha, koja vremenom uz pravilano održavanje raste i razmnožava se.

Kako se priprema Kombuha caj?



U 1 litar kljucale vode spustiti 2 kašikice bilo koje biljne mešavine za caj (najbolji rezultati pokazali su se upotrebom zelenog caja). Ostaviti da odstoji 15-tak minuta, pa procediti. Odmah zatim dodati 4 velike kašike secera i promesati. Nakon toga obavezno ostaviti da se prohladi na nivo sobne temperature. Pripremiti cistu staklenu posudu (nikako metalnu) i u nju sipati ohlađen caj. Tek tada gljivu Kombuhu spustiti u caj.

Ukoliko se Kombuha napitak priprema prvi put, od tek nastale Kombuhe, u caj dodati i tecnost koja je nastala zajedno sa njom. Za svaki naredni put potrebno je sacuvati nešto tecnosti od predhodnog napitka i dodati ga u novi (oko 10% od ukupne kolicine novog napitka).

Prekriti posudu gazom ili drugom laganom i prozirnom tkaninom (nikako celofanom, da bi gljiva mogla da dise) i ostaviti da odstoji 10-tak dana na toplom, tamnom i mirnom mestu (za to vreme je najbolje ne pomerati je). Ukoliko za to vreme gljiva padne na dno na vrhu ce se pored nje formirati nova, mlada, gljiva Kombuha. Gljiva se moze koristiti za pripremu caja vise puta, tacnije sve dok je svetle boje. Kada pocne da tamni, treba je baciti i nastaviti sa novonastalim mladim gljivama.

Za slađi ukus napitka fermentaciju zaustaviti malo ranije a za kiselkast ukus ostaviti da se fermentise nešto duže (što obicno zavisi od nivoa toplote u stanu). Kombuha napitak treba da je blagog ukusa. Preterano jak i kiseo napitak može imati štetno dejstvo na ljudski organizam. Nakon toga, plasticnom kašikom (nikako metalnom) izvaditi Kombuhu iz posude, malo je oprati hladnom vodom i tako je spremna za pripremu novog napitka.

Dobijen Kombuha caj sipati u staklene flase i dobro zatvoriti (10% tecnosti, zajedno sa gljivom, sacuvati za pripremu novog napitka).

Vremenom kako gljiva raste bice moguce od nje napraviti sve vece kolicine caja, koje su cuvane na hladnom mestu, upotrebljive mesecima.

Kombuha caj piti tri puta dnevno po jednu manju šolju i to ujutru na prazan stomak, zatim posle rucka, pa uvece neposredno pre spavanja.


_____________________________

Koja ostane,zlata vrijedi...

(odgovor članu kovrdjava)
Neposredna veza do poruke: 2
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Jaslice ili teta čuvalica
пеперутка16

Da li biste radije upisale dijete u jaslice ili angažovale tetu čuvalicu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *